Kas yra mėlyna šviesa?
Mėlyna šviesa – elektromagnetiniame spektre arčiausiai ultravioletinių spindulių esanti regima šviesa. Apie ultravioletinių spindulių žalą regai žino daugelis, ji pavojingiausia dirbantiesiems lauke, nes didžiausias ultravioletinių ir mėlynos šviesos spindulių šaltinis yra saulė. Tačiau šiais laikais mėlynos šviesos šaltiniai yra ir beveik kiekvienoje patalpoje – tai prietaisai su LED ekranais (mobilieji telefonai, planšetės, kompiuteriai, plokščiaekraniai televizoriai), taip pat ir dienos šviesos (fluorescencinės) bei LED taupiosios lemputės. Matoma šviesa (taip pat ir mėlyna) padeda mums matyti, taip pat reguliuoja mūsų „vidinį laikrodį“ ir miegą – tai teigiamas mėlynos šviesos poveikis. Jei ryte lauke šviesu – mums daug lengviau atsikelti, būti aktyviems.
Neigiamas mėlynos šviesos poveikis kyla dėl to, kad mėlyna šviesa praeina į akies vidų giliau nei ultravioletiniai spinduliai ir pasiekia tinklainę, taip žalodama regą. Per didelis šių spindulių kiekis gali sukelti akių įtampą, nuovargį ir įtakoti suprastėjusią miego kokybę. Jei mėlynos šviesos poveikis yra intensyvus ir trunka ilgai, tai gali sukelti ar pabloginti kai kurias akių ligas – amžinę geltonosios dėmės degeneraciją (AMD), pigmentinį retinitą, Stargart ligą. Žalingas spindulių poveikis gali sukelti ir akių melanomą. Taip pat mėlynos šviesos perteklius gali pažeisti ragenos epitelio ląsteles. Kai kurių profesijų žmonėms mėlynos šviesos keliama rizika yra didesnė. Į šią rizikos grupę patenka odontologai, chirurgai, šviesą instaliuojantys technikai ir, be abejo, visi dirbantys kompiuteriu ir tie, kurių darbo vieta apšviesta taupiųjų lempučių. Tai, ko gero, apibūdina beveik mus visus.
Vaikai ir paaugliai yra ypatingai jautrūs mėlynos šviesos poveikiui. Jie kasdien naudoja išmaniuosius telefonus, planšetes, kompiuterius, kurie skleidžia mėlyną šviesą, o pamokas ruošia dažniausiai vakare – prie dirbtinio apšvietimo. Dėl tokio intensyvaus mėlynos šviesos srauto gali sutrikti mažųjų regėjimas ir miegas, taigi ypač svarbu pasirūpinti vaikų akių apsauga.
Kaip apsisaugoti nuo mėlynos šviesos?
Žinodami apie mėlynų spindulių žalą, turime vengti jų pertekliaus ir pasirūpinti akių apsauga. Svarbiausia keisti akių darbo įpročius: daryti trumpas pertraukėles nuo žiūrėjimo į kompiuterio ekraną, pažiūrėti į tolį pro langą, eiti pasivaikščioti į lauką.
Tam tikrų produktų valgymas taip pat gali padėti Jūsų akims. Valgykite maistą, kuriame yra antioksidantų: uogas (raudonas, mėlynas ir violetines – jos turi daugiausiai antioksidantų), žalius lapus – špinatus, salotas, lapinius kopūstus. Antioksidantai padeda sumažinti oksidacinį stresą akies tinklainėje.
Dar vienas būdas apsaugoti akis – dėvėti akinius su apsauginiu mėlynos šviesos filtru, pavyzdžiui „BlueControl“ akinius. Juos galima dėvėti, kai reikalinga akių regos korekcija, padengiant akių specialisto Jums parinktus akinių lęšius „BlueControl“ apsaugine danga. Ši danga neutralizuoja mėlyną šviesą, kurią skleidžia skaitmeniniai įrenginiai, matymas tampa komfortiškesnis, mažiau įtemptas. Taip pat „BlueControl“ danga sumažina ekranų blizgesį ir suteikia vaizdui ryškesnį kontrastą. Jeigu regėjimo korekcija nėra reikalinga, tačiau norisi akis apsaugoti nuo mėlynos šviesos žalos, galima rinktis jau pagamintus „BlueControl“ akinius be dioptrijų. Tokie akiniai gali būti dėvimi kartu su kontaktiniais lęšiais. Apsaugokite save ir savo vaikus nuo kenksmingo mėlynos šviesos poveikio.
„BlueControl“ pagamintus akinius bei akinių lęšius su „BlueControl“ danga galite įsigyti optikos salonuose, kurių sąrašą rasite adresu www.bluecontrol.lt