Į šį tyrimą mokslininkai įtraukė 6 582 žmones, visi jie buvo vyresni nei 50 metų amžiaus. Mokslininkai juos stebėjo daugiau nei dešimtmetį, bandydami išsiaiškinti ankstyvuosius demencijos ženklus. Pasirodo, vienas rodiklis buvo neblogas demencijos indikatorius – nutukimas.
Mokslininkai išsiaiškino, kad nutukę žmonės susiduria su 31 % išaugusia senatvinės demencijos rizika. Šis efektas dar labiau pastebimas tarp moterų. Kūno masės indeksas (KMI) ir liemens apimtis yra du ryškūs faktoriai, leidžiantys prognozuoti, ar žmogus senatvėje susidurs su demencija.
Nutukę žmonės susiduria su 31 % išaugusia senatvinės demencijos rizika.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad tie žmonės, kurių KMI yra 30 arba didesnis (toks rodiklis reiškia nutukimą), susiduria su 31 % didesne demencijos rizika nei tie, kurių KMI yra 18,5–24,9. Moterys su riebalų sankaupomis aplink liemenį susidūrė su net 39 % išaugusia demencijos rizika. Tiesa, būtina pabrėžti, kad kalbame apie nutukimą, o ne įprastą riebalų sluoksnį. Mokslininkai nutukimą jau laiko vienu iš lengvai pakeičiamų senatvinės demencijos faktorių.
Ankstesni tyrimai rodo, kad nutukimas paveikia citokinus ir hormonų lygį – visa tai gali neigiamai paveikti smegenis. Be to, negalima pamiršti, kad nutukimas yra siejamas su kraujotakos problemomis, o nemaitinamos smegenys sensta ir silpsta greičiau. Taigi turbūt nieko keisto, kad nutukimas didina senatvinės demencijos riziką. Keista tik tai, kad efektas yra toks stiprus.
Antsvorio įmanoma atsikratyti, kad ir kokio amžiaus būtumėte. Vėlgi, ankstesni tyrimai rodo, kad aktyvus sportavimas taip pat padeda smegenims. Taigi reikia daugiau judėti – taip pagerinsite ne tik savo išvaizdą, bet ir fizinę bei protinę sveikatą.
Tiesa, tai nėra vienintelis demencijos rizikos faktorius. Didelę dalį šios problemos nulemia genai, stresas, žalinga aplinka. Mokslininkai stengiasi identifikuoti visus šiuos faktorius, kad juos būtų galima valdyti. Savo kūno svorį galite valdyti jau dabar.