Erkinis encefalitas – tai virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Labai gaila, kasmet pasitaiko mirčių nuo šios ligos, nors pasiskiepijus jos nesunku išvengti.
Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro, Lietuva pagal sergamumą erkiniu encefalitu pirmauja Europoje. Priklausome endeminei zonai, tad į mūsų šalį atvykstantiems žmonėms rekomenduojama pasiskiepyti nuo erkinio encefalito.
Šį virusą mūsų šalyje dažniausiai platina Ixodes ricinus erkės. Deja, jų aptinkama visuose Lietuvos rajonuose. Bene labiausiai medikams kelia rūpesčių, kad trečdaliui erkiniu encefalitu užsikrėtusių pacientų lieka stipresnių ar silpnesnių pasekmių: apie 20 proc. kamuoja galvos skausmai, miego sutrikimai, sunku susikaupti, išlaikyti dėmesį, prastėja atmintis, atsiranda dirglumas, neatsparumas stresui, žmonės negali toliau mokytis, turi keisti darbą ir pan. Beveik 10 proc. ligonių tampa neįgaliais – jie visai ar iš dalies paralyžiuojami, pasireiškia kitų neurologinių ar psichikos sutrikimų.
Ką daryti, kad taip neatsitiktų? Ar skiepytis dar nevėlu? Kokią skiepijimo schemą rinktis? O gal palaukti, jeigu neišvengėme koronaviruso ar jo mutacijų sukeltos ligos? Į šiuos ir kitus aktualius klausimus paprašėme atsakyti Apotheka vaistinės farmacinės veiklos vadovės Panevėžyje J.Kielienės.
– Per kiek laiko susidarys imunitetas, jei nuo erkinio encefalito pradėsiu skiepytis dabar?
– Pakankama apsauga susidaro po antrosios vakcinos dozės. Antra vakcinos dozė rekomenduojama praėjus 1-3 mėnesiams po pirmosios. Taigi pradėti skiepytis rekomenduojama dar prieš prasidedant erkių aktyvumo sezonui.
Jeigu tik dabar nusprendėte pasiskiepyti nuo erkinio encefalito ir dvejojate, ar spės susiformuoti imunitetas, rekomenduoju rinktis greito skiepijimo planą. Tuomet antroji vakcinos dozė suleidžiama praėjus 14 dienų po pirmosios. Taip apsauga nuo erkinio encefalito susidarys greičiau.
– Kodėl aktualu skiepytis nuo erkinio encefalito, net jeigu žmogus nedaug laiko leidžia gamtoje, nebent po parką ar kieme pasivaikšto, pasidarbuoja sode?
– Be to, kad Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu yra bene didžiausias Europoje, erkių yra ne tik miškuose, bet ir parkuose ar neaukštoje žolėje šalia namų. Veiksmingiausia apsisaugojimo priemonė nuo erkinio encefalito yra skiepai. Todėl skiepytis būtina.
– Nemažai planavusių nuo erkinio encefalito skiepytis žmonių žiemą to nedarė, nes skiepijosi ir revakcinavosi nuo koronaviruso ir nenorėjo papildomų iššūkių imuninei sistemai. Ką galėtumėte patarti abejojantiems, ar skiepytis prieš vasarą nuo erinio encefalito dabar?
– Mūsų imuninei sistemai tikrai teko didesnis krūvis ir ne vienas sudvejojo, ar reikia tiek daug skiepų, ar tai nepakenks organizmui. Tačiau svarbu suprasti, kad kiekviena vakcina yra svarbi ir reikalinga, todėl atsisakyti apsaugos nuo erkinio encefalito tikrai nederėtų.
Pradėti skiepytis nuo erkinio encefalito galima bet kuriuo metų laiku. Per vėlu nebūna.
Užsikrėtimų erkiniu encefalitu padaugėja vasarą, nes šiltuoju sezonu daugiau laiko praleidžiame gamtoje. Pradėję dabar kurti apsaugą, suspėsite pasiruošti saugiam vasaros sezonui.
– Nemažai žmonių prisimena, kad buvo skiepyti nuo erkinio encefalito vaikystėje, tačiau nežino tiksliai, kada ir kiek kartų, nebeturi kažkada buvusių skiepų pasų. Ką jiems patartumėte – skiepytis nuo erkinio encefalito ar susilaikyti? Jei skiepytis – kokia schema?
– Susilaikyti nuo apsaugos būtų rizikinga bet kuriuo atveju tikrai nederėtų.
Jei žmogus buvo pasiskiepijęs bent 2 vakcinos dozėmis ir praleido sustiprinančiąją vakcinos dozę, skiepijimų pradėti iš naujo nereikia. Pakanka pasiskiepyti viena vakcinos doze ir toliau laikytis rekomenduojamų intervalų.
Jei žmogus buvo pasiskiepijęs tik viena doze ir skiepijimą nutraukė, vakcinacijos schemą turi pradėti iš naujo.
– Kokiomis vakcinomis nuo erkinio encefalito skiepijami Apotheka vaistinės pacientai? Po kiek laiko reikia atvykti pasiskiepyti sustiprinančiąja doze ir po kiek metų – revakcinuotis?
– Į Apotheką atvykusiam pacientui nuo erkinio encefalito siūlome skiepytis farmacinės kompanijos Pfizer TicoVac ir Novartis gaminama vakcina Encepur. Tam, kad susiformuotų imunitetas, būtina antroji sustiprinanti dozė. Ją reikėtų pasiskiepyti po 1-3 mėnesių.
Trečioji dozė rekomenduojama po 5-12 mėnesių, priklausomai nuo sezono, geriausia prieš kitą erkių aktyvumą. Pirmoji palaikomoji dozė turi būti suleista praėjus 3 metams po trečiosios. Kitos palaikomosios dozės leidžiamos kas 5metus, o vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms – kas 3metus.
– Kam galima ir kam negalima skiepytis pagreitinta schema?
– Pagreitinta schema skiepytis gali kiekvienas, o rekomenduojama, kuomet žmogus pradeda skiepytis erkių aktyvumo laikotarpiu, taip pat jei gyvena ar dirba netoli miško.
– Kokių žmonių neskiepijate nuo erkinio encefalito Apotheka vaistinėse?
– Apotheka vaistinėse skiepijame visus pilnamečius žmones nuo 18 metų ir vyresnius, kurie gerai jaučiasi, neserga viršutinių kvėpavimo takų ligomis, nekarščiuoja.
– Kokie skiepijimosi vaistinėje privalumai? Ar reikia iš anksto registruotis? Ar prieš skiepą, kaip poliklinikose, Apotheka vaistinėse įvertinama žmogaus sveikata?
– Norint pasiskiepyti nuo erkinio encefalito mūsų vaistinėse nereikalinga išankstinė registracija. Pacientas gali atvykti jam patogiu metu, vaistinės darbo valandomis. Tai patogu, nes galima pasiskiepyti po darbo valandų ar savaitgalį. Bet, jei pacientas pageidauja atvykti konkrečiu laiku, tuomet rekomenduojame skiepui registruotis iš anksto. Tai padaryti galima vaistinėje arba paskambinus į pasirinktą vaistinę, kurioje įrengtas skiepų kabinetas.
Pati pasiruošimo skiepijimui ir skiepijimo procedūra pas mus yra tokia pati, kaip ir poliklinikose ar kitose sveikatos priežiūros įstaigose, į kurias pacientas atvyksta skiepytis. Supažindiname su vakcina, jos veikimu, skiepijimo būdu ir schema, galimais šalutiniais atvejais. Atsakome į iškilusius klausimus, įvertiname žmogaus savijautą. Pacientas užpildo klausimyną bei sutikimą skiepytis.
– Kas vaistinėse skiepija pacientus – paprasti vaistininkai ar specialiai tam pasirengusieji?
– Vaistinėse pacientus gali skiepyti tik išplėstinės praktikos vaistininkai, pabaigę specialius mokymus ir turintys reikiamą licenciją.
– Kaip užtikrinamas pacientų, atvykusių skiepytis į Apotheka vaistinę, saugumas?
– Apotheka vaistinėse Vilniuje, Panevėžyje ir Alytuje yra įrengti specialūs, reikalavimus atitinkantys procedūrų kabinetai, nėra ilgų laukiančių žmonių eilių. Darbuotojai kvalifikuoti, gali skirti individualų dėmesį kiekvienam atvykusiam pasiskiepyti.