„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Medikai: visai nedaug pakeitus gyvenimo būdą, sveikata žymiai pagerėja

Medikai pristatė pirmąjį Lietuvoje Širdies ir kraujagyslių ligų sergamumo ir mirtingumo žemėlapį. Nuolat bus stebima, kaip kinta situacija. Pasak medikų, Lietuvoje yra visos galimybės mažinti sergamumą šiomis ligomis, tačiau žmonės privalo tikrintis ir gydytis.
Širdies sveikata
Širdies sveikata / „Fotolia“ nuotr.

52-ejų metų vilnietis Santariškių klinikose atlieka būtinus tyrimus širdies ir kraujagyslių ligoms nustatyti. Pacientas apie riziką jomis susirgti sako nė neįtaręs, tačiau dabar spėja, kad ilgametis rūkymas galėjo turėti įtakos sveikatai.

Medikai ragina gyventojus dažniau pasitikrinti, nes Lietuvoje yra pasaulinius standartus atitinkantys medicinos centrai, kuriuose atliekamos visos būtinos kraujagyslių ir širdies ligų tyrimo procedūros. Nepaisant to, pagal sergamumą ir mirtingumą nuo šių ligų Lietuva pirmauja Europoje.

Itin dideli skirtumai vyrauja net gretimuose rajonuose.

Specialistai parengė kraujagyslių ir širdies ligų sergamumo ir mirtingumo žemėlapius. Jie pastebėjo, kad itin dideli skirtumai vyrauja net gretimuose rajonuose.

„Yra pavieniai rajonai, kuriuose mirčių skaičius, kaip registruojama, yra didžiausias. Tai dažniausiai labiau nutolę rajonai – Vilkaviškis, Kalvarijos, Ignalinos, Šalčininkų, Pasvalio. Ir galbūt iš tų rajonų sunkiau patenka ir sunkiai sergantys pacientai, gal jiems nesuteikiama pakankamai paslaugų susirgus“, – spėjo VU Širdies ir kraujagyslių ligų klinikos vedėjas prof. Aleksandras Laucevičius.

Pasak profesoriaus, žemėlapis rodo, kad kai kuriuose regionuose situacija itin pagerėjo. Esą Vakarų Lietuvoje prieš dešimtmetį mirčių nuo šių ligų būta gerokai daugiau. Tai medikai sieja su prevenciniu darbu. Esą sergamumas ir mirtingumas būtų mažesnis, jei žmonės nevengtų vizito pas gydytojus.

Pirmiausia būtina pasitikrinti pas šeimos gydytoją, o jam nutarus, kad reikalingi tolesni tyrimai, tęsti procedūras. Tačiau pasak šeimos gydytojos, pasitikrinti ateina tik kone pusė paragintųjų. Nors tokios patikros reikėtų visiems 40-45-erių metų vyrams ir 50-65-erių metų moterims.

„Žmogaus kraujospūdis, nutukimas, cholesterolis, rūkymas – tai trys banginiai, dėl ko įvyksta infarktai, insultai ir žmonės tampa invalidais. Jei laiku tai būtų išsiaiškinta, veiksniai būtų nors šiek tiek pakeisti, tai infarktų būtų žymiai mažiau“, – aiškino šeimos gydytoja Jurga Dūdienė.

Medikė tikina, kad kai kuriems pacientams pakanka visai nedaug pakeisti gyvenimo būdą ir sveikata pagerėja. Nespėjus laiku pasitikrinti ir gydytis, sveikti gali būti sunkiau, prireikia ir vaistų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs