Tačiau tik medikai galės tą nuspręsti. Jeigu privalomi skiepai bus įteisinti, tėvams už vaikų neskiepijimą grėstų įspėjimas arba bauda iki 115 eurų. Nuo kitų metų taip pat turėtų įsigalioti tvarka, pagal kurią mažametį į vaikų darželį leidžiantys tėvai privalės pateikti pažymėjimą, kad mažylis yra skiepytas.
Neskiepyti vaikai į darželius nebus priimami. Ir būtent nusprendus griežtinti vaikų skiepijimo tvarką, paaiškėjo, kad Lietuvoje trūksta tuberkuliozės vakcinos, kurią tiekia Danijos serumo institutas. „Savaitėje“ – sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.
– Pas mus yra japoniškos vakcinos, dabar atkeliauja iš Bulgarijos, bet ji neregistruota. Ir iš karto pasklido tokia žinia, kad, jeigu neregistruota, vadinasi nepatikima. Ar jūs galite apsiginti, kad tai – patikima vakcina?
– Be abejo. Visų pirma, rugpjūčio 4 d. pusė Lietuvos ligoninių, kur vyksta gimdymai, vakcinos turi ir jos pakanka. Tačiau kai kurios ligoninės, ypač Klaipėdos miesto, vakcinos neturi. Apie tai, kad bus trikdžiai, mes jau žinojome sausio mėnesį ir kreipėmės į tarptautines organizacijas, pradedant Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regioniniu biuru, Europos Komisijos Sveikatos komitetą, Europos užkrečiamų ligų centrą.
Vasario mėnesį gavome 800 dozių iš Vengrijos ir mums tiek užteko. Gegužės mėnesį gavome 5 tūkst. dozių iš Japonijos. Beje, Japonijos vakcina naudojasi 50 pasaulio valstybių, ji yra pripažįstama kaip ypač kokybiška ir gera. Šiuo metu mes jau esame baigę visus viešuosius pirkimus ir yra sutarta – gausime vakciną iš Bulgarijos.
Paprašėme 30 tūkst. dozių ir vakcina, bulgarų teigimu, rugpjūčio mėnesį turi pasiekti Lietuvą. Mūsų vaistų kontrolės tarnyba labai įdėmiai tikrino tų valstybių, kurios atsiliepė, aš turiu galvoje Vengriją, Japoniją, Bulgariją, vakcinos kokybę. Vaistų kontrolės tarnybos išvados parodė, kad, sakykime, bulgarų vakcina yra visiška atitiktis danų tuberkuliozės vakcinai. Ir jokių problemų ar komplikacijų būti negali.
– Ministre, bet jūs sakote, kad japonų – pati kokybiškiausia, bene geriausia vakcina, o mes kažkodėl imame iš danų, kurie, aš suprantu, ir kokybe šiek tiek nusileidžia, bet yra vieninteliai registruoti? Kodėl negalima imti iš kitų šalių, kodėl neregistruojama?
– Matote, yra nustatyta tvarka ES.
– Tai yra bendra tvarka visoms ES šalims?
– Tai yra bendra tvarka ir vaistų registravimui reikalavimai tikrai yra labai dideli. Kitas dalykas, valstybės pačios turi teikti dokumentus, turėti norą, kad jų medikamentai, ne tik vakcina, būtų registruojami kažkurioje Europos valstybėje, po to – ES valstybėje. Aš manau, Japonijai, turinčiai 50 valstybių, kurios perka vakciną, tai tikrai nėra aktualu. Nėra aktualu praeiti tuos kryžiaus kelius su vakcinos registravimu ES valstybėse.
– O ar jūs žinote priežastis, kodėl danai stabdo?
– Kadangi visos valstybės dirbame vienodais sutartiniais pagrindais su danais, visoms vienodai buvo atsakyta, kad dėl techninių nesklandumų ir gamybos trikdžių. Aš galiu atkreipti dėmesį, kad tam tikra vakcinos trūkumo priežastis yra ir ta, kad vakciną danai parduoda didelėmis pakuotėmis – vienas įpakavimas – 12-ai naujagimių. Ir atskiedus vakciną, ji turi būti panaudota per 2 dienas, todėl dalį vakcinos, kaip bebūtų gaila, tenka išpilti.