„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pasaulyje jau yra maždaug 5 mln. žmonių, gimusių po dirbtinio apvaisinimo

Dėl apvaisinimo in vitro procedūros pasaulyje jau atsirado maždaug 5 mln. naujų žmonių – nuo to laiko, kai prieš 34 metus Anglijoje gimė pirmasis kūdikis „iš mėgintuvėlio“, rodo pirmadienį paskelbti duomenys.
Būsima mama, žiūrinti į ultragarso nuotrauką
Būsima mama, žiūrinti į ultragarso nuotrauką / Fotolia nuotr.

Pradiniai prieštaringi vertinimai dėl tokio mokslininkų kišimosi į gamtą nuslopo ir dabar kasmet gimsta po maždaug 350 tūkst. kūdikių, pradėtų Petri lėkštelėse, paskelbė Europos žmogaus reprodukcijos ir embriologijos draugija (ESHRE).

Tai sudaro maždaug 0,3 proc. iš maždaug 130 mln. kasmet visame pasaulyje gimstančių kūdikių.

„Buvo sukurta milijonai šeimų su vaikais, tuo būdu sumažinant nevaisingumo naštą“, – sakė Tarptautinio pagalbinių reprodukcinių technologijų stebėsenos komiteto (ICMART) pirmininkas Davidas Adamsonas.

Apvaisinimo in vitro procedūra, kai kiaušinėlis ir spermatozoidas apsivaisinimui įdedami į Petri lėkštelę, ir jos intracitoplazminės injekcijos variantas, kai spermatozoidas mikroskopine adata yra įšvirkščiamas tiesiogiai į kiaušinėlį, jau tapo įprastu dalyku.

Tačiau metams bėgant buvo ir prieštaringų vertinimų – kai kas nuogąstauja, jog tokia procedūra sudaro sąlygas vadinamajam kūdikių dizainui, kai tėvai pasirenka vaikų ypatybes.

Vatikanas tai laiko amoraliu dalyku, nes daug embrionų prarandama, be to, buvo kritikuojama tai, kad taikant apvaisinimą mėgintuvėlyje moterys gali susilaukti vaikų ir daug vyresniame amžiuje.

Penkių milijonų slenkstis „pagrindžia visas teisines ir moralines kovas, etinius debatus ir sunkiai iškovotą socialinį pritarimą“, sakė Simonas Fishelis iš medikų grupės, padėjusios ateiti į pasaulį pirmajam kūdikiui „iš mėgintuvėlio“ – 1978-aisiais gimusiai Louise Brown.

ICMART tokių kūdikių skaičių apskaičiavo 28-ajam metiniam ESHRE susitikimui Stambule, kuris prasidėjo sekmadienį.

Duomenys rodo, kad kasmet visame pasaulyje atliekama maždaug 1,5 mln. tokio dirbtinio apvaisinimo procedūrų, daugiau kaip trečdalis jų – Europoje.

Sėkmingų atvejų skaičius stabilizavosi, maždaug trečdalis apvaisintų ir į moterims į gimdą perkeltų embrionų sėkmingai išsivysto, gimsta vaikai.

ESHRE nurodo, kad Europoje matoma tendencija į gimdą perkelti mažiau embrionų vienu metu, todėl sumažėjo atvejų, kai vienu metu gimsta daugiau nei vienas kūdikis. Tokie atvejai kelia didesnę riziką motinai, naujagimių svoris būna mažesnis, sunkiau vyksta jų raida.

Trynukų atvejų skaičius dabar yra mažesnis nei 1 proc., sakoma pranešime, be to, „pirmą kartą dvynukų gimimo (atvejų) skaičius buvo mažesnis nei 20 procentų“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų