„Dėl stipriai ėduonies pažeistų dantų, negydomų šaknų kanalų gali įvykti danties lūžis, susiformuoti pūlinys, sukeliantis žandikaulio kaulo uždegimą, sinusitą, veido ir kaklo pūlynus. Pro pažeistą danties pulpą (dar vadinamą danties nervu) – minkštą audinį, sudarytą iš kraujagyslių, limfagyslių ir nervų – prateka kraujas, dantyje išsivysčiusi infekcija gali patekti į kraują ir sukelti kitų organizmo vietų susirgimus.
Be to, negydomus dantis tenka šalinti, o tada sunkiau kramtyti maistą, pasikeičia burnos funkcionalumas ir estetika, galiausiai žmogui gali kilti psichologinių problemų“, – pasakoja Š.Čiupkevičiūtė.
Trauminis ir infekcinis danties pažeidimas
Gydytoja sako, kad dantų šaknų kanalų gydymas reikalingas tada, kai yra pažeidžiama pulpa, išsidėsčiusi vainikinėje ir šakninėje danties dalyse. Pažeidimai yra dviejų tipų – infekcinis, kai dėl gilaus dantų ėduonies pažeidimo infekcija išplinta iki danties nervo arba trauminis, kai pulpa sutrenkiama ar mechaniškai pažeidžiamas jos vientisumas. Be to, dantų skausmo ar matomo patinimo namuose turimomis priemonėmis ar vaistais taip pat neįmanoma numalšinti – šias dantų problemas galima išspręsti tik valant šaknų kanalus: pašalinant uždegiminius, infekuotus pulpos audinius.
„Prieš dantų kanalų valymo procedūrą atliekami reikalingi tyrimai diagnozės patvirtinimui, o esat būtinybei – rentgeno nuotrauka. Procedūros metu pirmiausia atliekamas nuskausminimas, gydomas dantis izoliuojamas nuo seilių ir pašalinami ėduonies pažeisti audiniai. Atlikus šiuos veiksmus atveriama danties nervo kamera, specialiais instrumentais pašalinami infekuoti uždegiminiai arba nekrozavę (suirę) nervo audiniai, o galiausiai kanalų sistema dezinfekuojama specialiais tirpalais, pašalinančiais bakterijas ir jų apykaitos produktus“, – teigia odontologė.
Š.Čiupkevičiūtė priduria, kad po dantų kanalų (endodontinio) gydymo būtinas sandarus danties vainiko atstatymas plomba arba danties vainikėliu. Sandarumas yra reikalingas tam, kad bakterijos vėl neužkrėstų sugydyto danties, nepatektų per nesandarias laikinas plombas arba nekokybiškus užpildus į danties kanalus. Jeigu neužtikrinamas sandarumas, danties problemos gali atsinaujinti, o pirminis gydymas būtų nesėkmingas.
„Dantų šaknų kanalų gydymas neatliekamas, kai danties pažeidimas toks didelis, jog neįmanoma kokybiškai ir sandariai jo atstatyti, dantis yra labai paslankus. Ši procedūra neatliekama ir tada, kai pacientas serga sunkaus laipsnio periodontoze ar stebima didelė kaulo rezorbcija – kaulo ištirpimas dėl uždegimo – tokio danties prognozė ir ilgaamžiškumas prastas. Visais minėtais atvejais paciento laukia danties šalinimas ir atstatymas protezuojant“, – aiškina gydytoja.
Kas laukia paciento po procedūros?
Anot odontologės, esant poreikiui, po kanalų gydymo ant danties gali būti uždedami gydantys, dezinfekuojantys, mažinantys uždegiminius procesus vaistai ir paskiriamas kitas vizitas gydymui bei kanalų sistemos plombavimui. Po procedūros dažnai dantį gali skaudėti keletą dienų ar savaitę, dėl to skiriami vaistai, o esant stipriam, išplitusiam uždegimui, patinimui, kai audiniai supūliavę – antibiotikai. Pacientas turėtų žinoti, kad jaučiamas skausmas, atsiradęs patinimas po 3–4 dienų gali atslūgti ir dėl to neverta jaudintis, tačiau jeigu atsiranda didesnis patinimas, skausmas stiprėja, kyla temperatūra, sutrinka dantų funkcijos – reikia nedelsiant kreiptis į odontologą.
„Danties gijimas trunka apie pusę metų – per tą laiką atsistato buvę pažeisti aplink dantį esantys audiniai, kaulas ir periodonto raištis. Dažniausiai problema po atliktos procedūros išsprendžiama visam laikui, bet yra būtina pakartotinė danties apžiūra praėjus pusei metų, o vėliau danties būklę reikia tikrinti ir rentgenogramas atlikti kasmet 5 metus iš eilės. Tik tokiu būdu gydytojas gali stebėti gijimo procesą arba anksti diagnozuoti reinfekciją. Nustačius ją – negyjantį ar atsinaujinusį uždegimą, reikalingas kanalų pergydymas. Gali nutikti ir taip, kad įvertinus infekcijos plitimo riziką ir sunkų tolimesnio gijimo procesą reikės dantį šalinti“, – įspėja Š.Čiupkevičiūtė.
Anot gydytojos, yra tikimybė, kad po atlikto kanalų valymo dantis pakeis savo spalvą, taps tamsesnis už šalia esančius dantis. Tokią pasikeitusią danties spalvą galima pakeisti atliekant vidinį danties balinimą derinant su išoriniu dantų balinimu, o nepasiekiant tinkamų rezultatų – protezuoti danties vainikėliu.
Sėkminga gydymo baigtis – komandinis rezultatas
Š.Čiupkevičiūtė teigia, kad sėkminga gydymo baigtis priklauso ir nuo gydytojo, ir nuo paciento veiksmų: „Gydytojas odontologas turi tiksliai diagnozuoti ligą, sudaryti tinkamą gydymo planą, dirbti kruopščiai, kad pašalintų infekuotus audinius, naudoti kokybiškus instrumentus ir vaistus. Po procedūros būtina informuoti pacientą apie jo danties būklę, paaiškinti apie būtiną tolimesnį stebėjimą norint įsitikinti, kad dantis buvo visiškai išgydytas.“
Gydytoja odontologė primena, kad po procedūros pacientas turi atsakingai vykdyti jam sudarytą gydymo planą, laiku apsilankyti profilaktiniams dantų patikrinimams, tinkamai individualiai rūpintis savo burnos higiena, reguliariai lankytis pas burnos higienistą.
Kaip tinkamai prižiūrėti dantis?
„Nelaukite danties skausmo, kas pusę metų arba gydytojo nurodytu intervalu apsilankykite jo kabinete, nepamirškite, kaip svarbu yra laikytis skirtų rekomendacijų. Neatidėliokite ėduonies gydymo mėnesiams ar metams, nes jis gali komplikuotis ir tada prireiks dantų šaknų kanalų gydymo, o norėdami apsaugoti savo dantis nuo traumų, naudokite apsaugines kapas“, – pataria odontologė.
Dantų sveikatą lemia jų švara ir reguliari profilaktika, todėl būtina kiekvieną dieną kokybiškai valyti dantis, rūpintis jų higiena, naudoti tinkamas priemones, o kas pusę metų ar dažniau, jeigu taip nurodyta, apsilankyti pas odontologą.