Nagų kramtymas (onikofagija) – daugumos žmonių įprotis. Yra daug teorijų, kodėl žmonės kramto nagus, tačiau dauguma mano, jog tai dar vaikystėje susiformavęs įprotis.
Nustatyta, jog 30 proc. vaikų, 45 proc. paauglių, 25 proc. jaunų žmonių, 5 proc. pagyvenusių žmonių kramto nagus. Taigi, ką reikia žinoti apie šį įprotį?
Nagų kramtymas yra kenksmingas, nes:
Platina įvairiausias bakterijas. Jūsų nagai yra ideali vieta plisti ir daugintis bakterijoms, tokioms kaip salmonelės ir E.coli. Kai kramtote nagus, šios ir kitos bakterijos patenka į jūsų organizmą ir gali sukelti įvairias infekcijas. Ar kada nors pagalvojote, jog jūsų nagai gali būti dar nešvaresni nei jūsų pirštai, ypač jei retai valote panages? Galbūt laikas susitvarkyti!
Taip pat skaitykite: Švelnios rankos: natūralių priemonių kaukės, atgaivinančios odą
Sukelia nagų infekcijas. Žmonės, kramtantys nagus, turi didesnę tikimybę pasigauti paronichiją (skausmingas ir pūlingas uždegimas nagų šonuose). Kai kišate pirštus į burną, bakterijos, grybelis ir kiti mikroorganizmai patenka į pažeistas odeles, įtrūkimus, gali užkrėsti odą, sukelti paraudimą bei pūlius.
Tokios ligos yra gydomos chirurginiu būdu, o Amerikos dermatologijos akademijos duomenimis, tokias infekcijas labai dažnai sukelia būtent šis blogas įprotis.
Atsiranda karpų. Karpos ant pirštų atsiranda dėl žmogaus papilomos viruso, kuris turi įtakos darinių susidarymui ant odos. Tokios karpos gali laisvai persikelti ir ant jūsų lūpų ir burnos, jei dažnai kramtote nagus.
Žmonės, dažnai kramtantys nagus, daugiau pinigų išleidžia odontologo kabinete.
Sukelia dantų problemas. Jei dažnai kramtote nagus, tuomet tikėtina, jog jūsų dantų sukandimas taip pat bus blogas. Jei ilgai tobulinsite šį įprotį, dantys pradės keisti savo poziciją, deformuosis ir iškryps bei pradės silpnėti. Amerikos odontologų akademija skaičiuoja, jog žmonės, dažnai kramtantys nagus, daugiau pinigų išleidžia odontologo kabinete. Juk nenorite dažnai varstyti gydytojo kabineto durų, tiesa?
Taip pat skaitykite: 5 manikiūro tendencijos, kurias verta išbandyti šį pavasarį
Blogina gyvenimo kokybę. Tyrimais nustatyta, jog žmonės, kurie dažnai kramto nagus, yra labiau nepatenkinti gyvenimu nei tie, kurie blogo įpročio neturi. Jei kramtomi visi pirštų nagai, tai atrodo neestetiškai ir negražiai, žmonės galvoja, kaip to įpročio atsikratyti, o nuolatinis mąstymas ir savęs kankinimas neigiamomis mintimis taip pat turi blogą įtaką gyvenimo kokybei.
Ar nagų kramtymas yra psichinis sutrikimas?
Amerikos psichiatrų asociacija 2012 metais nusprendė, jog nagų kramtymas yra obsesinis-kompulsinis sutrikimas. Yra atvejų, kai nagų kramtymas tikrai susijęs su sutrikusia psichika ar pablogėjusiu gyvenimu, tačiau dažniau tai yra tik dar vienas būdas parduoti daugiau vaistų.
Štai keli paprasti patarimai, kaip atsikratyti šio blogo įpročio:
- Nešiokitės užrašų knygelę tam, kad fiksuotumėte situacijas, kada kišate pirštus į burną, pavyzdžiui, žiūrėdami televizorių ar nuobodžiaudami ir stenkitės vengti tokių situacijų.
- Trumpiau apkirpkite nagus.
- Duokite rankoms daugiau darbo, pavyzdžiui, nerkite, megzkite. susigalvokite rankdarbių.
- Pasitarkite su specialistu, kuris duos patarimų, kaip to atsikratyti.
- Moterims – lakuokite nagus nagų laku, kuris bus kartus, ir tada nenorėsite jų kramtyti. Be to, kaipgi norėsite gadinti manikiūrą!
- Anksčiau močiutės tepdavo vaikams pirštų galus alijošiaus sultimis. Bandėte? Kartu!
- Paprašykite artimo žmogaus, kuris pamatęs jus, kramtančius nagus, įspėtų, pasakytų liautis.
- Jei pajutote, kad kramtote nagus, tuoj pat liaukitės. Geriau turėkite šalia užkandžių – razinų, riešutų. Kartais pakramtykite kramtomosios gumos.
Taip pat skaitykite: Mėgstate kramtyti nagus? Mokslininkai atskleidė, ką tai sako apie jūsų charakterį
Emocinės laisvės technika – dar vienas puikus būdas atsikratyti nagų kramtymo įpročio. Jis naudingas ne tik kontroliuojant stresą, bet ir atsikratant visokiausių priklausomybių. Kai tik organizmas yra emociškai sveikas, tuomet ir fiziškai jausitės gerai.
Tam tikrų kūno vietų baksnojimas ir teigiamų dalykų įteigimas gali padėti atsikratyti daugybės negalavimų, tarp jų ir neigiamų įpročių. Patariama susirasti šios metodikos specialistą, kuris padės to išmokti ir išsigydyti.