„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pasyvaus rūkymo grėsmė vaikui: tikimybė susirgti plaučių ligomis išauga 50 proc.

Ne paslaptis, kad pasyvus rūkymas, arba kitaip – kvėpavimas cigarečių dūmų užterštu oru, kelia pavojų sveikatai. Dažnai būnant prirūkytose patalpose didėja rizika susirgti vėžiu, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių ligomis. Deja, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, 20 proc. miesto ir 25 proc. kaimo gyventojų nuolat tenka būti prirūkytose patalpose.
Tėvas rūko, prižiūrėdamas kūdikį
Tėvas rūko, prižiūrėdamas kūdikį / Vida Press nuotr.

Manoma, kad draudimas rūkyti daugiabučių balkonuose šią problemą tik paaštrintų. Mat daugiabučiuose gyvenantys suaugusieji greičiausiai dažniau pradėtų rūkyti namuose šalia artimųjų ir, savaime suprantama, vaikų. Tačiau gydytoja pulmonologė teigia, kad būtent mažamečiai yra patys pažeidžiamiausi.

„Cigarečių dūmuose randama apie 4 tūkst. nuodingų medžiagų, kurias šalia esantys žmonės įkvepia į plaučius. Pabuvus prirūkytoje patalpoje vos valandą – poveikis toks pat, lyg būtumėte surūkę vieną cigaretę. Nerūkantysis, pabuvęs prirūkytoje patalpoje, gali jausti intoksikacijos požymius: galvos skausmą, pykinimą. Be to, šie dūmai dirgina akių, burnos, nosies gleivines, o tai sukelia akių ašarojimą, kosulį.

Tačiau didžiausia problema kyla tuomet, kai kalbame apie pasyvaus rūkymo poveikį vaikams, kurie yra itin jautrūs cigarečių dūmams“, – įspėja Medicinos ir diagnostikos gydymo centro gydytoja pulmonologė Teresa Volosevič.

Pasyvaus rūkymo sukeliamos ligos: astma tik viena iš jų

Atrodo, savaime suprantamas faktas, kad rūkyti šalia vaikų nereikėtų. Vis dėlto gydytoja pastebi, kad tokios situacijos pasitaiko dažniausiai dėl to, kad tėvams trūksta informacijos apie pasyvaus rūkymo sukeliamą pavojų aplinkiniams.

Pavyzdžiui, retas susimąsto, kad vaikai būdami šalia rūkančiųjų ne tik įkvepia cigarečių dūmų, tačiau dėl jų plonos odos, kenksmingos medžiagos lengvai per ją patenka į kraują. Kitas aspektas, anot specialistės, yra tas, kad dažnai šalia mažamečių rūko tie žmonės, kurie patys užaugo tokioje aplinkoje.

Pabuvus prirūkytoje patalpoje vos valandą – poveikis toks pat, lyg būtumėte surūkę vieną cigaretę.

„70 proc. vaikų dėl pasyvaus rūkymo susiduria su sveikatos sutrikimais, o vaikams, kurie dažnai būna prirūkytose patalpose, tikimybė susirgti plaučių ligomis išauga net 50 proc. Pasyvus rūkymas vaikams gali iššaukti tokias ligas, kaip astma, bronchitas, plaučių uždegimas, įvairios kvėpavimo takų ir infekcinės ligos ar net vidurinės ausies uždegimas. Kalbant apie kūdikius, jų aplinkoje apskritai neturėtų būti rūkoma – jie yra itin pažeidžiami, o pasyvus rūkymas gali būti net staigios kūdikių mirties sindromo priežastimi“, – įspėja gydytoja T.Volosevič.

Sutrikdo pažinimo funkcijas

Gydytoja taip pat patvirtina faktą, kad pasyvus rūkymas turi neigiamos įtakos vaikams, kai kalbame apie pažinimo funkcijų vystymąsi: „Jungtinėje Karalystėje atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad cigarečių dūmuose esančios medžiagos veikia nervines ląsteles, dėl to gali sulėtėti vaikų vystymasis“.

Gydytoja priduria, kad dėl cigarečių dūmuose esančių smalkių bei kitų toksinų poveikio vaikams, kurie dažnai būna šalia rūkančiųjų, trūksta deguonies. Savaime suprantama kad tai turi įtakos jų gebėjimui susikaupti, darbingumui ir mokymosi rezultatams.

Rūkymas mašinoje – neįvertintas pavojus

Gydytoja pastebi, kad dažniausiai prie vaikų rūko tie suaugusieji, kurie patys užaugo tokioje aplinkoje. Tačiau, priešingai nei daugelis mano, su pasyvaus rūkymo problema vaikai dažniausiai susiduria ne tik namuose, bet ir automobilyje, jeigu jame rūko vienas iš tėvų.

„Suaugusieji kartais nesusimąsto, jog rūkydami mašinoje, kad ir prie atviro lango, savo artimuosius verčia kvėpuoti nuodingais cigarečių dūmais. Kitas dalykas, važiuojančioje mašinoje rūkydami žmonės galvoja, kad dūmai greit išsivėdins. Deja, yra ne visai taip.

Pirmiausia, kol jūs rūkote, šalia sėdintys spėja prisikvėpuoti dūmų ir juose esančių sveikatai žalingų medžiagų, o kitas aspektas, apie kurį nesusimąstome, yra tas, kad toksiškos medžiagos susigeria į minkštus paviršius – sėdynes, kilimėlius, ir juose išlieka dar kurį laiką“, – teigia specialistė.

Naujovių vertinti nesiryžta

Vis tik gydytoja nesiryžta vertinti naujovių, eliminuojančių pasyvaus rūkymo sukeliamą pavojų aplinkiniams – elektroninių cigarečių ir kaitinamo tabako įrenginių. Anot jos, nors naudojant šias priemones į aplinką nepatenka nuodingi kancerogenai, vis tik dar nėra atlikta pakankami tyrimų, kurie padėtų iš esmės įvertinti šių, gana naujai atsiradusių, produktų poveikį rūkančiajam ir aplinkiniams.

„Pats efektyviausias būdas išvengti pasyvaus rūkymo žalos ir apsaugoti nuo jos artimuosius – nerūkyti. Suaugusiuosius, kurie rūko prie savo atžalų arba rūkydami bando tai nuo jų slėpti, raginu įsisąmoninti, kad vaikai supranta ir užuodžia, kad jūs rūkote. Tad visada pagalvokite, ar norėtumėte, kad suaugę jūsų vaikai rūkytų. Jei ne – kodėl rodote tokį pavyzdį? Mylėkite savo vaikus tikėdami, kad jie gali daugiau negu jūs“, – šypsosi gydytoja pulmonologė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs