Šis ministrą šokiravęs atvejis įvyko rugsėjo 6 dieną. „Prieš operaciją moteriai buvo duoti pasirašyti dokumentai, kuriuose nurodoma ne ligoninės, bet privačios UAB sąskaita. Po operacijos atsibudusi pacientė suprato, kad už ją turės sumokėti 5530 litų – tokios sumos ji sakė neturinti“, – pasakojo sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.
Pacientės žentas ėmė domėtis operacijos aplinkybėmis. Jo žiniomis, ligoninėje suteiktas paslaugas turėjo apmokėti Valstybinės ligonių kasos. Moteriai siuntimą į ligoninę buvo parašęs šeimos gydytojas, planine tvarka ji paguldyta į Chirurgijos skyrių.
Moteris teigia, kad pabudusią po narkozės ją vėl aplankė gydytojas ir pateikė pasirašyti pirkimo ir pardavimo sutartį.
Anot pateikto skundo, prieš operaciją pacientę aplankė ją operuosiantis gydytojas ir pranešė, kad reikia sumokėti 5530 litų už įrankius. Moteris turėjo per pora valandų pinigus pervesti į privačios bendrovės sąskaitą ir gydytojui pristatyti kvitą. Kadangi pacientė, būdama ligoninėje, negalėjo sumokėti pinigų, gydytojas sutiko operuoti be išankstinio apmokėjimo.
Moteris teigia, kad pabudusią po narkozės ją vėl aplankė gydytojas ir pateikė pasirašyti pirkimo bei pardavimo sutartį. Jos pacientė neskaitė, nes neturėjo akinių, dar jautėsi apkvaitusi po narkozės. Ligonei grįžus namo ir parodžius šį dokumentą dukroms, joms kilo įtarimų dėl galimo sukčiavimo.
„Ar tikrai mano operacijai naudoti įrankiai nėra kompensuojami? Ir jei nekompensuojami, kam turėčiau sumokėti pinigus?" – skunde teiraujasi pacientė.
Atliekant tyrimą nustatyta, kad minėta bendrovė neturi sutarties su minėta ligonine, kad ten galėtų būti teikiamos privačios paslaugos.
Situaciją aiškinasi Valstybinė mokesčių inspekcija. SAM neatskleidžia, kurioje ligoninėje buvo šis atvejis.
„Gauname informacijos, kad tokie atvejai nėra vienetiniai – jie netgi sisteminiai", – ketvirtadienį konferencijoje „Korupcija sveikatos sistemoje: kodėl taip negali būti?" sakė ministras.
BFL/Edgaro Anisimenko nuotr./Litai |
V.P.Andriukaitis teigia turintis ir daugiau dokumentų, liudijančių darbo įstatymų pažeidimus, taip pat įrodymų dėl abejotino teisėtumo mokėjimų, daromų gydymo įstaigų sąskaita.
„Pavyzdžiui, intervencijų padaroma mažiau nei parašoma pažymose. Tačiau akylesni pacientai tai pastebi, susidomi ir ima klausinėti: „Jei man skaldėte inkstų akmenis, kodėl rašote, kad atlikote ir kasos latakų drenavimą?“ Tada paciento atsiprašoma – esą įsivėlė klaida“, – kalbėjo V.P.Andriukaitis.
Ministrą stebina ir atvejai, kai bankrutuojančios gydymo įstaigos administracijos darbuotojai nesidrovi paprašyti 40 proc. priemokos prie atlyginimo.
Šešėlyje – iki 3 mlrd. litų
Ministras sakė, kad apie 1,5–2 mlrd., o kai kuriais skaičiavimais net 3 mlrd. litų slepiasi sveikatos apsaugos sistemos šešėlyje.
„Odontologijos sektorius atsiskleidė daug neįtikėtinų dalykų: klinikose net nevedamos ambulatorinės kortelės, neišduodami kvitai, todėl pagal statistiką esą priimamas vienas ar du pacientai per dieną – tai iš ko gyvena tos klinikos?“ – retoriškai klausė ministras.
Odontologijos sektorius atsiskleidė daug neįtikėtinų dalykų: klinikose net nevedamos ambulatorinės kortelės, neišduodami kvitai.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovas Modestas Kaseliauskas yra išvardijęs dažniausius pažeidimus: pajamos iš klientų neapskaitomos ir neapmokestinamos įstatymų nustatyta tvarka; medikai dirba antraeilėse pareigose, tačiau tai nuslepia; nerodomas faktiškai mokamas darbo užmokestis; nepateikiamos pacientų kortelės, slepiant tikrąjį pacientų, o kartu ir pajamų, srautą.
Pasak VMI, išanalizavus daugiau nei 2000 įmonių veiklą nustatyta, kad 736 įmonės už 2010–2012 metų laikotarpį deklaravo nuostolius, sudariusius 38,4 mln. litų, tačiau po apmokestinimo šios įmonės išmokėjo išmokas iš pelno už 10,3 mln. litų.
Tokia situacija susidarė, nes Pelno mokesčio įstatymas pajamas už paslaugas, kurios finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, priskiria neapmokestinamosioms pajamoms.
Bendromis jėgomis naikins korupcijos vėžį
VMI išsakė pritarimą SAM dėl medikų viešų ir privačių interesų deklaravimo, taip pat galimą visų medikų įtraukimą į pajamų ir turto deklaravimo procesą. Tuo metu medikų bendruomenė šiai iniciatyvai priešinasi ir sako, kad reikalavimas visiems be išimties deklaruoti pajamas būtų perteklinis.
V.P.Andriukaitis akcentavo, kad projektas „Baltieji chalatai“ bus tęsiamas ir 2014 metais.
„Sveikatos apsaugos sistemoje yra nesąžiningumo ir korupcijos. Kartu su VMI, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir Specialiųjų tyrimų tarnyba išgydysime šį vėžį“, – užtikrino ministras.