Pasirūpinkite burnos higiena: apie dantų pastos rūšis bei šepetėlius

Vienas nemaloniausių bei sunkiausiai pakeliamų yra danties skausmas, kurį bent kartą patyrė kiekvienas. Tačiau būna, kad dantys reaguoja į šaltą, karštą, saldų maistą, kartais pradeda kraujuoti dantenos. Tokiais atvejais skubame pas dantų gydytoją, tačiau, pasak specialistų, dantų problemų turėtume mažiau, jei tinkamai jais rūpintumėmės.
Dantų pasta
Dantų pasta / Vida Press nuotr.

Daugumos lietuvių dantų higiena, deja, vis dar yra nepakankama, rašoma pranešime žiniasklaidai. Norint kad dantenos ir dantys būtų sveiki, anot vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininko Rimvydo Blyno, labai svarbu tinkamai juos prižiūrėti.

„Būtina reguliariai dantis valyti su pasta, naudoti tarpdančių siūlą bei tarpdančių šepetėlį, išsivalius dantis, burną praskalauti specialiu skysčiu.

Žinoma, nereikia pulti į kraštutinumus ir po kiekvieno kąsnio lėkti į vonios kambarį. Visiškai pakanka, jei dantys kruopščiai ir atidžiai yra išvalomi ryte ir vakare. Tačiau dažnai užkandžiaujant, labai gerai burną po valgio išsiskalauti bent paprastu vandeniu. Tai padeda sumažinti maisto likučių kiekį burnoje, – tvirtina vaistininkas.

– Taip pat svarbu reguliariai lankytis pas odontologą, atlikti vadinamąją burnos higieną: nuvalyti dantų apnašas ir akmenis, pasitikrinti dėl dantų ėduonies, galų gale pasitarti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, kokias priemones naudoti.“

Projekto partnerio nuotr./Rimvydas Blynas
Projekto partnerio nuotr./Rimvydas Blynas

Profilaktinė, o gal gydomoji?

Dantų pastos pasirinkimą, pasak R.Blyno, iš esmės lemia tai, ar ji reikalinga kasdienei dantų priežiūrai ar tam, kad padėtų išspręsti kokią nors dantų ar dantenų bėdą. „Dantų pastos būna higieninės, profilaktinės bei gydomosios. Pirmosios turi pagrindines sudedamąsias dalis, bet nestabdo ėduonies plitimo, negydo dantenų uždegimo. Tokios pastos labiausiai tinka tiems, kurie nešioja protezus.

Balinamoji dantų pasta, kaip ir kiekviena kita, nuvalo tik dalį ant dantų paviršiaus nusėdusių pigmentinių medžiagų.

Profilaktinės dantų pastos savo sudėtyje turi ir veikliųjų medžiagų. Tai dantų pastos, saugančios nuo uždegimo, mažinančios dantų jautrumą, balinančios, neleidžiančios susidaryti akmenims. Į šias pastas įeina dantis nuo ėduonies saugantis fluoras. Kuo jo kiekis pastoje didesnis, tuo ši geriau saugo dantis nuo ėduonies.

Tačiau derėtų atminti ir tai, kad pastos su fluoru nereikėtų rinktis vaikų maždaug iki 2–3 metų amžiaus dantų priežiūrai, mat mažyliai nemoka išspjauti burnos turinio ir pastos neretai paragauja. Tuo tarpu gydomąsias dantų pastas geriausia naudoti tik pasitarus su gydytoju“, – atkreipia dėmesį vaistininkas.

Į klausimą, ar balinamosios pastos išties veikia taip, kaip reklamose, pašnekovas neslepia, jog šios rūšies dantų pasta, kaip ir kiekviena kita, nuvalo tik dalį ant dantų paviršiaus nusėdusių pigmentinių medžiagų. Dantys pašviesėja maždaug pustoniu, ypač didelio stebuklo tikrai neįvyksta. Dantų spalvą pakeisti galima tik atliekant specialias balinamąsias procedūras odontologo kabinete.

„Beje, atsargiau balinamąsias dantų pastas turėtų naudoti tie, kurių dantys labai jautrūs. Tokiu atveju reikalinga pasta su dideliu fluoro kiekiu, o ne balinamoji. Pastaroji dantų jautrumą tik padidins“, – pastebi R.Blynas bei priduria, kad pravartu dantų pastą kartais pakeisti kita, mat dantys ir dantenos pripranta prie veikliųjų medžiagų ir pasta nebėra tiek efektyvi, kiek galėtų būti.

Kuo minkštesnis, tuo geriau?

Renkantis dantų pastą, R.Blyno teigimu, reikėtų nepamiršti, kad pagrindinė individualios burnos higienos priemonė visgi yra dantų šepetėlis. Būtent juo nuo dantų mechaniškai pašaliname dantų ir dantenų ligas sukeliančias bakterines apnašas. „Kokį šepetėlį pasirinkti? Labai svarbu, kad jo šereliai būtų minkšti, mat tuomet bus mažiau pažeidžiamos dantenos. Jei dantys itin jautrūs, jei žmogų vargina kraujuojančios, skausmingos dantenos, tuomet reikėtų rinktis šepetėlius su ultra minkštais šereliais“, – tvirtina pašnekovas.

Fotolia nuotr./Dantų šepetėliai
Fotolia nuotr./Dantų šepetėliai

Anot R.Blyno, pastaruoju metu vis labiau populiarėja vieno danties šepetėliai – tokie geriau išvalo tarpdančius, su jais patogiau prižiūrėti kabes. Nemažai žmonių naudojasi elektriniais dantų šepetėliais, savo pirkėją atranda ir ultragarsiniai šepetėliai.

„Žmonės, būna, pasiteirauja, o kuo ypatingi dantų šepetėliai su aukso ar sidabro dalelėmis? Naudojant tokius šepetėlius, praėjus kelioms valandoms po dantų valymo ant šerelių aptinkama mažiau bakterijų. Tai labai svarbu, kalbant apie tinkamą burnos higieną“, – teigia R.Blynas.

Vaistininkas pastebi, jog dantų šepetėlį, siekiant, kad jis dantis nuvalytų kuo efektyviau, reikėtų keisti maždaug kas 2–3 mėnesius, nes per tiek laiko šereliai „sugula“ į šonus. Deja, dauguma lietuvių dantų šepetėlius keičia per retai.

Saldumynams – raudona šviesa

Burnos sveikatą, anot vaistininko, palaikyti padeda ne tik tinkama dantų pasta, šepetėlis, tarpdančių siūlas bei burnos skalavimo skystis, bet ir tinkama, racionali mityba.

„Praktika rodo, kad dauguma žmonių, ypač vaikų, valgo per daug saldumynų. O šie labai patinka ir burnoje gyvenančioms bakterijoms. Pastarosios cukrų skaido ir danties paviršiuje išskiria rūgščių. Tai paskatina emalio tirpimą, sudaro palankias sąlygos vystytis dantų ėduoniui“, – pastebi R.Blynas.

Anot jo, visavertė mityba ne tik padeda išvengti burnos problemų, bet ir apskritai stiprina visą organizmą, tad tikrai verta atkreipti dėmesį į tai, kas lėkštėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis