„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ortopedas traumatologas Gintautas Pocius: „Iššokęs pėdos kauliukas – ne tik estetinė problema“

Išsikišę pėdų kauliukai gali kaip reikiant sutrikdyti įprastą gyvenimo ritmą – tuomet sunku ne tik išsirinkti avalynę, bet ir vaikščioti, užsiimti fizine veikla. Ar yra koks stebuklingas būdas įveikti šią bėdą? Į Ji24.lt užduotus klausimus atsako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.
Temos: 2 Sąnariai Ortopedas

– Atsikišęs pėdos kauliukas daugiau estetinė bėda ar trikdantis gyventi sveikatos sutrikimas?

– Taip, dalis pacientų kreipiasi dėl estetinio vaizdo – jie mato išsikišusį kauliuką, tačiau neturi jokių nusiskundimų, nejaučia skausmo ir pan. Tokiems pacientams siekiame padėti įtvariukais, tarpupirščiais ir pan., o nuo operacijos stengiamės atkalbėti. Kiekviena operacija turi savo rizikos laipsnį, pooperacinį laikotarpį, kada kamuoja skausmas, pėdos tinimas, ir tie lūkesčiai, norai, kad pėda atrodytų gražiai, gali būti nepatenkinti.

Mes, ortopedai traumatologai, žvelgiame į tai per kitą prizmę – kai jaučiate didelį skausmą, sunku prisitaikyti avalynę, kai žmogus riboja savo nueitą distanciją, fizinę veiklą, tai ir yra pagrindiniai nusiskundimai, kuriuos reikėtų spręsti operacija. 

– Papasakokite plačiau, kaip sprendžiama pėdos deformacijos problema?

– Atlikę rentgenogramas ir atsižvelgdami į situaciją, siūlome pacientams išbandyti įvairius gydymo metodus. Pavyzdžiui, konservatyvius, mat keli metodai gali būti taikomi vienu metu. Tai yra tarpupirštis, dedamas tarp pirmo ir antro piršto ir neleidžiantis pirmam pirštui krypti į išorinę pusę; yra įdėklai į avalynę, kurie turi išformuotus tiek išilginį, tiek skersinį skliautus; taip pat specialūs įtvarai.

Pastarieji reklamuojami gana gausiai, tačiau ne visi jie yra tinkami, patogūs, o, svarbiausia, efektyvūs. Moksliniais tyrimais ir patirtimi įrodyta, kad šios priemonės gali pristabdyti deformacijos vystymąsi, tačiau ne išgydyti, tiksliau tariant, kauliuko jos neatstatys.

Taip pat rekomenduojame pakeisti ir avalynę, jeigu pacientė avi batus su labai siauru, smailėjančiu priekiu ir dar aukšta pakulne. Tai yra pagrindinės priežastys, kodėl gali prasidėti pėdos deformacija, kadangi pačiai pėdai tenka išties didžiulis krūvis. Pirštai turi atlaikyti tai, kas įprastai tenka kulnakauliui. 

Jeigu konservatyvūs gydymo metodai neefektyvūs, tuomet mes pereiname prie operacinio gydymo. Tai yra koreguojančios osteotomijos, kai pašalinama dalis išsikišusio kauliuko ir atliekama padikaulio korekcija. Osteotomijos metodas pasirenkamas pagal deformacijos laipsnį, sąnario būklę ir pan. Atlikus osteotomiją, padikaulis fiksuojamas keliais implantais ar sraigtais, o po operacijos pacientas turi riboti fizinį krūvį, pėdos mynimą, pritaikomas specialus įtvaras, kurio pagalba pacientas vėliau gali pradėti minti ant kulno. Po 4–6 savaičių jau galima sugrįžti gyventi įprasto gyvenimo.

Beje, vaikų stengiamės neoperuoti, nebent tai didžiulė, trukdanti gyventi deformacija, kadangi jų pėda dar nėra iki galo susiformavusi. 

– Ar galima operuoti iškart abi pėdas?

Kai jaučiate didelį skausmą, sunku prisitaikyti avalynę, kai žmogus riboja savo nueitą distanciją, fizinę veiklą, tai ir yra pagrindiniai nusiskundimai, kuriuos reikėtų spręsti operacija. 

– Dažnas klausimas, kadangi šiuolaikinėje visuomenėje užimtumas labai didelis, stengiamasi kuo trumpiau sirgti, kuo mažiau būti nedarbingais. Esant abiejų pėdų deformacijai, kai pacientas pageidauja iškart atlikti abiejų kojų operacijas, tai darome išimtinai retai, kai priežastys yra tikrai svarios.

Pirma, tai yra dvigubas stresas organizmui, taip pat išauga komplikacijų rizika, užtrunka gijimo procesas. Kitas labai svarbus dalykas – pacientą kažkas turės nešioti 4–6 savaites, kol jis galės normaliai vaikščioti. Juk abiem kojom priminti kulnus ir vaikščioti yra nelabai įmanoma. Vadinasi, žmogus nesilaikys režimo ir gali pats sau pakenkti.

Taip pat skaitykite: 10 būdo bruožų, kuriuos paveldime genetiškai

Estetinis vaizdas atsiranda kur kas vėliau. Dažniausiai pacientus labai jaudina kojos tinimas, kuris po operacijos ir gijimo metu būna akivaizdus. Tai gali užtrukti 1–2 mėnesius ir ilgiau. Koja gražiai atrodo tada, kai tinimas atslūgsta, randas tampa neryškus, mažas, o tam irgi prireikia kelių mėnesių.

Pati operacija trunka apie valandą ir dažniausiai yra atliekama su laidine nejautra (vaistai suleidžiami šalia nervo, taip nejautra apima didesnį plotą. –Red.) . Nejautra trunka keletą valandų ir po operacijos. 

– Ar po operacijos jau galima būti ramiems, kad pėdos deformacija nepasikartos?

– Tiek literatūroje, tiek praktikoje pasitaiko atsinaujinanti pėdos deformacija – statistiškai tai siekia iki 5 proc. 

– Kokias prevencines priemones siūlytumėte išbandyti? 

– Net jeigu genetiškai yra tikimybė, jog pėdos kauliukas gali deformuotis, tai nebūtinai įvyks tikrovėje. Tarkime, jūs avėsite tinkamą avalynę ir riziką sumažinsite kelis kartus. 

Ir siūlyčiau netikėti stebuklingais gydymo būdais. Dažnai ateina pacientų, kurie naudoja vienokios ar kitokios firmos išreklamuotus įtvarus. Tačiau, kaip minėjau, įtvarai negali atstatyti iššokusio pėdos kauliuko – tik kiek pristabdyti patį deformacijos procesą. Jeigu tokios priemonės būtų veiksmingos, operacijų nebūtų, tačiau kasmet visoje Lietuvoje jų atliekama apie 2,5–3 tūkst.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“