Švedijos Jionšiopingo universiteto mokslininkai išanalizavo 13 tyrimų apie fizinio krūvio poveikį 18–35 metų žmonėms, kurie buvo atlikti 2009–2019 m.
Praėjusį mėnesį rašydami žurnale „Translational Sports Medicine“, jie padarė išvadą, kad užsiimant fizine veikla (pvz. bėgimu, ėjimu, ar važiavimu dviračiu) nuo dviejų minučių iki vienos valandos pagerėja jaunų suaugusiųjų mokymosi ir atminties funkcijos.
„Tiek vidutinio, tiek intensyvaus sunkumo fizinė veikla, net ir trunkanti tik 120 sekundžių, gerina atmintį, didina koncentraciją bei gerina planavimo įgūdžius. Ir šis teigiamas poveikis gali trukti iki dviejų valandų“, – žurnale nurodė mokslininkai.
Sportuokite prieš darbą ar prieš mokymąsi
Tyrėjai teigė, kad yra ryšys tarp fizinės veiklos ir „mokymosi gebėjimų“, o tai rodo, kad mankšta prieš pradedant dirbti ar prieš mokantis gali būti naudinga. Mokslininkai taip pat nurodė, kad norint nustatyti „optimalias mankštos strategijas“ reikia atlikti daugiau tyrimų.
„Ši sisteminė apžvalga rodo, kad aerobiniai, fiziniai pratimai pagerina jaunų suaugusiųjų mokymosi ir atminties funkcijas“, – teigė autoriai.
Tai nėra pirmasis tyrimas, parodantis mankštos naudą žmogaus smegenų veiklai.
Gegužės mėnesį JAV neurologijos akademijos žurnale paskelbtas vidutinio 66 metų amžiaus žmonių tyrimas parodė, kad reguliarūs pratimai taip pat gali padidinti vyresnio amžiaus žmonių mąstymo ir žodinius įgūdžius.
Taip yra todėl, kad padidinus širdies susitraukimų dažnį mankštos metu smegenys pumpuoja daugiau deguonies turinčio kraujo, skatindamos hormonų išsiskyrimą. O šie hormonao skatina naujų smegenų ląstelių gamybą.
„Net jei mankštos programą pradėsite ir vėliau gyvenime, nauda jūsų smegenims vis tiek gali būti didžiulė“, – CNN tuo metu sakė tyrimo autorius Marcas Poulinas, mankštos fiziologijos ir mitybos profesorius iš Kalgario universiteto Albertoje (Kanada).