Mitai apie intymią moterų sveikatą, kuriais dar tiki daugelis

Gegužės 28-ąją minima tarptautinė moters sveikatos diena. Ar yra dalykų, ko mes dar apie save nežinome? Juk, rodos, aplink tiek daug informacijos. Pasirodo, yra daug mitų, kuriais tiki jaunos merginos, kurios drovisi apie intymius dalykus kalbėti su savo mamomis. Tad šiandien pabandysime juos sugriauti.
Moteris
Moteris / 123RF.com nuotr.

Gal ir sunku tuo patikėti, bet mitais apipinta netgi mūsų intymioji higiena. Merginos išties dažnai nežino, kad prausimuisi reikalingos specialios priemonės, kurios neerzina jautrios lytinių organų odos. Be to, dažna nori kvėpinti visą kūną be išimties ir savo intymioms vietoms naudoja įvairius dezodorantus, kas baigiasi alergijomis.

Kaip praustis? Kokias priemones naudoti? Ar galima naudoti dezodorantus? Ar reikia plauti makštį? Kodėl taip dažnai reikia keisti tamponus menstruacijų metu? Tai natūralūs klausimai, į kuriuos atsakymus savo parengtame „Ypatingų“ reportaže pateikia Rugilė.

VIDEO: Mano draugė klausia. Intymi higiena: kaip nepakenkti sau?

Žmogaus papilomos viruso pavadinimą esame girdėjusios visos. Šiandien tai yra vienas dažniausių lytiškai ar artimo odos bei gleivinių sąlyčio būdu perduodamas patogenas. Tačiau ar žinote, kad šis virusas yra itin svarbus moterims, nes sukelia beveik visus gimdos kaklelio vėžio atvejus? Apie ŽPV sklando daugybė mitų. Esą jis paplitęs Afrikoje, kur žemiausias pragyvenimo lygis. Tačiau iš tiesų žmogaus papilomos virusas nesirenka nei žemyno, nei šalies. Juo gali užsikrėsti bet kuris lytiškai aktyvus žmogus.

Per savo gyvenimą 4 iš 5 lytiškai aktyvių žmonių užsikrečia ŽPV, tačiau dauguma šio viruso atsikrato savaime. Jei žmogaus organizmas viruso neįveikia ir jis lieka ląstelėse ilgai (žmogus tampa viruso nešiotojas), didėja rizika susirgti gimdos kaklelio, makšties, vulvos, išangės, varpos, burnos, ryklės, gerklų, liežuvio šaknies ar net seilių liaukų bei tonzilių vėžiu. Ilgai išliekanti mažos rizikos ŽPV infekcija sukelia minėtų organų karpas.

Kaip šiuo virusu užsikrečiama, kaip galima nuo to apsisaugoti ir profilaktinių tyrimų dėka netgi išvengti mirtinos onkologinės ligos, savo laidoje pasakoja Rugilė.

VIDEO: Mano draugė klausia. Gimdos kaklelio vėžys – liga, kurios gali išvengti

Menstruacijos lengvai ir nepastebimai praeina tikrai ne visoms merginoms. Netgi pusė vaisingo amžiaus moterų kiekvienų mėnesinių metu skundžiasi skausmu, tačiau kai kurioms ši mėnesio dalis tampa tikra kančia. Pagrindinė skausmingų mėnesinių priežastis – tam tikrų medžiagų, vadinamų prostaglandinais, susidarymas gimdoje. Prostaglandinai sukelia gimdos susitraukimą ir gimdos gleivinės atsidalinimą bei pasišalinimą mėnesinių metu. Skausmą mėnesinių metu gali sukelti ir įvairios ginekologinės ligos, pavyzdžiui, endometriozė, gimdos adenomiozė, gimdos miomos, polipai ir pan.

Kur baigiasi normalūs moters kūno procesai ir prasideda liga? Kaip atskirti, ar skausmas normalus? Kada derėtų kreiptis gydytojo akušerio-ginekologo pagalbos? Savo laidoje apie tai pasakoja Rugilė.

VIDEO: Skausmingos mėnesinės: kada kreiptis į gydytoją?

Norite mylėtis, tačiau bijote vartoti hormoninius kontraceptikus, nes esate prisisikaitę daug gąsdinančių nuomonių? Ilgai juos vartojant tapsite nevaisinga, o galiausiai tie hormonai jums sukels vėžį – to dažniausiai bijo jaunos moterys. Ar taip yra iš tikrųjų? Ar hormoniniai kontraceptikai, pavyzdžiui, spiralė, tinka tik vyresnėms moterims? Ar saugo tik nuo nepageidaujamo nėštumo, ar ir nuo lytiškai plytinčių ligų? Visus mitus, susijusius su kontraceptikais, savo laidoje paneigs sveikatos klausimus nagrinėjanti Rugilė.

VIDEO: Mano draugė klausia. Hormoninė kontracepcija – tiesa ir mitai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis