– Dabar dar pakalbėkime apie įstatymo papildymą, kurį ministerija yra parengusi. Yra trys ligos, nuo kurių turėtų būti privalomai skiepijami vaikai. Kodėl būtent šitos trys?
– Todėl, kad toks siūlymas jau buvo anksčiau pateiktas Pasaulio Sveikatos Organizacijos, ir yra užsibrėžtas tikslas iki 2018 metų pasiekti rezultatą, kad šitų 3 ligų daugiau nebebūtų.
– O kaip yra su ta tvarka, kuri nuo kitų metų, 2016 metų, pradžios turėtų įsigalioti? Buvo jūsų pirmtako, ministro V. Andriukaičio įsakymas, kad neskiepyti vaikai nepateks į darželius?
– Noriu pabrėžti – ir į privačius.
Aš kalbu apie baudas. Tada vis dėlto teks galvoti, kaip užtikrinti įstatymo įgyvendinimą, kad tėvai privalomai skiepytų savo vaikus.
– Visus darželius?
– Taip. Nes man buvo pateikiami klausimai šią savaitę, ar tik į valstybinius? Ne, yra aiškiai parašyta „į ikimokyklinio ugdymo įstaigas“. O tai reiškia, ar privatus, ar valstybinis, visiškai vienodai – šituo įsakymu pakeista higienos norma būtų taikoma visuose darželiuose.
– Bet aš labai gerai pamenu, kad, kai jūs pakeitėte V. Andriukaitį, sakėte, kad čia gali būti diskriminacija, negalima taip nepriimti tų vaikų. Tai kaip čia yra? Jūs apsigalvojote, jus įtikino, nes ta tvarka lieka galioti?
– Ne, diskriminaciją aš įžvelgiau, ir dabar sakau tą patį, todėl mes ryžomės rengti įstatymo projektą – yra mamų, kurios vienišos, auginą 1–2 vaikus, dirba, kad išlaikytų, yra tėvų, kurių atlyginimai tikrai neleidžia prabangiai gyventi, ir, jeigu, negalės nepaskiepijęs vaiko vedžioti į darželį, tai turės samdyti auklę.
Todėl kelias yra – visiems skiepyti vaikus. Antra, mūsų ekonomika, ko gero, tokio sprendimo priimti neleidžia. Bet, jeigu Seime vis dėlto iškiltų abejonių dėl paties įstatymo projekto, ar dėl Administracinio teisės pažeidimo kodekso, kur ir dabar yra įtvirtinta analogiška atsakomybė už savo vaiko nepriežiūrą...
– Jūs kalbate apie baudas?
– Aš kalbu apie baudas. Tada vis dėlto teks galvoti, kaip užtikrinti įstatymo įgyvendinimą, kad tėvai privalomai skiepytų savo vaikus.
Aišku, mes negalime imti pavyzdžio iš Australijos. Australijoje neskiepytų vaikų tėvai, šeima ir patys vaikai apskritai negauna jokių socialinių išmokų. Ir tada beliktų vienintelis variantas priimti sprendimą – ar palikti galioti buvusio ministro V. Andriukaičio įsakymą, kuriuo privalomi trys skiepai ir nepaskiepyti vaikai nepriimami į ikimokyklines įstaigas. Jeigu įstatymas bus priimtas, ir, jeigu Administracinių teisės pažeidimų kodeksui bus pritarta, šito įsakymo galiojimas bus panaikintas.
– O kada tas įstatymo papildymas Seimą pasieks, jūs jau šitoje rudens sesijoje jį teiksite?
– Taip, teiksime. Aš manau, kad rugsėjį pasieks vyriausybę, o vėliau ir Seimą. Kadangi čia (to pakeitimo) yra tik vienas sakinys, tai jis neturėtų sukelti labai daug diskusijų. Netgi įstatymo įsigaliojimą mes esame numatę 2016 metų liepos 1 d.
– Bet, jeigu įstatymas nebūtų priimtas, tai (ministro) įsakymą jūs pratęstumėte ir nuo 2016 m. sausio 1 dienos neskiepyti vaikai negalėtų patekti į darželius?
– Įsakymo aš net neliesčiau. Jis įsigaliotų ir galiotų.
– Ačiū, ministre, už atsakymus.