Išmanieji prietaisai seka visus kūno parametrus
Užkirsti kelią širdies ir inkstų ligoms padeda tinkamas gyvenimo būdas. Deja, dažnai savo sveikata pradedama rūpintis tik tuomet, kai jau atsiranda ligos. Todėl dabartiniai medikai pasitelkia įvairias priemones, kad į gydymo procesą įtrauktų ir patį pacientą, kuris jaustų atsakomybę už savo sveikatą ir jos gerinimą.
CARRE projekto dalyviai kuria širdies ir inkstų ligomis sergantiems pacientams pritaikytą savistabos bei sprendimų palaikymo sistemą. CARRE – tai pagal FP7 programą ES finansuojamas mokslinis projektas.
„Šiuo metu Santariškių klinikose vykdomas bandomasis tyrimas, kuriame dalyvauja 3 grupės pacientų – tie, kuriems diagnozuotas metabolinis sindromas, pacientai su lėtiniu širdies nepakankamu ir tie, kuriems nustatyta lėtinė inkstų liga.
Pacientai, sutikę dalyvauti tyrime, yra konsultuojami gydytojų specialistų, o daliai jų išduodama speciali įranga, kuria šie naudojasi namuose ir stebi savo sveikatos rodiklius. Jie pagal gydytojų rekomendacijas reguliariai atlieka kraujospūdžio, svorio, fizinio aktyvumo ir gliukozės kiekio kraujyje matavimus (jei serga cukriniu diabetu). Visi šie duomenys patenka į CARRE platformą.
Duomenys CARRE platformoje yra analizuojami ir pacientas gauna informaciją, komentarus bei patarimus apie savo sveikatos parametrus elektroniniu paštu.
Pacientas gali matyti visos savaitės bei viso mėnesio matavimų kreives (kraujospūdžio, svorio, fizinio aktyvumo, gliukozės kiekio kraujyje), maksimalias bei minimalias matavimų vertes, matavimų pasikeitimus.
Duomenys CARRE platformoje yra analizuojami ir pacientas gauna informaciją, komentarus bei patarimus apie savo sveikatos parametrus elektroniniu paštu.
Pranešimai apie matavimus padės pasiekti geresnės ligos ar esančių būklių kontrolės. Be viso to, pacientui pateikiama individuali jo sveikatos vizuali analizė – įspėjama apie ateityje gresiančius susirgimus, susijusius su dabartine būkle“, – vardijo Santariškių klinikų CARRE projekto vadovas gydytojas Domantas Stundys.
Atsiradus nukrypimų iškart ateina įspėjimas
CARRE projekto mokslinių tyrimų duomenimis, maždaug 9-16 proc. išsivysčiusių šalių gyventojų serga arba rizikuoja susirgti chroniškomis širdies ir inkstų ligomis. Tuo tarpu šiomis ligomis sergančių pacientų gydymui skiriamos lėšos vidutiniškai sudaro 1-2 proc. viso sveikatos apsaugai skiriamo biudžeto.
Kaip pasakojo Santariškių klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Jonas Kizlaitis, į komplektą įeina išmanioji apyrankė, kuri, kaip matavimo vienetą pasitelkusi žingsnius, matuoja žmogaus fizinį aktyvumą, t. y. rodo, kaip žmogus juda, ar jis sportuoja, ar vaikšto. Šie duomenys dalyvauja analizuojant grėsmes susirgti vienomis ar kitomis ligomis.
Rankiniu būdu galima įvesti ir kitų parametrų, pavyzdžiui, pilvo apimtį, kraujo laboratorinius tyrimus. Jei atsiranda nukrypimų nuo normos, galima matyti, kokios rizikos sveikatai padidėja.
Kitas į komplektą įeinantis prietaisas – labai tikslus kraujospūdžio matavimo aparatas, kurio duomenys taip pat automatiškai keliauja į sistemą. Lygiai tokia pati situacija su svarstyklėmis. Jos, beje, matuoja ir kūno masės indeksą. Jei tik svoris pradeda augti, žmogui ateina įspėjimas, nurodomas galimos grėsmės, jeigu jis nesiims priemonių. Taip pat į bendrą sistemą integruotas gliukozės lygio matavimo aparatas.
„Rankiniu būdu galima įvesti ir kitų paramenrų, pavyzdžiui, pilvo apimtį, kraujo laboratorinius tyrimus. Jei atsiranda nukrypimų nuo normos, galima matyti, kokios rizikos sveikatai padidėja. Pranešimą apie nuokrypius gauna ne tik pacientas, bet ir gydytojas, kad reikia kažką daryti, kol dar neužklupo liga ar ligos komplikacija“, – teigė R.J.Kizlaitis.
Gali išgelbėti 1900 gyvybių ir sutaupyti apie 200 milijonų eurų
„Naujausias „Telia Company“ ir konsultacijų įmonės „Deloitte“ tyrimas rodo, jog informacinių sistemų ir mobiliojo ryšio panaudojimas sveikatos apsaugos sistemoje Lietuvoje per artimiausius penkerius gali padėti išgelbėti 1900 gyvybių ir sutaupyti apie 200 milijonų eurų.
Todėl labai svarbu, kad pacientų būklę stebinčią šiuolaikinę įrangą ir medikus jungtų ne tik kokybiškas ir stabilus ryšys, bet ir galimybės realiu laiku apdoroti bei analizuoti surinktus duomenis. Tai yra ne tik mūsų socialinės atsakomybės, bet ir verslo strategijos dalis“, – sako „Teo“ ir „Omnitel“ produktų ir paslaugų padalinio vadovas Edvardas Linkevičius.
Pasaulio sveikatos organizacijos bei kitų sveikatos šaltinių duomenimis, 30 proc. visų mirčių įvyksta dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Iš visų mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų – daugiau nei 75 proc. žmonių miršta mažų ir vidutinių pajamų šalyse.
Įdomioji statistika – gresia kiekvienam
Apie 25 proc. visų suaugusiųjų serga metaboliniu sindromu. Tai padidina jų mirties riziką 2 kartus. Jie 3 kartus dažniau gali susirgti infarktu ar insultu ir 5 kartus dažniau – cukriniu diabetu.
Širdies nepakankamumu serga daugiau nei 10 proc. žmonių, vyresnių nei 70 metų. Pusė šių ligonių miršta per pirmus 5 metus. Vyresnių nei 55 m. žmonių rizika susirgti širdies nepakankamumu išauga iki 28-33 proc. priklausomai nuo lyties.
Apie 10 proc. žmonių serga lėtine inkstų liga. 1 iš 5 vyrų ir 1 iš 4 moterų 65 – 74 m. amžiaus bei pusė visų vyresnių nei 75 m. amžiaus serga lėtine inkstų liga. Lėtinė inkstų liga didina infarkto ir insulto riziką. Apie 45 – 63 proc. pacientu, sergančių širdies nepakankamumu, serga ir lėtine inkstų liga.
„Pastebime, kad visuomenėje paplitęs metabolinis sindromas – tokių būklių kaip hipertenzija, sutrikusi glikemija nevalgius ar antro tipo cukrinis diabetas, nutukimas, dislipidemija derinys. Tokios būklės dažnai pasitaiko kartu ir manoma, jog skatina viena kitos progresavimą. Be to, tai yra širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai.
Pacientai, kuriems jau išsivystęs širdies nepakankamumas ar lėtinė inkstų liga, išlieka ypatingo dėmesio reikalaujanti grupė, nes vieno organo pažeidimas reiškia, jog nesiimant jokių priemonių, išsivystys kitų organų pažeidimai“, – apie pacientus, kuriems bus naudinga tokia savistabos sistema pasakoja VUL Santariškių klinikų Angiologijos ir kardiologijos centro vadovas prof. Audrius Aidietis.