Nenusisekę santykiai iš tikrųjų kenkia mūsų sveikatai

Ne kiekvienam pasiseka rasti gyvenimo meilę mokyklos ar bent jau universiteto suole. O gal sutikti švenčiant draugų gimtadienį. Šiuolaikiniai žmonės vėliau sukuria santuokas ir tai reiškia, kad ir santykių „apturi“ daugiau nei ankstesnės kartos. Tik štai paaiškėjo, kad nenusisekę santykiai turi neigiamos įtakos ne tik emocinei būklei, bet ir apskritai sveikatai.
Pora
Nenusisekę santykiai / „Shutterstock“ nuotr.

Tai ypač svarbu pereinamuoju laikotarpiu iš paauglystės į suaugusiųjų pasaulį, kai trumpalaikiai santykiai – dažnai pasitaikantis reiškinys. Tačiau daug kam iš skaitančiųjų straipsnį jau bus vėloka ką nors pakeisti. Vis tik santykiai turi įtakos mums visą gyvenimą ir tai, kokie jie buvo praeityje, irgi svarbu.

Bafalo universiteto (Niujorkas, JAV) mokslininkai išsiaiškino, kad nenusisekę, trumpalaikiai santykiai gali paskatinti depresiją, polinkį į alkoholizmą ir pabloginti fizinę sveikatą. Kitaip tariant, tai kerta ne tik per savivertę ar mėnesį paskauda širdį.

Mokslininkai tyrimų objektais pasirinko jaunus baltaodžius Ajovos valstijos gyventojus, kilusius iš neišsiskyrusių šeimų. Buvo tiriami jų santykių, fizinės bei psichinės sveikatos pokyčiai per dvejus metus. Tiriamieji buvo klausinėjami apie pasitenkinimą santykiais, palaikymą ar kritiškumą santykiuose, prisirišimą ir įsipareigojimus. Taip pat apie tai, ar poros bendravo su aplinkiniais, leido laisvalaikį atskirai ir t. t. Žodžiu, ar buvo socialios.

Tiriamieji, praeityje kūrę ilgalaikius santykius, vėliau mokėjo greičiau atpažinti, jei santykiai nesiklosto, ir lengviau juos nutraukdavo.

Paaiškėjo štai kas: kuo geresnius, darnesnius, ilgesnius santykius jauni žmonės kūrė, tuo geresnė buvo bendra jų sveikata.

Tai kaip ir nestebina, tačiau įdomu tai, kad įtakos santykiams turi ir ankstesni santykiai. Tiriamieji, praeityje kūrę ilgalaikius darnius santykius, vėliau mokėjo greičiau atpažinti, jei santykiai nesiklosto (nes sutiko visiškai jiems netinkamą žmogų), ir lengviau juos nutraukdavo.

123rf.com nuotr.
123rf.com nuotr.

Taigi prieš kitąkart nerdami į trumpalaikius santykius („nes tai geriau negu nieko“), dusyk pagalvokite, ar kelios savaitės džiaugsmo bus vertos vėlesnių kančių.

Tokiais tyrimais nenorima nubaidyti žmones nuo santykių kūrimo apskritai, tačiau norima parodyti, jog reikia atidžiau rinktis partnerius ir tuomet gebėti išsaugoti su jais santykius, o ne sprukti pirmai problemai pasitaikius ar sutikus patrauklesnį ar įdomesnį žmogų.

Tyrimo duomenys buvo paskelbti šių metų gegužę „Journal of Family Psychology“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų