Įrodyta, kad medus valo kraują, gerina jo būklę, normalizuoja vidaus organų veiklą, stiprina imunitetą, lėtina senėjimo procesą ir suteikia daug energijos. Verta paminėti, kad gydomosios medaus savybės slepiasi dideliame biologiškai aktyvių medžiagų ir mikroelementų kiekyje.
Medus taip pat pasižymi tuo, kad malšina uždegiminius procesus, kovoja su bakterijomis, tai pat tonizuoja, stiprina organizmą, padeda atsigauti po ligos, atstatyti prarastus energijos ir jėgų resursus.
Teigiama, kad medus gali padėti ne tik išvalyti organizmą, žarnyną, bet ir tinka kepenų ligų profilaktikai.
Kaip valyti žarnyną medumi?
Pirmasis būdas
Tai vienas populiariausių būdų, padėsiančių apsisaugoti ir nuo skrandžio bei žarnyno ligų, pašalinti šlakus, toksinus ir kitas kenksmingas medžiagas. Receptas išties labai paprastas: jums reikės arbat. š. medaus sumaišyti su šilto geriamojo vandens stikline ir išgerti likus 15–20 minučių iki valgio. Šią procedūrą atlikite tris kartus per dieną, o pats organizmo valymo kursas turėtų trukti iki dviejų mėnesių. Pamatysite, kaip pagerės virškinimo sistema, savijauta, atsistatys žarnyno mikroflora.
Patarimas: šaukšelis šviežiai išspaustų citrinų sulčių tikrai nepakenks, o dargi pagerins šios procedūros rezultatus.
Antrasis būdas
Tarp valgymo procesų galite išbandyti štai tokį skanėstą: sumaišykite 100 g šviežio medaus, 300 g džiovintų abrikosų, 300 g juodųjų slyvų, 300 g figų. Sutrinkite viską iki vientisos masės ir valgykite po šaukštą. Galite užgerti vandeniu. Tokį receptą pravartu išbandyti kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo.
Taip pat skaitykite: Medus – grožiui ir sveikatai
Trečiasis būdas
Amerikiečių gydytojas D. C. Jarvisas išpopuliarino obuolių acto ir medaus naudą. Jis teigė, kad rūgščių ir šarmų pusiausvyrą organizme gali kuo puikiausiai reguliuoti toks nebrangus produktas, kaip obuolių actas. Todėl žmogus greitai atgauna jėgas po ligos, streso ar kitokių negalavimų.
Šilto vandens stiklinėje išmaišykite po arbat. š. obuolių acto ir medaus. Gerkite prieš valgį.