„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pavasarį didėja šunų ir kačių platinamų ligų pavojus

Atšilus orui, vaikai pasipils į kiemus, suaugusieji – tvarkyti gėlynų ar aplinkos. Nutirpus sniegui akis bado nešvarumai, kačių ir šunų išmatos, kurios buvo pasislėpusios po sniegu. Daugelis šunų augintojų jau surenka išmatas ir tai turi būti pavyzdžiu kitiems, nes išmatose gali būti kirmėlių kiaušinėlių ar pirmuonių oocistų, pavojingų žmonėms. Būtent pavasarį didėja gyvūnų platinamų ligų pavojus.
Katė ir šuo
Katė ir šuo / 123rf.com nuotr.

2016 metais Lietuvoje užregistruoti 149 šunų ir kačių platinamų ligų atvejai. Labiausiai paplitusios šunų ir kačių platinamos ligos yra toksokarozė, toksoplazmozė ir echinokokozė, rodo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenys.

Dažniausiai jomis užsikrečia ir serga 4–9 metų vaikai, nes jie neturi higienos įgūdžių, pavyzdžiui, neparaginti suaugusiųjų nenusiplauna rankų prieš valgį, deda į burną įvairius daiktus. Užsikrėtimą ir sergamumą taip pat sąlygoja nesusiformavusi vaikų imuninė sistema, užteršta aplinka, dažnas ir netinkamas bendravimas su savo augintiniais.

Visų šių parazitinių ligų infekcijos šaltinis yra užsikrėtę namų augintiniai (šunys, katės), kurie su ekskrementais išskiria ligos sukėlėjus – kiaušinėlius ar oocistas. Pakliuvę į vandenį, ant dirvožemio, daiktų kiaušinėliai ilgai išsilaiko gyvybingi. Užsikrečiama, kai kiaušinėliai ar oocistos per burną patenka į žarnyną.

Dažniausiai ligos sukėlėjai patenka nuo nešvarių rankų, valgant neplautas uogas, vaisius, daržoves. Vaikai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų. Ant maisto produktų, aplinkos paviršių kirmėlių kiaušinėliai gali patekti su dulkėmis, juos gali pernešti tarakonai ar musės. Užsikrėsti galima ir per užterštą atvirų telkinių vandenį.

Medikai primena, kad norint išvengti šių ligų labai svarbu nusiplauti rankas grįžus iš lauko, po darbo sode, darže, prieš valgant, pažaidus su šuniuku, kačiuku.

Taip pat, nevalgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių. Namuose auginant naminius gyvūnus – juos reguliariai kas tris mėnesius gydyti nuo kirminų, neleisti laižyti veido, indų, kuriuos naudoja žmonės.

Būtina surinkti augintinių išmatas, kad jomis nebūtų teršiama aplinka.

Kiemuose esančias smėlio dėžes įrengti saulėtose vietose, smėlį pakeisti kiekvienais metais ir nuolat jį perkasti. Nenaudojamas smėlio dėžes – uždengti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs