- 70% žmogaus smegenų sudaro vanduo.
- Žmogus gali gyventi apie mėnesį be maisto, bet tik apie savaitę be vandens.
- Kiekvieną dieną žmogaus organizmas su prakaitu netenka maždaug 2 l vandens. Šiek tiek daugiau nei puodelį vandens (237 ml) prarandame tiesiog kvėpuodami.
- Vanduo reguliuoja reguliuoja žmogaus kūno temperatūrą, perneša maistines medžiagas ir deguonį į ląsteles, „sutepa“ sąnarius, saugo organus ir audinius, šalina atliekas.
- Nepakankamas kasdienis vandens vartojimas didina įvairių rūšių vėžio riziką. Vanduo yra svarbus kraujo apykaitai, taip pat – kad imuninės sistemos ląstelės galėtų pasiekti pažeistus audinius.
- Kiekvienas žmogus per metus išgeria maždaug 1000 litrų vandens
- Neįtikėtina, bet vandens perteklius gali sukelti organizmo apsinuodijimą, kadangi prasiskiedžia natrio kiekį kraujyje ir dėl to sutrinka vandens pusiausvyra smegenyse.
- Nors rekomenduojamas vandens kiekis yra 8 puodeliai per dieną, ne visas šis vanduo turi būti suvartotas skystoje formoje. Beveik kiekviename maiste yra šiek tiek vandens.
- Kavoje, arbatoje bei kai kuriuose gaiviuosiuose gėrimuose yra kofeino, kuris gali veikti kaip lengvas diuretikas, išvarantis vandenį iš organizmo, neleidžiantis jam pasiekti tam tikrų organizmo vietų.
- Vandenyje tirpsta daugiau medžiagų nei bet kuriame kitame skystyje. Keliaudamas po kūną vanduo nešioja visas jame esančias mineralines ir maistines medžiagas.
- Vanduo yra svarbiausia medžiaga, kurios reikia mūsų organizmui.
- Depresija ir nuovargis dažnai gali būti tiesiog dehidratacijos simptomai.
- Tuo metu, kai žmogus jaučiasi ištroškęs, jo kūnas būna praradęs daugiau kaip 1 procentą viso vandens kiekio.
- Dėl 2% vandens lygio stygiaus organizme net 20% gali sumažėti psichinės ir fizinės mūsų savybės.
- Nuovargį pajuntame tik tada, kai mūsų kūnas jau yra dehidratuotas. Vaikai dehidratuoja greičiau nei suaugusieji.
- Skysčių užsilaikymas (kai ilgai nesišlapiname) gali būti dehidratacijos požymis. Geriausias būdas to išvengti yra gerti daug vandens.
- Svoris, kurį žmogus praranda iš karto po intensyvaus fizinio aktyvumo, yra vandens, o ne riebalų svoris.
- Žemė yra uždara sistema, o tai reiškia, kad tas pats vanduo, kuris egzistavo prieš milijonus metų, vis dar egzistuoja šiandien.
- Žmogus per dieną sunaudoja apie 48 l vandens per dieną (maisto gamybai, gėrimui, higienos reikmėms).
- Vandens tūris 9% padidėja jam užšąlus. Užšąlęs vanduo (ledas) yra lengvesnis nei vanduo, todėl plūduriuoja paviršiuje.
- Karštas vanduo tam tikromis sąlygomis gali užšalti greičiau nei šaltas vanduo ir tai vadinama Mpemba (pagal jį atradusio mokslininko pavardę) efektu.
- Nors dauguma žmonių žino, kad vanduo užverda 100 ° C temperatūroje, taip yra įprastomis jūros lygio sąlygomis. Vandens virimo taškas iš tikrųjų keičiasi kintant barometriniam slėgiui. Pavyzdžiui, Eversto viršukalnėje vandens virimo temperatūra yra tik 68 ° C, o giliai vandenyne netoli geoterminių angų esantis vanduo gali neužvirti esant aukštesnei nei 100 ° C temperatūrai.
- 97% Žemės vandens yra sūrus.
- Jei visas pasaulio vanduo tilptų į 4 litrų puodą, gėlo vandens jame būtų tik vienas šaukštas.
- 68,7% gėlo vandens Žemėje yra ledynuose, 30% – žemės gelmėse.
- Viename arbatiniame šaukštelyje vandens yra daugiau molekulių, nei Atlanto vandenyne yra šaukštelių vandens.
- Vanduo yra tampriai tarpusavyje sujungtos sistemos dalis. Ką mes išpilame ant žemės, patenka į vandenį, lygiai kaip ir medžiagos, kurias mes išmetame į orą.
- 748 milijonai žmonių skurdesnėse pasaulio vietose neturi prieigos prie švaraus geriamojo vandens. Vandens tarša ir žemos kokybės vanduo gali sukelti pavojingas ligas ir virusus.
- Besivystančiose šalyse moteris per dieną nueina vidutiniškai 6,7 kilometrus, kad parsineštų geriamo vandens.
- Prognozuojama, kad ki 2025 m. pusė pasaulio žmonių gyvens šalyse, kuriose truks geriamojo vandens.
Laimei, Lietuvoje jo kol kas netrūksta, turime didelius giluminio vandens išteklius, todėl lengviau atsikvėpkite, kad šiandien dėl vandens jums nereikia nueiti 6 kilometrų ir atsigerkite jo. Mokslininkų duomenimis, didžioji dalis pasaulio gyventojų neišgeria pakankamai vandens ir kenčia nuo dehidratacijos.