Paneigė mitus apie menstruacijų ciklą: vienas iš jų – mėnesinės artimoms moterims nesuvienodėja

„Nors visuomenėje vis daugiau kalbama apie moterų sveikatą ir jų menstruacijų ciklą, iki šiol netrūksta ir mitų šiomis temomis“, – pasakoja „Žemiau Bambos“ įkūrėja gydytoja Aurėja Trunovė.
gyd. A. Trunovė / mot. higieninės priemonės
gyd. A. Trunovė / mot. higieninės priemonės / Asmenino arch. ir 123RF nuotr.

Jai antrina ir „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė, pridurdama, kad kas antra moteris susiduria su stipriais menstruacijų skausmais, bet ne kiekviena žino, kaip juos numalšinti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Asmenino arch. nuotr. /Jovita Aleknienė
Asmenino arch. nuotr. /Jovita Aleknienė

Menstruacijos moterims nesuvienodėja

„Pakelkite rankas, kurios su draugėmis esate kalbėjusios, kad kartu praleidžiate tiek daug laiko, jog net mėnesinių ciklas suvienodėjo“, – šypsosi gydytoja A.Trunovė. Visgi, ji atskleidžia, kad tai tik sutapimas.

„1971 metais mokslininkė Martha McClintock atliko tyrimą, kurio metu 135 merginos gyveno viename bendrabutyje. Jos buvo susiskirstytos į mažas grupeles. Tyrimo išvados pateikė, kad merginų grupelėms prasidėdavo mėnesinių ciklas tuo pat metu.

Moterų laiko leidimas drauge neturi įtakos jų mėnesinių ciklams.

Tačiau praėjus daugiau metų, mokslininkai ne kartą bandė atkartoti tyrimą ir jo išvados vis nepasitvirtindavo. Vėliau M.McClintock tyrime buvo rasta klaidų, o iki tol mokslininkai patvirtino, kad moterų laiko leidimas drauge neturi įtakos jų mėnesinių ciklams. Mūsų individualus ciklas yra susijęs su hormonais“, – sako gyd. A.Trunovė.

Mitais apipintos citrinos ir karšta vonia

Vis dar yra įsisenėjusių mitų apie menstruacijų paankstinimą arba pavėlinimą, – pasakoja vaistininkė Jovita Aleknienė. Du populiariausi – apie karštą vonią ir citrinas.

„Dažniausiai mitais apipintas priemones mėnesinių pavėlinimui arba paankstinimui moterys renkasi išbandyti artėjant atostogoms. Tos, kurios nori greičiau prasirgti menstruacijomis, išbando karštas vonias, tačiau nėra jokių mokslinių įrodymų, kad tai būtų veiksminga.

Visgi, citrinos neveikia moters hormonų.

O norint mėnesines pavėlinti, griebiamasi citrinų, kurios, manoma, jog atitolins menstruacijas. Visgi, citrinos neveikia moters hormonų, todėl tokiais atvejais gali pagelbėti nebent kontraceptinės tabletės, skiriamos gydytojų“, – sako vaistininkė J.Aleknienė.

Spermatozoidas moters kūne aktyvus iki 5 dienų

Gydytoja teigia, kad vienas iš dažniausiai išgirstamų mitų, jog mėnesinių metu neįmanoma pastoti užsiimant nesaugiais lytiniais santykiais.

„Moterys gali pastoti pasimylėjusios mėnesinių metu. Standartinis moters ciklas – 28 dienos, iš jų kraujuoji 7 dienas ir pasiekus ciklo vidurį, 14 dieną, įvyksta ovuliacija, kai šansas pastoti yra didžiausias. Visgi, kitoms moterims ciklas trunka vos 20 dienų.

Joms menstruacijos gali trukti iki 7–8 dienų, o jau vos pasiekus ciklo vidurį – šiuo atveju 10 dieną – stipriai išauga pastojimo tikimybė. Tad ypač mylintis menstruacijų pabaigoje, mūsų kūne gali išlikti spermatozoidai, kurie geba jame išgyventi net iki 5 dienų ir taip sulaukti ovuliacijos”, – pasakoja gyd. A.Trunovė.

Asmenino arch. nuotr. /gyd. A Trunovė
Asmenino arch. nuotr. /gyd. A Trunovė

„Tačiau yra vienas faktas, kuris neturi mokslinio paaiškinimo, bet beveik visada suveikia. Užsidėkite pačias gražiausias baltas kelnaitės ir jums prasidės mėnesinės“, – juokauja gydytoja A. Trunovė.

Kaip numalšinti menstruacijų skausmus?

Vaistininkė pasakoja, kad kas antra moteris susiduria su stipriais menstruacijų skausmais, kuriuos ne visada gali būti lengva numalšinti. Ji įvardija, ką tokiais atvejais verta išmėginti.

„Mėnesinių skausmus padeda įveikti šiltas kompresas pilvo apačioje, karšta vonia, pilvo ir nugaros apatinės dalies masažai, melisų ir pipirmėčių arbatos. Taip pat moksliškai įrodyta, kad padeda ir tokios atpalaiduojančios veiklos kaip kvėpavimo pratimai, joga ir meditacija. Žinoma, greta viso to labai svarbu rinktis subalansuotą, prieuždegiminę mitybą, vartoti pakankamai skysčių ir atsisakyti alkoholio bei kofeino.

O jeigu jus nuolat kankina stiprūs mėnesinių skausmai, vos joms prasidėjus nelaukite, kol skausmas sustiprės, ir geriau iškart išgerkite vaistų nuo skausmo“, – pataria vaistininkė J.Aleknienė.

Moterų sveikatos prevencija

Gydytoja A.Trunovė primena, kad nereikia laukti moters sveikatos gerinimo dienos, kad pradėtume mylėti save ir rūpintis savo sveikata. Ji išskiria, kokius tyrimus kiekviena moteris turėtų reguliariai pasidaryti:

1. Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. 25–34 metų moterims kas tris metus nemokamai atliekamas gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. 35–59 amžiuje kas penkis metus atliekamas gimdos kaklelio ŽPV tyrimas.

2. Krūtų savityra. Moterys tai gali padaryti pačios po mėnesinių, kai krūtys nėra jautrios ir skausmingos. Nemokama profilaktika dėl krūties vėžio skirta 50–69 metų moterims kartą per du metus.

3. Lytiškai plintančios ligos. Dėl jų patariama išsitirti visoms moterims, kurios bent kartą gyvenime yra turėjusios nesaugių lytinių santykių.

4. Apgamų apžiūra. Patariama kartą per metus nueiti pas gydytoją pasitikrinti apgamus arba anksčiau, jei pastebėjote pakitusią apgamo spalvą, dydį, plaukuotumą.

5. Bendras kraujo tyrimas. Visiems kasmet nemokamai priklauso bendras kraujo tyrimas, kurį paskiria šeimos gydytojas.

6. Širdies ir kraujagyslių ligos. Moterys 50–64 amžiaus gali kartą per metus nemokamai išsitirti dėl šių ligų.

7. Storosios žarnos vėžys. 50–74 amžiaus moterys gali nemokamai atlikti tyrimą kartą per du metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis