„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Panevėžio miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose siaučia rotavirusinė infekcija

Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) informuoja, kad dvejose Panevėžio miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose nustatyti ūmios žarnyno infekcijos protrūkiai.
Liga
Sergantis vaikas / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

2013 m. lapkričio 8 – 20 d. susirgo 13 vaikų, kurie vėmė, gausiai viduriavo, taip pat skundėsi aukšta temperatūra (37,1-39°C). Ligoniai buvo paguldyti į VšĮ Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų skyrių. Susirgusieji yra 2–3 metų amžiaus vaikai. Įtariama, kad užsikrėsti galėjo per aplinką, nesilaikant asmens higienos reikalavimų. Židiniuose atliktas pirminis epidemiologinis tyrimas. Ikimokyklinio ugdymo įstaigose rekomenduotos priemonės žarnyno grupės susirgimų profilaktikai. Vienoje ikimokyklinio ugdymo įstaigoje atlikta operatyvioji visuomenės sveikatos saugos kontrolė, kurios metu buvo rasta visuomenės sveikatos saugos teisės aktų pažeidimų. Epidemiologiniai tyrimai tęsiami toliau.

Centro duomenimis, š. m. sausio – spalio mėnesį Panevėžio apskrityje užregistruota 268 ratavirusinės infekcijos atvejai, praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu – 309.

Centro specialistai primena, kad viena pagrindinių nespecifinės profilaktikos priemonių yra rankų higiena, mažinanti rotavirusinės infekcijos plitimo riziką.

Rotavirusinės infekcijos inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užskrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų) yra trumpas – 12–48 val. Liga prasideda karščiavimu, intensyviu vėmimu, dažnu viduriavimu labai vandeningomis, be patologinių priemaišų išmatomis. Karščiavimas, vėmimas tęsiasi kelias dienas, o viduriavimas – 5 – 7 dienas.

Rotavirusas plinta per išmatas, burną, per užterštą vandenį, maistą. Imlumas šiam virusui yra visuotinis, aplinkoje virusas greitai plinta, todėl reikalinga dezinfekcija, patalpų priežiūra ir griežtai vykdoma rankų higiena. Daug virusų išskiriama su išmatomis (1010–1011 virusų 1 g išmatų), o ligą sukelia vos keli. Užkratą platina sergantis žmogus (ypač pirmomis ligos dienomis) ar viruso nešiotojas. Infekcijos plitimą sunku kontroliuoti ir dėl viruso savybių: jis gerai išsilaiko išmatose (apie 1 mėn.), kambario temperatūroje (apie 10 d.), vandenyje (apie vieną savaitę), ant rankų (apie 4 val.). Virusai jautrūs spiritiniams dezinfektantams. Šia infekcija dažniausiai serga kūdikiai bei vaikai iki 3 metų amžiaus.

Centro specialistai primena, kad viena pagrindinių nespecifinės profilaktikos priemonių yra rankų higiena, mažinanti rotavirusinės infekcijos plitimo riziką. Plaunant rankas su muilu nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui patogeninių bakterijų ir virusų. Kol maži vaikai nesugeba patys nusiplauti tinkamai rankų, tai turėtų daryti kolektyvuose personalas, o namuose – tėvai ar globėjai. Sergantysis virusus išskiria vidutiniškai 7 dienas, todėl vaiko į kolektyvą nereikėtų leisti, kol yra klinikiniai ligos simptomai ir dar kelias dienas po to.

Rotavirusinės infekcijos plitimui ir sergamumo mažinimui gali būti taikoma ir specifinė profilaktika – rotavirusinės infekcijos vakcina.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs