Štai keletas alternatyvų, kurios, tikinama, net tik saldžios, bet dargi gali duoti naudos. Tačiau mitybos specialistė Erica Giovinazzo tikina, kad reikia nepamiršti, jog natūralūs saldikliai vis tiek yra cukrus ir, kad ir kaip galvotume, jis nėra sveikos mitybos piramidės viršūnėje.
► Kokosų žiedų, arba tiesiog kokosų, cukrus
UŽ. Skamba išties egzotiškai, o ir atrodo gardžiai. Šis kokosų žiedų cukrus išgaunamas iš kokosų medžių žiedų nektaro, nėra apdorotas jokiais chemikalais. Taip pat jame gausu kalio, vitamino B8, o jau minėtas glikemijos indeksas irgi yra vienas žemiausių.
PRIEŠ. Tai palyginti nepigus malonumas, nes keli šimtai gramų paprastai kainuoja nuo 20 litų.
Kur jis tinka? Idealiai tinka kepiniams ir mėgstamiems patiekalams pasaldinti. Gali būti maišomas su įprastu cukrumi.
► Agavų sirupas išgaunamas iš mėlynųjų agavų (kaktusų) šerdžių.
UŽ. Įdomu, kad jis yra kur kas saldesnis už mums įprastą cukrų ir turi vieną žemiausių glikemijos indeksų (GI). Tai yra labai svarbu, nes mūsų organizmas pasisavina jį gerokai lėčiau nei įprastą rafinuotą cukrų, o tai padeda išvengti cukraus kiekio kraujyje pokyčių. Ne paslaptis, kad tokia kaita sukelia perdėtus energijos ir pasyvumo svyravimus ir norą prisikimšti skrandį.
PRIEŠ. Agavų sirupas yra panašaus kaloringumo kaip įprastas cukrus. Taigi kalorijų gausime kone tiek pat.
Kur jis tinka? Dabar vasara, tad gardinkite juo šaltus gėrimus, ledus, desertus, naudokite kepiniams.
Shutterstock nuotr. / Agavų sirupas |
► Medus
UŽ. Lietuviška virtuvė ir vaistinėlė be medaus tiesiog neįsivaizduojama. Geležis, magnis, vitaminai ir mineralai meduje stiprina imunitetą, jis pasižymi antibakteriniu poveikiu, malšina uždegimą, dargi sudėtyje turi ir antioksidantų.
PRIEŠ. Glikemijos indeksas aukštesnis nei agavų sirupo, bet žemesnis nei įprasto cukraus. Didžiausia bėda, kad medus priskiriamas prie alergenų, tad vengti jo reikėtų tiems, kurie skundžiasi panašiomis problemomis.
Kur jis tinka? Jei nesate jam alergiška, tinka beveik visais gyvenimo atvejais. Sveikatai, grožiui, imunitetui stiprinti, arbatoms, kepiniams, salotoms…
Fotolia nuotr. / Medus |
► Klevų sirupas
UŽ. Stiprina imuninę sistemą, yra natūralus ir gardus cinko, mangano šaltinis, turi daug antioksidantų.
PRIEŠ. Yra gana nepigus (tiesa, gana taupiai naudojamas). Ne itin tinka arbatai ar kavai gardinti. Kalorijų turi panašiai kaip cukrus.
Kur jis tinka? Idealiai dera su blyneliais, košėmis, jogurtu, ledais, įvairiais desertais, gali būti naudojamas kepiniams.
Shutterstock nuotr. / Klevų sirupas |
► Melasa
UŽ. Tai tirštas tamsus sirupas, kuris išgaunamas cukrinius runkelius arba cukranendres paverčiant cukrumi. Maistinė vertė taip pat išskirtinė: melasoje gausu kalcio, geležies, kalio (daugiau nei pačiuose bananuose). Kaip teigia mitybos specialistė E. Giovinazzo, viskas, kas gera, galime rasti melasoje, o viskas, kas prasta, nukeliauja į rafinuotą cukrų.
PRIEŠ. Šis natūralus saldiklis gana intensyvaus skonio, todėl ne visiems gali būti skanus.
Kur tinka? Skonis idealiai atsiskleidžia kepiniuose, meduoliuose, sausainiuose, tinka gardinti kitus pikantiškus patiekalus, tarkime, aitriosios paprikos troškinius, kokteilius ir panašiai.
Fotolia nuotr. / Melasa |
► Stevijų sirupas
UŽ. Šis skanėstas išgaunamas iš stevijos augalo, kuris dar vadinamas „medaus žole“. Įdomu, kad stevijos yra daug saldesnės už baltąjį cukrų, tinka saugiai vartoti sergantiesiems diabetu ir netgi neturi kalorijų. Žodžiu, tobulas saldiklis!
PRIEŠ. Rinktis reikia itin atidžiai. Geriausia įsigyti ekologišką stevijų sirupą, kad galėtumėte džiaugtis tikrai kokybišku, chemiškai neapdorotu, sveikatai naudingu produktu.
Kur tinka? Arbatai, kavai gardinti, kokteiliams, kepiniams, košėms, salotoms... Žodžiu, universalus saldiklis.
Fotolia nuotr. / Arbata su stevija |