Tinkamai prižiūrimas daiktas tarnaus ilgiau, byloja liaudies išmintis. Į klausimą, kaip tinkamai prižiūrėti akinius, dažnas mūsų greičiausiai atsakytų, kad reikėtų stengtis akinių nesubraižyti, reguliariai valyti, nelankstyti rėmelių. Tačiau tinkama akinių, tiek skirtų regėjimui pagerinti, tiek apsaugoti akis nuo saulės, priežiūra yra gerokai subtilesnė (tai jokiu būdu nereiškia, jog sudėtingesnė!) negu gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Ką derėtų atminti?
Valyti – tačiau ne bet kaip
Anot specialistų, akinių priežiūra ir valymas iš esmės priklauso nuo to, iš kokios medžiagos yra pagaminti lęšiai, kokia jų danga. Jei lęšiai yra padengti daugiafunkcinėmis dangomis: antistatine, hidrofobine (nuo rasojimo), antirefleksine, kietinamąja, jie yra ne tik skaidresni, kietesni, bet ir atsparesni braižymui, mažiau tepasi, o aprasoję greičiau nudžiūsta. Kaip tvirtina optikos salonų tinklo „Fielmann“ klientų aptarnavimo vadovė Vilma Maigienė, norint kad akinių lęšiai ilgiau nesusibraižytų, nereikėtų jų valyti kuo papuola. „Net ir pats švelniausias audinys ant lęšių gali palikti mikroįbrėžimų. Iš pradžių pastarieji plika akimi net nematomi, ilgainiui įbrėžimų daugėja, lęšis tampa nebe toks skaidrus, – pasakoja V.Maigienė – Akinius geriausia valyti specialiomis servetėmis, pagamintomis iš audinio su mikroskaidulomis. Ant lęšių paviršiaus pirštų paliktos riebaluotos dėmės nesunkiai nuvalomos specialiu skystu valikliu. Jo neturint tinka ir švarus vanduo ir muilas“. „Fielmann“ atstovė atkreipia dėmesį, jog kartais būna sunku išvalyti tarp akinių rėmelio ir lęšio susikaupusius nešvarumus. „Pastaruosius efektyviai pašalina, o akiniams pirminį švarumą ir spindesį sugrąžina ultragarso vonelės. Mūsų salonuose šia paslauga gali pasinaudoti nemokamai visi norintieji“, – teigia V.Maigienė. Ji priduria, jog akinius derėtų saugoti nuo aštrių daiktų, chemikalų, sūraus vandens. Lęšius subraižyti gali smėlis, dulkės, įvairūs kiti nešvarumai.
Kas akinius deformuoja?
Nešiojantys akinius neleis sumeluoti, jog akiniai bijo didelio karščio – aukštoje temperatūroje lęšių danga gali atšokti. „Vasarą ant automobilio palangės palikti akiniai gali įkaisti iki 200 laipsnių ir daugiau temperatūros. Pasitaiko atvejų, kai nuo karščio deformuojasi ir akinių rėmelis. Nuo karščio akinius reikėtų saugoti ir atidarant orkaitę, būnant prie židinio, nusiimti juos einant į pirtį“, – tvirtina „Fielmann“ klientų aptarnavimo vadovė V.Maigienė. Ji atkreipia dėmesį, kad akinių rėmelį gali deformuoti ir akinių nešiojimas ant galvos bei neteisingas akinių nusiėmimas ar užsidėjimas – tai daryti derėtų abiem rankomis, laikant už abiejų rėmelio kojyčių. Akinius rekomenduojama nusiimti, kai purškiami kvepalai ar plaukų lakas. Kai akiniai nenešiojami, juos būtina laikyti kietame dėkle, lęšiais žemyn. Ypač tai svarbu berėmiams akiniams. Jei akiniai laikomi ne dėkle, tuomet reikėtų stengtis jų nedėti lęšiais žemyn.
Kalbėdama apie tinkamą akinių priežiūrą, V.Maigienė priduria, jog įvairiomis priežiūros priemonėmis: servetėlėmis, dėklais, valikliais ir panašiai, labiau domisi vidutinio amžiaus ir vyresni asmenys, mat jie akinius perka rečiau, dažnai – brangesnius, su kokybiškesniais lęšiais. Tuo tarpu jaunimas paprastai įsigyja pigesnius akinius, bet juos keičia dažniau, nes nori žengti koja kojon su mada, be to, jų ir laisvalaikis aktyvesnis, tad akiniams iškyla daugiau įvairiausių pavojų: pastarieji dažniau krenta, deformuojasi, susilanksto, susibraižo.