Pasitvirtinus vėžio diagnozei Justina išgirdo patarimą: „Tik neieškok informacijos internete“

„Stresas, sužinojus diagnozę, didžiulis“, – sako 31-erių Justina, kuriai pernai rudenį buvo diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys. Nors gydymo ji dar nebaigė, tačiau, jausdama šeimos palaikymą, ji sako neturinti pasirinkimo – tik pasveikti. Kada „mamos vėžys dings“, viltingai laukia ir trys jos dukrytės – 11, 8 ir 7-erių.
Gimdos kaklelio vėžys / NVI gydytojai K.Žilinskas ir V.Nevulis-Obuchovska
Gimdos kaklelio vėžys / NVI gydytojai K.Žilinskas ir V.Nevulis-Obuchovska / RF123.com / NVI nuotr. / 15min koliažas

Nors baimės ir nežinios buvo daug, moteris sako pasitikėjusi gydytojais.

„Patikėjau gydytoju onkologu ginekologu Kastyčiu Žilinsku, paskyrusiu papildomus tyrimus ligos stadijai nustatyti ir atlikusiu kiaušidžių pakėlimo operaciją. Prieš operaciją jis patarė: „Tik neieškok informacijos internete, klausyk daktarų“, – prisiminė Justina.

Jauna moteris pasakojo, kad visą ligos diagnostikos ir gydymo kelią ją labai palaikė šeima – močiutė, mama, trys dukros, vyras.

„Ir pati viduje susikaupiau, galvojau, kad „nieko nepakeisi, viskas bus gerai. Chemospindulinis gydymas Nacionaliniame vėžio institute vyksta sklandžiai. Tikiu, kad vėžys atsitrauks“, – pasakojo tvirtai nusiteikusi pacientė.

123RF.com nuotr./Gimdos kaklelio vėžys
123RF.com nuotr./Gimdos kaklelio vėžys

Netikėtas radinys – per profilaktinę patikrą

Pasak Justinos, onkologinės ligos diagnozę ji išgirdo prieš pusmetį, kai dalyvavo profilaktinėje patikros programoje dėl gimdos kaklelio vėžio. Joje moteris sako dalyvaujanti reguliariai – vienintelį patikrinimą praleido per pandemiją.

„Pas savo ginekologą pasitikrinau rugpjūčio 1 d. Po tyrimo atsakymo paaiškėjo, kad reikia trečio lygio gydymo įstaigos specialistų. Gydytoja parašė siuntimą, pasiskambinau į Nacionalinį vėžio institutą (NVI). Mane užrašė į eilę ir gana greitai paskambino, kad atsirado vieta onkoginekologo konsultacijai.

Konsultavusi gydytoja ginekologė Jurgita Sakalienė biopsijų nedarė – pasakė, kad reikia daryti konizaciją ir supažindino su gydytoju Kastyčiu Žilinsku, kuris ir atliko šią procedūrą. Tada atėjo tikroji diagnozė – gimdos kaklelio piktybinis navikas“, – įvykius prisimena moteris.

Justina neslepia, kad sužinojusi diagnozę informacijos apie savo ligą pirmiausia norėjo ieškoti internete, tačiau NVI specialistai paragino moterį to nedaryti ir kliautis profesionalų nuomone.

„Su šeima gyvename Druskininkuose. Sužinojus diagnozę, be abejo, ištiko baisus šokas. Pradėjau ieškoti internete informacijos. Kai vėl atvažiavau į Vilnių pas daktarą K.Žilinską, jo paklausiau, ar man tikrai vėžys? Jis patvirtino, jog tyrimų atsakymai nėra geri, ir pasakė, kad reikia mane išsamiau ištirti. Užregistravo kompiuterinei tomografijai ir magnetinio rezonanso tyrimui.

Ir dar pridūrė: „Negooglink.“ Paklausiau, ką man daryti, ar aš turiu pasirinkimą? Gydytojas pasakė: „Klausyk mūsų.“ Gana greitai nusiraminau, susikaupiau viduje, supratusi, jog nieko nepakeisi – yra kaip yra. Ir neskaičiau. Ir kiti gydytojai NVI pajuokauja, nuramina. Tai ypač padeda, kai visgi prasideda panikos priepuoliai,“ – pasakoja Justina.

Nusprendė išgyti: kovoti su liga įkvėpė šeima

Moteris prisiminė, kad dėl jos ligos itin jaudinosi mama – Justina yra vienturtė dukra. Nepaisant nerimo, būtent šeima Justinai ir tapo dideliu įkvėpimu gydantis.

„Kai pasidariau tyrimus, atvykau į Vilnių ir buvau nusiteikusi operacijai. Bet dėl kompiuterinės tomografijos tyrimu nustatyto 4 cm dydžio piktybinio naviko buvo suplanuotas chemospindulinis gydymas. Vėl turėjau atvažiuoti į ligoninę kiaušidžių pakėlimo operacijai laparoskopu prieš spindulinę terapiją.

Nesigilinau, kaip atrodys operacija. Susitikau su gydytojomis chemoterapeute ir radioterapeute, kurios paaiškino, kad manęs laukia 25 spindulinės terapijos procedūros ir 5 chemoterapijos kursai, po to – brachiterapija. Kadangi negavau labai stiprios chemoterapijos, spinduliuotė vargino labiau.

Važinėjau kiekvieną dieną į švitinimo procedūras, kelias Druskininkai–Vilnius–Druskininkai pirmyn atgal netrumpas, o namie turiu tris vaikus. Turėjau pasirūpinti ir jais, turėjau atrasti jėgų su jais būti, bendrauti lyg būčiau sveika“, – prisiminė Justina.

Šio gydymo etapo pradžia buvo gera – anot moters, „viskas ėjosi kaip per sviestą.“

„Tačiau vėliau savijauta pablogėjo – maistas nebeskanus, nieko nesinorėjo, vargino nuolatinis silpnumas, mieguistumas. Nenoras valgyti labai neramino, nes gydytoja radioterapeutė vis primindavo: tik nenumesk svorio, kad būtų tikslus suplanuotas gydymas“, – pasakojo gimdos vėžiu susirgusi jauna pacientė.

Jos liga suvienijo šeimą: sveikti ir rūpintis šeima padėjo močiutė, mama, o vyras, anksčiau dirbęs užsienyje, nutraukė darbą ir grįžo į Druskininkus.

„Buityje man tikrai reikėjo pagalbos: tiek po konizacijos, tiek po kiaušidžių pakėlimo operacijos negali sunkiau kelti, daug dalykų namuose negali daryti“, – dėkingumą jautė Justina.

Ji prisipažino, kad daug nerimo dėl mamos ligos jautė ir vaikai – teko pasirūpinti ir jų emocine sveikata.

„Kadangi šeimoje neturėjome vėžio atvejų, vaikai buvo labai išsigandę, namuose buvo daug ašarų. Aš visus nuteikinėjau, kad bus gerai, kad atlaikysiu ir būsiu sveika kaip ridikas. Vyras taip pat sakė, kad viskas bus gerai.

Vyriausioji dukra – vienuolikos metų, kitos – septynerių ir aštuonerių. Kiekvieną kartą, kai grįžtu iš gydymo, jos tuoj klausia: „Mama, ar vėžys jau dingo? Ar greit dings? Pasakyk, kai vėžio nebeliks.“ Žodžiu, visi nusiteikę, kad gydymas efektyvus ir vėžys atsitrauks,“ – apie stiprybės suteikiantį artimųjų palaikymą pasakojo Justina.

Pradėjo paskutinį gydymosi etapą – brachiterapiją

Nors gydymas dar nebaigtas, moteris stengiasi gyventi pilnavertį gyvenimą, taip kaip ir iki ligos. „Dabar tik pradėjau brachiterapiją – be proto jos bijojau. Pati procedūra nėra maloni, vyksta su narkoze. Skauda tik momentiškai. Po procedūros skausmo jau nejauti. Antra procedūra buvo jau mažiau skausminga. Gydytoja klausia, kaip jaučiuosi. Sako: „Net iš veido matyti, kad jaučiatės geriau.“ Aš ir pati matau veidrodyje, kad tamsūs ratilai po akimis išnyko...

Po brachiterapijos procedūrų pirmą dieną jaučiamas šiek tiek nemalonus tuštinimasis, bet kitą dieną jautiesi kaip naujai gimęs. Iš tiesų, jau matau šviesą tunelio gale. Su gydytoja Violeta Nevulis-Obuchovska dar matysimės pasibaigus gydymui, liksiu stebėjimui. Ir tikiu – viskas bus gerai“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji sakė, kad gydymo pradžioje medikų vis klausdavo, ar gydymas bus veiksmingas.

„Žinau, kad kievienas gydymas yra labai individualus, daug kas priklauso nuo manęs. Pati sau sakau: yra trys vaikai, turiu susikaupti ir būti pozityvi. Grįžtu į realybę, kur vaikai, kasdieniniai rūpesčiai, mokykla, būreliai, valgio gaminimas, kiti buities reikalai. Sakau sau: „Privalai laikytis,“ – mintimis dalijosi Justina.

BNS nuotr. Nacionalinis vėžio institutas
BNS nuotr. Nacionalinis vėžio institutas

Gydymo planą sudaro onkologų komanda

Diagnozavus gimdos kaklelio vėžį gydymo taktika labai kruopščiai apsvarstoma daugiadalykės komandos posėdžio metu dalyvaujant gydytojams onkologams radioterapeutams, chemoterapeutams, ginekologams ir radiologams.

Kruopščiai vertinami atlikti tyrimai, kuo tiksliau nustatoma ligos stadija ir priimamas kolegialus gydymo planas siekiant individualizuoti gydymą ir gauti optimalų gydymo rezultatą, rašoma NVI pranešime žiniasklaidai.

Reikšmingas ir svarbus specialistas diagnozuojant ir gydant ikivėžines gimdos kaklelio ligas bei gimdos kaklelio vėžį, taip pat sekant pacientes po gydymo yra onkologas ginekologas.

„Pagal naujausias ESGO (Europos onkologų ginekologų draugija) rekomendacijas chirurginiu būdu gydomi ikivėžiniai gimdos kaklelio susirgimai ir ankstyvųjų stadijų gimdos kaklelio vėžys. Nustačius didesnės stadijos ligą rekomenduojamas chemospindulinis gydymas.

Jeigu po operacijos būna reikalingas papildomas chemospindulinis gydymas, užsitęsia pacientės gydymo trukmė bei padidėja gydymo komplikacijų skaičius. Bet chirurginis gydymas neišvengiamas kaip sudėtinio gydymo dalis jauno amžiaus pacientėms, kurioms iki natūralios menopauzės likę ne mažiau kaip 5 metai.

Prieš pradedant chemospindulinį gydymą šioms pacientėms atliekama kiaušidžių transpozicija, t.y. pakėlimas. Kiaušidės operacijos metu, dažniausiai laparoskopinės, atjungiamos nuo gimdos išsaugant jų kraujagysles bei suformuojant kraujagyslių kojelę ir iškeliamos iš mažojo dubens į lateralinius – šoninius – pilvo ertmės kanalus ir tvirtinamos juose prie pilvo sienos žemiau inkstų apatinių polių.

Tai leidžia išvengti jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio šiems labai jautriems spinduliuotei organams ir nenutraukiama jų kaip hormonus produkuojančių organų funkcija“, – paaiškino gydytojas onkologas ginekologas dr. K.Žilinskas.

NVI nuotr./Kastytis Žilinskas
NVI nuotr./Kastytis Žilinskas

Anot NVI gydytojos onkologės radioterapeutės Violetos Nevulis-Obuchovskos, labiau pažengusių stadijų gimdos kaklelio vėžys gydomas taikant chemospindulinį gydymą, kurį sudaro du etapai.

„Jeigu diagnozuojama ankstyvosios stadijos liga, visada sprendžiamas chirurginio gydymo klausimas. Tačiau paprastai dėl chirurginio gydymo svarstome tik tuomet, jei tikėtinas operacijos radikalumas ir jei numanoma, kad vėliau, greičiausiai, nereikės jokio adjuvantinio gydymo.

Jeigu abejojama dėl operacijos radikalumo, tuomet pacientė nukreipiama chemospinduliniam gydymui. Chemospindulinis gydymas sudarytas iš dviejų gydymo etapų.

Pirmas gydymo etapas yra penkių savaičių trukmės išorinė spindulinė terapija ir kassavaitiniu režimu skiriama chemoterapija cisplatinos pagrindu. Užbaigus šį gydymo kursą, pacientei iškart skiriama brachiterapija. Brachiterapijos procedūros realizuojamos vieną kartą per savaitę. Bendra viso gydymo trukmė užtrunka apie aštuonias savaites. Pagal pasaulines ir Europos gydymo gaires, rekomenduojama, kad visa gimdos kaklelio vėžio gydymo trukmė neužsitęstų ilgiau nei 50 ar 56 dienas,“ – pasakojo medikė.

NVI nuotr./Violeta Nevulis Obuchovska
NVI nuotr./Violeta Nevulis Obuchovska

Brachiterapija yra spindulinės terapijos metodas, kai jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinis, šiuo atveju, radioaktyvusis iridis, yra įterpiamas į piktybinį naviką arba priglaudžiamas šalia jo.

„Brachiterapijos tikslas yra pasiekti dideles spindulinės terapijos dozes nepažeidžiant sveikų audinių ir organų. Radikalaus gydymo atveju, brachiterapija skiriama po išorinės spindulinės terapijos ar chemospindulinio gydymo. Atliekamos ertminės arba intraaudininės brachiterapijos procedūros. Kadangi šios procedūros yra skausmingos, jos visada vykdomos bendrinėje nejautroje. Šios procedūros realizuojamos vieną kartą per savaitę, kadangi skiriamos didelės jonizuojančiosios spinduliuotės dozės.

Po operacijos gali būti taikoma intravagininė brachiterapija, tuomet pacientės pas mus atvyksta gydytis ambulatoriškai. Pati procedūra neskausminga. Šio gydymo trukmė – iki trijų savaičių,“ – apie gydymą brachiterapija pasakoja V.Nevulis-Obuchovska.

Gydytoja onkologė radioterapeutė aiškina, kad chemospindulinis gydymas taikomas lokaliai išplitusio gimdos kaklelio vėžio atveju: kai liga yra neoperabili ir yra išplitusi į sritines zonas. Tačiau chemospindulinis gydymas gali būti taikomas ir po operacijos, kai yra nustatomas ne pilnas operacinis radikalumas, kai diagnozuojama invazija į sritinius limfmazgius arba diagnozuojama ir patvirtinama daug agresyvesnė gimdos kaklelio vėžio histologinė forma.

123RF.com nuotr./Gimdos kaklelio vėžys
123RF.com nuotr./Gimdos kaklelio vėžys

Pacientams pasiekiami moderniausi gydymo būdai

Anot V.Nevulis-Obuchovskos, gimdos kaklelio vėžiu susirgusios, į NVI atvykstančios pacientės gauna šiuolaikišką ir modernų gydymą.

„Išorinės spindulinės terapijos procedūros atliekamos naudojant modernius linijinius greitintuvus. Visam gydymo planavimui pasitelkiame modernias ir pažangias planavimo sistemas ir algoritmus.

Gydymo kontrolei naudojama optinė kūno paviršiaus registravimo sistema, taip pat atliekama kasdienė konusinio pluošto kompiuterinė tomografija. Visos šios priemonės naudojamos tam, kad pacientė gautų saugų ir kokybišką gydymą. Nuo 2017 metų NVI Brachiterapijos skyriuje atliekamos intraaudininės brachiterapijos procedūros, jos leido pagerinti pacientėms gydymo kokybę, jo efektyvumą, inidividualizuoti gydymą, taip pat ženkliai sumažinti gydymo toksiškumą,“ – apie inovatyvų gydymą NVI pasakojo gydytoja onkologė.

Pastaraisiais metais NVI taip pat įdiegta vaizdais valdoma brachiterapija, kai procedūrų metu atliekama tiek kompiuterinė tomografija, tiek magnetinio rezonanso tyrimas.

„Tai mums padeda vizualizuoti gimdos kaklelio naviką realiu laiku ir kokybiškai suplanuoti spindulinį gydymą. Mūsų komanda yra sukaupusi didelę įvairių gimdos kaklelio vėžio, ypač komplikuotų ir sudėtingų atvejų gydymo patirtį. Mes turime labai stiprią spindulinės terapijos komandą – tiek Išorinės spindulinės terapijos, tiek Brachiterapijos skyriuje,“ – apie inovacijas spinduliniame gydyme NVI pasakoja medikė.

VLK infografikas/Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa
VLK infografikas/Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa

Serga vis jaunesnės moterys

Tačiau V. Nevulis-Obuchovska apgailestauja, kad nors Lietuvoje jau du dešimtmečius veikia gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kuri leidžia aptikti dar ikivėžinius pakitimus, prevenciškai tiriasi toli gražu ne visos 25-59 m. moterys, kurioms ši programa priklauso.

„Deja, pastaraisiais metais pastebime, kad jaunėja gimdos kaklelio vėžiu sergančių pacienčių, kurios atvyksta pas mus spindulinei terapijai ar chemospinduliniam gydymui, amžius. Tam, greičiausiai įtakos turi keli veiksniai: vienas iš jų yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija. Kitas veiksnys – pastarieji keli Covid-19 infekcijos metai, kurie tiek į eilinio žmogaus gyvenimą, tiek į sveikatos apsaugos sistemą atnešė suirutę – sveikatos paslaugų prieinamumas buvo šiek tiek sutrikęs.

Trečias, liūdniausias dalykas, kuris mums kelia nerimą, yra tai, kad dalis jaunų moterų nesilanko pas gydytojus akušerius ginekologus, nedalyvauja profilaktinėje gimdos kaklelio vėžio patikros programoje, niekada nesidarė onkocitologinio tyrimo tepinėlio. Todėl labai skatinu visas moteris: džiaukitės savo jaunyste, savo gyvenimu, nepamirškite mylėti save ir nepamirškite pareigos prieš save ir savo kūną. Bent kartą per du metus nueikite pas gydytoją ginekologą. Tai nėra sudėtinga. Tikrai norėčiau visas matyti kur nors mieste, prie naujametinės eglutės ar puodelio kavos, o ne mūsų įstaigoje,“ – rūpintis savo sveikata linki V.Nevulis-Obuchovska.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų