„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Nesudėtingi būdai išmokti gyventi dabartimi

Paradoksas, bet gyventi dabartimi, nuolat negalvojant apie ateitį ir nesigręžiant į praeitį, nėra taip lengva. Tačiau tai labai reikalinga, kad pagerėtų jūsų santykiai su žmonėmis, su savimi, kad ramiau miegotumėte ir produktyviau dirbtumėte. Kaip tai įgyvendinti?
Ramybė
Ramybė / Vida Press nuotr.
Temos: 1 Psichologija

Vienu metu darykite vieną darbą

Atlikti daug užduočių vienu metu yra neefektyvu, nuolat tai darantys žmonės linkę nekoncentruoti dėmesio, negebėti gyventi dabartimi ir dažnai keičia darbus.

Vadinamasis „multitaskingas“ – kelių užduočių atlikimas vienu metu, šiais laikais labai reikalingas, jį geriausiai geba atlikti moterys ir tuo didžiuojamasi, tačiau jis gali užvirti tikrą košę galvoje. O ir rezultatai nėra tokie nuostabūs – juk nė į vieną veiklą nesusikoncentruojama ir neskiriama pakankamai dėmesio.

Stanfordo universiteto mokslininkai pastebėjo, kad atlikti daug užduočių vienu metu yra tiesiog neefektyvu, negana to, nuolat tai darantys žmonės linkę nekoncentruoti dėmesio, negebėti gyventi dabartimi ir dažnai keičia darbus.

Bent kelias minutes kasdien neveikite NIEKO

Priklausomai nuo to, kaip jums pavyks, nieko neveikimui kasdien skirkite nuo 5 iki 10 minučių. Ir tai turi būti ne vienos dienos, o ilgalaikis eksperimentas. Tuo metu galite pasitelkti sąmoningumo meditaciją arba tiesiog ramiai sėdėti (ar gulėti) ir susitelkti į savo kvėpavimą: stebėti, kaip plaučiai prisipildo oro, ir kaip jį iškvepiate; galite pasigilinti, kaip jaučiasi jūsų kūnas, o likusios mintys tegu laisvai praplaukia. Nesigilinkite į nieką kitą. Tai padės būti čia ir dabar, atsipalaiduoti.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Netikrinkite nuolat telefono

Nors darbas, pomėgiai bei įpročiai reikalauja nuolat tikrinti išmanųjį telefoną, tai visai nereiškia, kad gyvenate dabartimi. Tai tarsi atskiras, ne visai realus pasaulis, į kurį neriant per dažnai, išsiderina organizmas, nuotaika, net jei to nejaučiate. Nusistatykite tam tikrus laiko tarpus, kada galite tikrinti telefoną, o kada geriau atidėti jį į šalį ir užsiimti kita veikla. Tarkime, prieš einant miegoti visus elektroninius prietaisus rekomenduojama išjungti.

Megzkite tikrus ryšius

Įprotis bendrauti su artimaisiais, draugais ir pažįstamais internetu ar žinutėmis yra geras tik tuo atveju, jei jie yra toli ir tai kol kas vienintelis būdas palaikyti ryšį. Visais kitais atvejais geriau bendrauti gyvai. Ir ne šiaip bendrauti, bet daryti tai kokybiškai, – pasidomėti, kaip žmogus laikosi, kalbantis žiūrėti jam į akis, gebėti išklausyti nepertraukiant pašnekovo.

Galite pamėginti susipažinti su nepažįstamais žmonėmis – važinėdami dviračiu parke ar gatvėje pamatę gražiai apsirengusį žmogų. Tiesiog prieikite, pagirkite ar ko nors paklauskite. Galbūt kažkas ir pasibaidys, bet tikrai atsiras žmonių, kuriems toks dėmesys patiks.

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

Atkreipkite dėmesį į jusles

Nesvarbu, ką veiktumėte, pasistenkite įsisiklausyti į savo pojūčius – klausą, regą, lytėjimą, uoslę, skonį. Tarkime, būdami gamtoje pauostykite šalia esančių gėlių ar krūmų, apžiūrėkite gamtos spalvas. Valgydami labiau mėgaukitės patiekalo skoniu, kvapu, išvaizda. Klausykite, kaip maistas traška tarp dantų, o gal jis kreminis ir švelniai nuslenka gomuriu? Jei klausotės muzikos, pamąstykite, kokių pojūčių ji sukelia, kaip jaučiatės šią akimirką. Visa tai padės šimtu procentu susikoncentruoti į tai, ką veikiate šiuo metu, t. y. į dabartį.

Apgalvokite savo gyvenimą

Jei nesuprantate, kas vyksta su jumis ar atrodo, kad gyvenimas stovi vietoje, kai visi kiti eina pirmyn, natūralu, kad sunku gyventi dabartimi. Kaip ir tuomet, jei gyvenimas yra visiškas chaosas. Kad ateitų vidinė ramybė, įvykiai išorėje irgi turi apslopti. Kasdien skirkite šiek tiek laiko susitvarkyti savo gyvenimui – pradedant nuo namų ar darbo stalo tvarkymo, ir einant prie svarbesnių dalykų, tokių kaip dėmesys šeimai, daugams, darbui, sveikatai.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Gal visa tai, ką išvardijome, pradžioje atrodys šiek tiek keistokai, tačiau jei nuoširdžiai tai darysite ir tuo tikėsite, su laiku pajusite ramybę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs