Nuotaiką keliantys produktai

Įsibėgėjantis švenčių maratonas, kad ir koks būtų malonus, atima nemažai energijos. Kaip greitai atgauti jėgas ir žvalią nuotaiką?
Obuoliai
Obuoliai / Shutterstock nuotr.

► Obuoliai

Daugelis esate sukaupę sodo atsargų žiemai, tad greičiausiai turite ir naminių obuolių, ir jų sulčių. Obuoliai ne tik suteikia antioksidantų, kurie naikina laisvuosius radikalus, bet ir žvalina, gerina nuotaiką, greitina medžiagų apykaitą.

Obuolių sultis dietologai rekomenduoja gerti nutukus, aterosklerozės profilaktikai, sergant mažakraujyste, podagra, šlapimtakių akmenlige. Jos šiek tiek laisvina vidurius, stiprina nervų sistemą ir skatina protinę veiklą.

Šiltos obuolių sultys mažina užkimimą peršalus (gerkite maišytas su morkų sultimis), tinka apsinuodijus, nes šalina iš organizmo kenksmingas medžiagas (po švenčių jų tikrai bus susikaupę nemažai!), susilpnėjus nagams ir plaukams.

► Medus

Gerą nuotaiką ar ramybę sielai gali grąžinti ir šaukštelis medaus (žinoma, jeigu nesate alergiška). Laikykite burnoje, kol ištirps. Meduje yra daug energijos teikiančių ir greitai pasisavinamų angliavandenių. Tad kai tik imsite knapsoti prie darbo stalo, bus sunku susikaupti, užsinorėsite ko nors saldaus, sučiulpkite šaukštelį medaus. Jį galite užsigerti žolelių arbata.

Energijos suteikia ir darbingumą didina ženšenių, juozažolių, melisų, bazilikų arbata. Jei esate sudirgusi, slegia liūdna nuotaika, sukramtykite kardamono sėklą – irgi turi tonizuojamųjų savybių. Nuotaiką gerina jonažolių arbata.

► Žolelių arbata

Puikiai žvalina ir darbingumą didina skrudintų bei sumaltų paprastųjų trūkažolių ir paprastųjų kiaulpienių šaknų arbata, ji ne be reikalo vadinama kavos pakaitalu. Galite gerti pagardintą pienu ar grietinėle. Toks nuoviras ne tik tonizuoja, bet ir gerina virškinimą, skatina kasos ir kepenų veiklą (naudinga sergantiesiems cukriniu diabetu). Šios arbatos mišinių rasite vaistinėse, vasarą galite susidžiovinti – turėsite žiemai natūralų ir sveiką energinį gėrimą.

► Imbierai

Imbierai – puikus vaistas ne tik nuo pykinimo, sutrikusio virškinimo, bet ir blogos nuotaikos. Tonizuoja, didina darbingumą ir aktyvina protinę veiklą.

Kai tik pajusite, kad ima traukti prie žemės, o laukia lavina darbų, išgerkite imbierų arbatos arba suvalgykite tarkuotų imbierų, paskanintų medumi ir smulkinta citrina. Tokį mišinį galite pasiruošti iš vakaro. Tai – ir puiki profilaktinė priemonė nuo peršalimo ligų.

Imbieruose esančios karčiosios medžiagos ir eteriniai aliejai šildo organizmą iš vidaus, gerina virškinimą ir mažina dujų kaupimąsi. Jei drėgnu ir vėjuotu oru gelia sąnarius ar vakarais pabrinksta kojos, padidėjo kraujospūdis, taip pat padės puodelis imbierų arbatos.

► Penkiagrūdė duona

Grūdėtoje duonoje gausu nervų sistemą stiprinančių ir nuotaiką keliančių B grupės vitaminų, magnio, fosforo, geležies, kalio, kalcio ir cinko (tamsioje jų daug daugiau nei šviesioje). Taip pat viso grūdo duona turi daug baltymų ir nepakeičiamų aminorūgščių, energijos teikiančių angliavandenių.

Visi grūdų produktai stiprina nervų sistemą, protinę veiklą. Tad sumažėjus darbingumui ir pritrūkus energijos sukrimskite riekelę penkiagrūdės duonos. Be to, viso grūdo duona puikiai malšina alkį, greitina medžiagų apykaitą ir riebalų deginimą, todėl padeda lieknėti, sureguliuoti cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje.

Tiesa, juoda ir grūdėta duona netinka tiems, kurie serga virškinimo trakto ligomis, turi padidėjusį skrandžio sulčių rūgštingumą. Pasak mitybos specialistų, skrandžio ir žarnyno uždegiminėmis ligomis sergantiems žmonėms rekomenduojama valgyti baltą duoną

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs