Mokslininkai įvertino, koks kontaktas su sergančiuoju koronavirusu kelia didelę riziką užsikrėsti ir kada rizikos nėra

Medicinos ir mokslo naujienų žurnalas „The Lancet“ publikavo Ilinojaus COVID-19 mokslininkų patirtį vertinant ir valdant infekcijos riziką. Šia informacija savo feisbuko paskyroje pasidalinęs šeimos gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius, teigia, kad Lietuvai tai gali būti pravartu.
Kaukės iliustracija
Kaukės iliustracija / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Didelės rizikos kontaktai

Kartu su sergančiuoju COVID-19 gyvenantis šeimos narys, sergantįjį COVID-19 nuolat slaugantis asmuo arba medikas, turėjęs artimą kontaktą su sergančiu COVID-19 pacientu ir atlikęs procedūras, pvz., mėginio paėmimą iš nosiaryklės PGR testui, bet nenaudojęs jokių apsaugos priemonių. Rekomenduojamas aktyvus simptomų vertinimas, nušalinimas nuo darbo ir namų karantinas 14 dienų laikotarpiui.

Vidutinės – didelės rizikos kontaktai

Darbas vienoje patalpoje su sergančiuoju, kai patiriami artimi kontaktai, reguliarus sergančiųjų COVID-19 artimųjų lankymas, ilgiau kaip 15 minučių trukęs mediko kontaktas su patvirtintu COVID-19 atveju, kai NENAUDOJAMA bent viena būtina apsaugos priemonė (respiratorius, akiniai, pirštinės ir kita kūno apsauga). Pacientams rekomenduojamas namų karantinas ir aktyvus simptomų vertinimas 14 dienų, medikams – aktyvus simptomų vertinimas ir nušalinimas nuo darbo.

Vidutinės rizikos kontaktai

Vienoje darbovietėje, bet ne patalpoje, su COVID-19 dirbantys ir turintys epizodinių kontaktų su sergančiuoju asmenys. Medikai turėję trumpą kontaktą (1–2 min.) su sergančiuoju, jį apžiūrėdami naudoję visas reikiamas apsaugos priemones, išskyrus respiratorių. Pacientams rekomenduojamas aktyvus simptomų stebėjimas 14 parų. Medikai nušalinami nuo darbo, rekomenduojamas aktyvus simptomų stebėjimas 14 parų laikotarpiu.

Mažos rizikos kontaktai

Buvimas tame pačiame koridoriuje, kuriame 2 valandų laikotarpyje lankėsi COVID-19 sergantis asmuo. Bet kokių medicinos paslaugų teikimas asmeniui, kuriam patvirtintas COVID-19 naudojant visas tinkamas apsaugos priemones. Pacientams ir medikams rekomenduojamas aktyvus simptomų stebėjimas 14 parų laikotarpyje.

Nėra rizikos

Jeigu nėra visų aukščiau aprašytų sąlygų, o galimas kontaktas pasireiškia tik prasilenkimu, koridoriuje medikams ir pacientams rizikos nėra ir jokios stebėjimo priemonės nėra taikomos.

PGR mėginiai sergantiems ir medicinos personalui

Sergantiems mėginiai imami kas 2–3 paras. Didelę riziką patyrusiems medikams PGR mėginys per 7 paras nuo kontakto su sergančiuoju turi būti atliktas bent vieną kartą. Didesnis medikų tyrimų dažnis priklauso nuo laboratorijos pajėgumų ir turimų resursų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis