Mėnesinių ciklo sutrikimai: kada kreiptis į gydytoją

Kai mėnesinės dingsta ar jos tampa gausesnės, nereguliarios, tai jau laikoma ciklo sutrikimu.
Tikrai nemalonu, kai suriečia skausmas...
Tikrai nemalonu, kai suriečia skausmas... / Shutterstock nuotr.

Kartais pakanka panaikinti streso šaltinį, ir jis vėl tampa normalus, tačiau jei ciklas sutrikęs nuolat? Priežastys gali būti gilesnės. Vis dėlto bet kuriuo atveju delsti nereikėtų. Pokalbis apie tai su vilniete gydytoja akušere-ginekologe Aura Bartaškiene.

- Dėl ko išnyksta mėnesinės?

- Mėnesinės gali išnykti pakitus hormoniniam fonui arba dėl streso. O jis ir būna dažniausia nukrypimų nuo normos priežastis: studentėms, kai prasideda sesija; kariūnėms, išvykusioms į pratybas, kai keičiasi sąlygos, padidėja fizinis krūvis.

Streso daug pakeitusioms darbą: moteriai tenka susipažinti su nauju kolektyvu, adaptuotis prie naujų sąlygų. Mėnesinės išnyksta, kai merginos drastiškai meta svorį ir pradeda kasdien sportuoti. Kai didelis stresas, organizmas ginasi, todėl dingsta mėnesinės.

Kalbant apie amžių, šis sutrikimas dažniausiai nustatomas studentiško amžiaus merginoms (nuo mėnesinių pradžios iki 25–26 m.), vyresniame amžiuje (35 ir daugiau), kai moters karjera pasiekia aukščiausią lygį, ir prieš menopauzę, kuri gali trukti nuo penkerių iki dešimties metų. Mėnesinės visiškai dingsta 45–55 metų moterims.

- Pavasarį moterys energingai puola dailinti kūno linijas. Tad galima sakyti, kad tuomet dažniau pasitaiko šių sutrikimų?

- Žinoma, dėl paties pavasario nieko nenutiks. Bet dėl ryžtingo noro įtilpti į mėgstamą maudymosi kostiumėlį mėnesinės gali dingti.

Tiesa, šioks toks sezoniškumas yra. Galima išskirti žieminį ir vasarinį. Pirmasis – sesijų laikotarpis. O vasarą daugiau vykstama į keliones, į užsienį – o tai organizmui taip pat stresas.

- O kaip hormoniniai sutrikimai?

- Moters ciklą gali išderinti ir hormoniniai sutrikimai. Jų priežasčių – begalės.

Kartais moterys sako, kad nuo pat vaikystės mėnesinės buvo nereguliarios. Nuo mėnesinių pradžios per dvejus metus turėtų susireguliuoti – tam tikru ritmu, dažniau ar rečiau, bet tapti reguliarios. Jei nesusitvarko, tuo turėtų pasirūpinti mamos ir būtinai nuvesti dukras pas vaikų ginekologą.

Taip pat skaitykite: Ar įmanoma nukelti menstruacijas?

Kaip minėjau, pirmiausia tikriname, ar stresas nėra mėnesinių sutrikimų priežastis. Tik po to aiškinamės, ar pakito hormoninis fonas. Gan dažnai pasitaiko padidėjęs prolaktino kiekis. Iš pradžių jis užslopina ovuliaciją, po to ir mėnesines.

Jei mėnesinės užsilaikė ilgiau nei 7 ar 10 dienų ir nėra nėštumo, jau reikėtų eiti pas gydytoją.

Jei ir čia viskas gerai, darome kitus tyrimus. Sakykim, kai moteriai daugiau kaip 35 metai, gali būti ankstyvas kiaušidžių išsekimas. Tai labai reta patologija, bet pasitaiko. Vienintelė bėda – šie tyrimai yra mokami. Kai visi nemokami išbandyti, moteris sprendžia, ar mokės už hormoninio fono tyrimus, ar ne.

- Kas dar gali būti dingusių mėnesinių priežastis?

- Mūsų organizmas yra vientisa sistema, jei vienoje vietoje kas stringa, atsiliepia – kitoje. Pvz., skamba keistai, bet dėl įsisenėjusio karieso ar sinusito gali sutrikti mėnesinės, tapti skausmingos, dažnesnės ir pan. Taigi kartais reikia išsigydyti kitas ligas, ir ciklas tampa normalus.

- Ar svarbu atstatyti dingusias mėnesines?

- Vyrų hormoninis fonas iš esmės yra stabilus, tik testosteronai svyruoja. Moterų hormoninis fonas – banguojantis, pas mus hormonai juda nuolatos: ovuliacija pakilo, iš pradžių estrogenų, po to progesterono pikas ir t. t. Nėščiosios hormoninis fonas – vėl kitoks, skiriasi ir maitinančios moters.

Kai nėra mėnesinių, sutrinka tas bangavimas. Kuo ilgiau palaikomas štilius, tuo sunkiau jį atstatyti į normalų periodinį bangavimą, todėl dingusias mėnesines rekomenduojama sukelti.

- Kada negalima delsti ir reikia kreiptis į gydytoją?

- Jei mėnesinės užsilaikė ilgiau nei 7 ar 10 dienų ir nėra nėštumo, jau reikėtų eiti pas gydytoją ir kalbėtis apie tai, ieškoti priežasčių ir sukelti mėnesines.

Net jei pati moteris prašo skirti kontraceptikus, negali rizikuoti jos sveikata ateityje. Tai yra chemija, reikia žinoti, kada ją duoti.

Gydytojas ultragarsu patikrins ir įvertins. Jei gleivinė dar per plona, lengvai nepavyks sukelti mėnesinių. Jei yra bent 0,5 cm, vadinasi, pirma ciklo dalis įvyko, estrogenų pakako, jie užaugino gleivinę, bet problema kilo vėliau, tuomet duodamas progesterono analogas.

Taip pat skaitykite: 10 moterims naudingų vaistažolių

Jei gleivinė iki 0,5 cm, vadinasi, procesas sutriko anksčiau. Tada progesteronas nepadės, neverta gaišti laiko ir švaistyti pinigų. Pirmiausia reikia užauginti gleivinę, todėl duodami natūralūs estrogenai.

- Bet turbūt nevienareikšmiškai vertinama hormonų terapija?

- Žinoma, pasitaiko moterų, kurios atsisako vartoti hormonus. Tačiau tai yra vienintelis kelias atstatyti mėnesinių ciklą. Neatstačius gali būti prastų pasekmių.

Jei nežinoma sutrikimų priežasties, jokiu būdu neskiriami kontraceptikai. Žinoma, jie mechaniškai sukels mėnesines, bet nepanaikins priežasties. Maža to, net pagilinti gali. Net jei pati moteris prašo skirti kontraceptikus, negali rizikuoti jos sveikata ateityje. Tai yra chemija, reikia žinoti, kada ją duoti.

- Mėnesinių sutrikimai gydomi tik medikamentais?

- Įvairiai. Vienas ligos priežastis gydome medikamentais, o kartais pakanka pašalinti streso šaltinį. Tarkim, moteris pakeitė darbą. Tikėtina, kad ji greitai apsipras ir nebeliks papildomo dirgiklio.

Arba jei ji iki išnaktų sėdi darbe, nepailsi ir neišsimiega, problema išsprendžiama, grįžus į normalų poilsio ir darbo režimą. Jei streso priežastis – santykiai su žmonėmis, galbūt reikia psichologo. Kai kuriais atvejais taikome kombinuotą gydymą.

- Tačiau gausesnės mėnesinės taip pat nėra gerai?

- Jei mėnesinės buvo normalios ir staiga pradėjo darytis gausesnės, su krešuliais ar dažnesnės – tai taip pat nukrypimas nuo normos. Žinoma, kartais taip nutinka dėl streso, ypač jauname amžiuje. Bet pirmiausia patikriname, ar nėra nėštumo.

Jei ne, ultragarsu ieškome, o kartais siunčiame į ligoninę išsitirti. Nes šito sutrikimo priežasčių gali būti įvairiausių: uždegimai, polipai, miomos ir pan.

Tačiau moterims norėčiau priminti, kad bet kuriuo atveju – mėnesinės dingo ar tapo gausesnės – patarimo pirmiausia eitų ne pas kaimynę, bet pas gydytoją.

Kalbino Ilona Petrovė.


Šaltinis - sveikas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis