Mitas: diabetas ne itin rimta ir sunki liga.
Faktas: tinkamai gydant diabetą, galima išvengti arba atitolinti komplikacijų atsiradimą, pavyzdžiui, žalą akims, širdies, kraujagyslių ir nervų sistemos, dantims ir dantenoms, kojoms ir odai ar inkstams. Vis dėlto diabetas sukelia daugiau mirčių per metus nei krūties vėžys ir AIDS kartu paėmus. Du iš trijų žmonių, sergančių diabetu, miršta nuo infarkto ar insulto.
Mitas: jei turi antsvorio ar esi nutukęs, tai galiausiai susirgsi antrojo tipo diabetu.
Faktas: antsvoris yra rizikos veiksnys susirgti šia liga, bet svarbūs ir kiti rizikos veiksniai, tokie kaip šeimos istorija, etniškumas ir amžius. Deja, per daug žmonių nepaiso kitų diabeto rizikos veiksnių ir mano, kad didelis svoris yra vienintelis rizikos veiksnys, dėl kurio susergama antrojo tipo cukriniu diabetu. Daugumai antsvorį turinčių žmonių niekada neišsivysto antrojo tipo diabetas ir daug žmonių, sergančių antrojo tipo diabetu, yra normalaus svorio arba turintys tik nedidelį antsvorį.
Mitas: valgant per daug cukraus išsivystys diabetas.
Faktas: atsakymas nėra paprastas. Pirmojo tipo cukrinio diabeto išsivystymas nulemtas genetinių ir nežinomų veiksnių, o antrojo tipo diabeto atsiradimui turi įtakos genetika ir gyvenimo būdas. Tyrimai parodė, kad alkoholio ir saldžių gėrimų vartojimas yra susijęs su antrojo tipo diabetu.
Amerikos diabeto asociacija rekomenduoja norint išvengti diabeto vengti vartoti saldintus gėrimus. Cukrumi pasaldinti gėrimai yra:
gazuoti limonadai;
vaisių punšai;
energiniai gėrimai;
sportiniai gėrimai (energetikai);
saldi arbata;
kiti saldūs gėrimai.
Šie gėrimai padidina cukraus kiekį kraujyje ir vienoje porcijoje yra keli šimtai kalorijų!
Viena skardinė gazuoto limonado turi apie 150 kalorijų ir 40 g angliavandenių. Tai tiek pat angliavandenių, kiek yra 10 šaukštelių cukraus!
Vienas puodelis vaisių punšo ar kito saldžių vaisių gėrimo turi apie 100 kalorijų (ar daugiau) ir 30 gramų angliavandenių.
Mitas: diabetu sergantys žmonės turi valgyti specialų maistą, skirtą diabetikams.
Faktas: maistas, skirtas diabetu sergantiems asmenims, yra praktiškai toks pats kaip ir maistas, rekomenduojamas visiems žmonėms: turintis mažai sočiųjų ir transriebalų, mažai druskos ir cukraus. Mityba remiasi liesų baltymų, nekrakmolingų daržovių, neskaldytų grūdų, sveikų riebalų ir vaisių vartojimu. Specialus diabetinis ir „dietinis“ maistas paprastai neduoda ypatingos naudos. Dauguma jo vis tiek kelia gliukozės kiekį kraujyje ir paprastai toks maistas brangesnis už įprastinį bei gali turėti šalutinį poveikį.
Mitas: jei sergate diabetu, Jums reikia valgyti tik nedidelius kiekius krakmolingų maisto produktų, tokių kaip duona, bulvės ir makaronai.
Faktas: krakmolingi maisto produktai gali būti sveikos mitybos dalis, tačiau porcijų dydis yra labai svarbus. Duona, grūdai, makaronai, ryžiai ir krakmolingos daržovės, pavyzdžiui, bulvės, batatai, žirniai ir kukurūzai, gali būti įtraukti kaip pagrindinio valgio ar užkandžių dalis.
Svarstote, kiek angliavandenių galite suvartoti? Pradėti reiktų nuo 45–60 gramų angliavandenių vieno valgymo metu. Tačiau Jums gali tekti suvartoti daugiau ar mažiau angliavandenių valgio metu, priklausomai nuo to, kaip jums sekasi „tvarkytis“ su diabetu.
Mitas: diabetu sergantys žmonės negali valgyti saldumynų.
Faktas: cukriniu diabetu sergantiems žmonėms galima valgyti saldumynus, tačiau jie turi būti valgomi saikingai, kaip suplanuota mitybos dalis ar derinama su sportu. Nėra jokių normų, kiek galima suvalgyti saldumynų tiek diabetu sergantiems, tiek ir nesergantiems žmonėms. Esminis dalykas, kad saldumynų porcijos turėtų būti mažos, juos rekomenduojama valgyti retai, o kasdien rekomenduojama laikytis sveikos mitybos principų.
Mitas: jūs galite užsikrėsti diabetu.
Faktas: ne. Nors tiksliai nežinome, kodėl kai kuriems žmonėms išsivysto diabetas, yra žinoma, kad diabetas nėra užkrečiamas.
Mitas: jei sergate antrojo tipo diabetu ir gydytojas sako, kad Jums reikia pradėti vartoti insuliną, tai reiškia, kad jūs nesugebate tinkamai rūpintis savo sveikata.
Faktas: daugumai žmonių antrojo tipo diabetas yra progresuojanti liga. Pirmą kartą jį diagnozavus, dauguma žmonių gali palaikyti tinkamą gliukozės kiekį kraujyje vartodami geriamuosius vaistus. Tačiau laikui bėgant organizmas gamina vis mažiau ir mažiau insulino ir galiausiai vaistai gali tapti nebepakankamai efektyvūs, kad išlaikytų normalų gliukozės kiekį kraujyje. Taigi prireikia vartoti insuliną.