Pasitikrinkite, ar kartais netrikdote savo miego? 10 dažnų klaidų

Jei jaučiate, kad jus kankina nemiga, dažnai nubundate arba tiesiog nesijaučiate po nakties pailsėję, nors išgulite reikiamas 7–8 valandas, gali būti, kad patys to nejausdami trukdote sau miegoti. Kasdien.
TV žiūrėjimas lovoje kenkia miegui
TV žiūrėjimas lovoje kenkia miegui / Vida Press nuotr.

Miego kokybė yra tokia pat svarbi, kaip ir kiekybė. Neužtenka ilgai pragulėti lovoje, kad jaustumėtės pailsėję, išsimiegoję ir atsikeltumėte žvalūs. Jei miegas dažnai pertraukiamas, taip ir nepanyrate į giliausią miego fazę ir dėl to nepailsite.

1. Kambaryje per karšta

Nors kituose kambariuose gali būti ir šilčiau, miegamajame reikia palaikyti vėsą – nesvarbu, koks būtų sezonas. Optimaliausia temperatūra – 18 laipsnių, maksimum 22 °C. Jei miegant jums bus per karšta, daug vartysitės, galite pabusti naktį išpilti prakato, kelsitės ir pulsite ieškoti plonesnės antklodės.

Labai užimta dienotvarkė yra kokybiško ir kiekybiško miego priešas Nr. 1.

Jei negyvenate labai triukšmingoje vietoje (šalia judrios gatvės), miegokite atsidarę langą. Arba vėdinkite namus visą dieną ir tik prieš eidami miegoti uždarykite langą.

2. Persidirbate

Labai užimta dienotvarkė yra kokybiško ir kiekybiško miego priešas Nr. 1. Tai susiję tiek su patiriamu stresu, tiek su dideliu nuovargiu, ilgomis darbo valandomis, krūva užduočių, negebėjimu atsipalaiduoti po įtemptos dienos.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

3. Pasnaudžiate dieną

Natūralu, kad jei trūksta miego, pasitaikius galimybei (tarkim, grįžus po darbo namo ir ko nors užkrimtus) jūs nusnūstate. Bet taip pat natūralu, kad naktį dėl to sunkiau užmigti, nes sutrikdomas vidinis organizmo laikrodis. Iki 20 minučių trunkantis pasnaudimas yra naudingas sveikatai, bet paprastai miegama ilgiau ir atsikėlus jaučiamasi prastai.

4. Prieš eidami miegoti valgote

Nevalgyti likus trims valandoms iki miego rekomenduojama ne (tik) dėl to, kad valgant prieš pat miegą galima priaugti svorio. Esmė ta, kad jei valgoma daug, riebiai, sūriai, saldžiai ar aštriai, virškinimo sistema priversta aktyviai dirbti. O kad galėtumėte gerai miegoti, organizmas turi pamažu pereiti į ramybės režimą. Negana to, nuo stipraus skonio maisto gali pradėti troškinti. Gerti daug skysčių prieš naktį taip pat negerai.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

5. Lovoje žiūrite filmą

Miegamajame turėti televizorių arba tiesiog pasiimti į lovą nešiojamąjį kompiuterį ar planšetę labai patogu. Gulite lovoje, žiūrite filmą ir laukiate, kol užsnūsite. O kas, jei neužsnūsite arba greitai išsibudinsite? Iš ekrano sklindanti šviesa skatina smegenis manyti, kad dar ne naktis, o jei dar žiūrite ne lengvo turinio filmą ar laidą, priverčiate smegenis dirbti, mąstyti, gal net įsitempiate. Todėl likus bent valandai iki miego nebežiūrėkite nieko – geriau pasirinkite paprastesnio siužeto knygą arba žurnalą.

6. Patalpa arba patalai nešvarūs

Jeigu miegate akivaizdžiai netvarkingoje arba nešvarioje patalpoje, vaizdas, kvapas arba dulkės taip pat gali trukdyti užmigti. Tiek miegamasis, tiek patalai turi būti švarūs, kambarys išvėdintas, jame neturi mėtytis nereikalingų daiktų, nes prieš eidami miegoti tai matysite ir atsigulę galvosite, kad reikėjo susitvarkyti kambarį.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

7. Kambaryje nėra aklinos tamsos

Uždengti langą užuolaidomis ar žaliuzėmis nepakanka, kad kambaryje būtų aklinai tamsu. Viena kita nuo televizoriaus, kompiuterio, elektroninio laikrodžio ar kito elektroninio prietaiso sklindanti švieselė, ir tai sutrikdo jautresnio žmogaus miegą.

Iš gatvės spiginančios žibintų šviesos ar šviečiančios reklaminės iškabos irgi turi panašų poveikį.

8. Skambučiai

Mokslininkai yra pastebėję, kad nuo išmaniųjų telefonų sklindanti radiacija turi neigiamo poveikio miegui. Išsiaiškinta, kad išmaniųjų telefonų vartotojai dažniau skundžiasi galvos skausmais ir jiems sunkiau sekasi užmigti. Jei vakare daug kalbate telefonu, nenuostabu, kad miegas gali sutrikti.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

9. Ilgai vartojate migdomųjų vaistų

Vaistai, padedantys užmigti, reikalingi tada, kai tikrai esate pervargę ir nebepavyksta patiems natūraliai užmigti ir gerai išmiegoti. Tačiau organizmas linkęs greitai priprasti prie tokių vaistų, todėl vartoti jų ilgiau nei dvi-tris savaites (jei daktaras nepaskyrė kitokio termino) nerekomenduojama. Jums reikės vis didesnės dozės, norint pasiekti tą patį poveikį.

Gyvūnai gali judėti, triukšmauti ir sutrikdyti jūsų miego ciklą.

10. Miegate su gyvūnais

Nors gyvūnai gali padėti nusiraminti, užjausti ar išsklaidyti vienatvę, miegoti su jais vienoje lovoje nereikėtų. Gyvūnai gali judėti, triukšmauti ir sutrikdyti jūsų miego ciklą. O jei jie (pavyzdžiui, šuo) užima daug vietos lovoje, tai apriboja jūsų judėjimą, negalite patogiai įsitaisyti ir pasiruošti miegui.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų