Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Patarimai bėgikams: kas padeda ir trukdo bėgti greičiau?

Kaip greitai įveiksite pasirinktą distanciją, didžiąja dalimi priklauso nuo įdėto darbo per treniruotes. Tiesa, yra kelios aplinkybės, kurios varžybų metu gali pridėti arba atimti greičio. Maratonų organizatoriai pataria, kokie dar veiksniai gali lemti bėgimo greitį.
Bėgikas
Bėgikas / 123RF.com nuotr.

Pernai prie „Danske Bank Vilniaus maratono“ starto linijos iš viso stojo daugiau nei 15 tūkst. bėgikų iš pusšimčio valstybių, daugiausiai – Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos. Renginio organizatoriai prognozuoja, kad ir šiais metais bėgikų skaičius ir geografija nesikeis.

Jei būsite apsirengę per storai, kūnas negalės efektyviai pašalinti šilumos, ir dėl to greičiausiai prarasite šiek tiek greičio.

Rugsėjo 10 dieną vyksiančiame renginyje tūkstančiai dalyvių varžysis šešiose distancijose: maratono (42 km 195 m), „RIMI Pusmaratonio“ (21 km 0975 m), EUROCASH1 10 km bėgime, „RIMI Šeimos“ 4,2 km bėgime, „Corny moksleivių ir studentų bėgime“ bei „#BEACTIVE vaikų bėgime“.

Atėjant didžiausiam Lietuvoje bėgimo renginiui organizatoriai dalinasi patarimais ką daryti, kad bėgimas būtų malonus ir teiktų kuo daugiau naudos.

Bėgimą galima vadinti tiesioginės grąžos sportu – kiek pastangų įdėsite treniruodamiesi, tokį proporcingą rezultatą gausite per varžybas. Tiesa, yra kelios aplinkybės, kurios varžybų metu gali pridėti arba atimti greičio.

Nors atskirai jų įtaka nėra itin reikšminga, joms nepalankiai sutapus greičio nuostoliai gali siekti iki 20 procentų. Kai kurių veiksnių, tokių kaip oro sąlygos, negalime kontroliuoti. Kitiems galime daryti įtaką ir varžybų dieną žinoti, kad esame pasirūpinę net ir menkiausiomis smulkmenomis.

TAIP PAT SKAITYKITE: 164 dienas kasdien bėgančio I.Dombrauskio rekomendacijos pradedantiems bėgikams

Bėgimo bateliai – 1,5 %

Nustatyta, kad papildomi 100 g bėgimo batelių svorio sulėtina bėgiko tempą maždaug vienu procentu, todėl rinkdamiesi lengvus plonapadžius bėgimo batelius išlošite iki 2 proc. greičio.

Pasipriešinimas orui – iki 6 %

Nors bėgikų greitis santykinai nėra didelis, tam tikrą pasipriešinimą orui jiems tenka įveikti. Didesnė šio pasipriešinimo įtaka fiksuojama tada, kai bėgiko greitis siekia 4:00 min./km ar daugiau.

Ją taip pat galima pajusti esant priešpriešiniam vėjui – 5–10 m/sek. stiprumo vėjas lemia 2–4 proc. sulėtėjimą. Norėdami sumažinti vėjo poveikį, rinkitės prie kūno priglundančius drabužius, ypač marškinėlius. Esant stipriam priešpriešiniam vėjui geresnė taktika bėgti kartu su bėgikų grupe.

Temperatūra – iki 9 %

Optimali temperatūra bėgimui yra 6–7 laipsniai pagal Celsijų. Penkiais laipsniais didesnė ar mažesnė temperatūra sulėtina bėgiką iki 1 proc., dešimčia laipsnių – apie 4 proc., penkiolika laipsnių – apie 9 proc. Nors lauko temperatūros kontroliuoti negalite, varžybų dieną reikia pasirinkti tinkamo storio aprangą. Jei būsite apsirengę per storai, kūnas negalės efektyviai pašalinti šilumos, ir dėl to greičiausiai prarasite šiek tiek greičio.

Augusto Didžgalvio nuotr./Vilniaus maratonas
Augusto Didžgalvio nuotr./Vilniaus maratonas

Kūno svoris – 2–5 %

Optimali ilgų distancijų bėgiko kūno masės indekso (KMI) reikšmė siekia apie 19–20. Ne sezono metu bėgikai dažniausiai sveria keliais kilogramais daugiau, ir tai yra normalu. Artėjant varžyboms ir pakoregavus savo mitybą, kūno svorį galima sumažinti keliais papildomais kilogramais ir taip įgyti keliais procentais daugiau greičio. Vienas kūno svorio kilogramas gali lemti apie 1 proc. didesnį arba mažesnį tempą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais