Kokliušas – tai ūminė kvėpavimo takus pažeidžianti liga, plintanti oro lašeliniu būdu. Ši liga pavojinga ir vaikams, ir suaugusiems, bet vaikams ir kūdikiams yra pavojingesnė, nes pasireiškia sunkesnės komplikacijos.
Ligą sukelia Bordetella pertussis bakterija. Sukėlėjas kolonizuoja viršutinių kvėpavimo takų gleivinę ir pradeda skirti toksinus, kurie pažeidžia gleivinę ir sukelia uždegimą. Nors mikroorganizmas ir nepatenka į kraujotaką, tačiau labai sutrikdo kvėpavimo takų veiklą.
Pagrindinis kokliušo požymis – varginantis kosulys. Kosėjama tiek dieną, tiek naktį, priepuolis gali tęstis iki 15 minučių.
Dažniausiai kokliušas yra gydomas ambulatoriškai. Sunkesnėmis formomis susirgę asmenys arba kūdikiai patenka į ligoninę.
Ši liga ypač grėsminga vaikams. Ji gali ne tik sukelti vėmimą ar kitas komplikacijas, bet ir baigtis mirtimi – kyla pavojus uždusti. 2015 m. nuo kokliušo sukeltų komplikacijų Lietuvoje mirė vienas žmogus.
Kokliušas plinta oro lašiniu būdu, t.y. kai sveikas imlus žmogus įkvepia greta esančio infekcijos šaltinio išskirtų kokliušo lazdelių.
Medikai ragina 7 dienas kosinčius ir karščiuojančius asmenis – tiek vaikus, tiek suaugusiuosius - tuoj pat kreiptis pagalbos. Jų teigimu, ligą labai sunku atskirti nuo įprasto peršalimo, tik ir medikas gali tiksliai nustatyti diagnozę, praneša „TV3 žinios“.
Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, efektyviausia kokliušo prevencija – skiepijimai. Pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo kokliušo skiepijami kūdikiai nuo 2 mėnesių amžiaus. Per pirmuosius metus vaikai paskiepijami tris kartus, po to sulaukus pusantrų metų, taip pat vakcina skiriama ikimokyklinio amžiaus vaikams.
2015 m. kokliušu Lietuvoje sirgo 60 šalies gyventojų.