Mokslo metų pradžios sutiktuves apkartina ligos

Artėjant rudeniui daugelis tėvų suka galvą ne tik dėl to, kaip aprūpinti vaikus mokykliniais reikmenimis, bet ir kaip apsaugoti juos nuo ligų, pastebi gydytojai ir vaistininkai. Jų teigimu, vasarą beveik nesirgę, sugrįžę į darželius ir mokyklas, mažieji kone masiškai pradeda sloguoti, kosėti, neretai juos užklumpa ir kitokios negandos, pavyzdžiui, utėlės. Tad specialistai pabrėžia, kad profilaktinis vaikų sveikatos patikrinimas prieš mokslo metus tikrai yra naudingas ir labai svarbu, tai atlikti kuo anksčiau, ne tik nenorint gaišti laiko eilėse, bet ir dėl vaikų sveikatos.
Kasmetinio profilaktinio sveikatos patikrinimo metu, kitaip nei kreipusis dėl konkrečios sveikatos problemos, atliekama visapusė vaiko apžiūra, daromi visi svarbiausi tyrimai.
Vaikų sveikata būtina rūpintis / istockphoto.com nuotr.

Gydytojų teigimu, Lietuvos vaikų sergamumas baigiantis vasarai tradiciškai didėja. Dažniausiai tai rodo, kad mažylių imunitetas nesugeba susidoroti su žalingu aplinkos poveikiu, virusais ir bakterijomis.

Alergija yra XXI a. rykštė. Ji vaikus plaka dažniau nei suaugusiuosius. Pavyzdžiui, alerginę slogą, akių simptomus dažnai sukelia žydintys augalai, įvairios gėlės, taip pat šienaujama žolė. Ne ką retesni ir įvairūs vabzdžių įkandimai bei įgėlimai, – teigė G.Latakė. 

„Viena pagrindinių vaikų sveikatos bėdų rudeniop – kvėpavimo organų ligos. Čia kalta nepakankamai subrendusi imuninė sistema. Nors daugelis mano, kad šiomis ligomis dažniausiai susergama peršalus, tačiau iš tiesų dažniausia priežastis – bendravimas su negaluojančiais aplinkiniais, mat peršalimo ligos – itin užkrečiamos. Todėl rudenį, išleidžiant mažylius į darželius ar pirmąsias klases, reikia imtis visų įmanomų priemonių, kad kiltų kuo mažiau rūpesčių dėl jų sveikatos“, – sakė „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Greta Latakė.

Pasak gydytojos, dėl nepakankamo imuniteto vaikus nepaliauja pulti alergijos. „Alergija yra XXI a. rykštė. Ji vaikus plaka dažniau nei suaugusiuosius. Pavyzdžiui, alerginę slogą, akių simptomus dažnai sukelia žydintys augalai, įvairios gėlės, taip pat šienaujama žolė. Ne ką retesni ir įvairūs vabzdžių įkandimai bei įgėlimai. Labai dažnai vaikus išberia, jiems pasireiškia alerginis dermatitas“, – teigė G.Latakė. 

Specialistai išskiria keletą dalykų, kurie veiksmingai padeda stiprinti vaikų imunitetą. „Vienas svarbiausių jų – grynas oras ir fizinis aktyvumas. Tiek pasivaikščiojimai, tiek sportavimas, lakstymas, kiti fiziniai žaidimai padeda grūdintis ir didina atsparumą ligoms. Tam idealiausia vieta yra už miesto ribų, kur yra mažesnė ligas sukeliančių bakterijų koncentracija. Svarbus ir tinkamo drėgmės lygio užtikrinimas. Jei namuose nepakanka drėgmės, džiūsta oda, burnos gleivinė, didėja nosies užgulimas bei tikimybė susirgti kvėpavimo ligomis. Todėl reikėtų pasirūpinti, kad namuose ar bent vaiko kambaryje būtų tinkamas drėgmės lygis – jei oras pernelyg sausas, galima tiesiog pastatyti indą su vandeniu“, – sakė „Camelia“ vaistininkė Jūratė Švarcaitė. 

Tiek pasivaikščiojimai, tiek sportavimas, lakstymas, kiti fiziniai žaidimai padeda grūdintis ir didina atsparumą ligoms. Tam idealiausia vieta yra už miesto ribų, kur yra mažesnė ligas sukeliančių bakterijų koncentracija, – sakė vaistininkė Jūratė Švarcaitė. 

Vaistininkai taip pat priminė, kad stiprus imunitetas neatsiejamas nuo pilnavertės mitybos. „Švieži vaisiai ir daržovės – pagrindinis imuninei sistemai reikalingų vitaminų šaltinis. Taip pat rekomenduojama gerti ežiuolių, aviečių, ramunėlių, medetkų arbatos. Vertėtų nepamiršti ir kalcio svarbos vaiko organizmui – pastarosios medžiagos daugiausiai yra pieno produktuose“, – sakė J.Švarcaitė. 

„Camelia“ vaistininkė atkreipė dėmesį, kad posakis „visos ligos – nuo nervų“ galioja ir vaikams. „Tad būtina užtikrinti, jog mažylio nervinė sistema nepersitemptų. Tam reikalingas pilnavertis poilsis ir pakankamai miego. Imunitetą padeda stiprinti ir prevenciniai preparatai. Šiuolaikinė jų pasiūla leidžia parinkti konkretiems poreikiams pritaikytą priemonę. Žinoma, geriausia dėl jų pasitarti su gydytoju ir vaistininku. Nuo tam tikrų ligų gali efektyviai apsaugoti skiepai. Tačiau skiepytis būtina dar prieš peršalimo ligų periodą“, – teigė J.Švarcaitė. 

Ji pridūrė, kad dažnai vaikai pamiršta apie higienos svarbą ir būtinybę, tad jiems nuolat reikia priminti apie rankų plovimą, kad netektų susidurti su viduriavimu ar pykinimu. „Taip pat net ir pačių tvarkingiausių namų atžalos po atostogų, kurias praleidžia ne namie, kontaktuodamos su kitais vaikais, labai dažnai namo parsiveža nepageidaujamų parazitų – utėlių. Sužinojus apie pedikuliozės protrūkį vaiko aplinkoje – mokykloje, stovykloje, kaime – reikia apžiūrėti vaiko galvos odą. Radus parazitų, kreiptis į vaistinę ir imtis tinkamo gydymo. Vertėtų pažymėti, kad galvinės utėlės be šeimininko, t.y. žmogaus gali išgyventi iki 48 val., svarbu nepamiršti ir aplinkos, daiktų, skalbinių priežiūros“, – aiškino J.Švarcaitė

Nors daugelis mano, kad šiomis ligomis dažniausiai susergama peršalus, tačiau iš tiesų dažniausia priežastis – bendravimas su negaluojančiais aplinkiniais, – sakė Greta Latakė.

Šeimos gydytojos G.Latakės tvirtinimu, daugelį sveikatos bėdų galima išspręsti ar joms užkirsti kelią prieš naujų mokslo metų pradžią profilaktiškai tikrinant ikimokyklinukų bei mokyklą lankančių vaikų sveikatą.

„Dabar galiojanti tvarka numato, kad vaiko sveikatos tikrinimo pažyma galioja 1 metus. Pavyzdžiui, jei sveikata buvo tikrinta pavasarį, tai tokia pažyma galioja iki kitų metų pavasario ir naujos daryti prieš naujus mokslo metus nereikia, jei einama į tą pačią mokyklą. Jei vaikas pakeičia mokyklą prieš rugsėjo 1 – ąją, tai būtina patikrinti sveikatą ir į naują mokyklą pristatyti sveikatos pažymą. Todėl jei reikalingas sveikatos patikrinimas ir sveikatos pažyma, tuo galima pasirūpinti jau dabar, kad vėliau nereikėtų gaišti laiko eilėse“, – pabrėžė G.Latakė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis