Metinė prenumerata tik 7,99 Eur. Dabar tikrai ne metas nustoti skaityti!
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pavasario darbai be sąnarių skausmo

Reumatologai, ortopedai traumatologai ir kiti sąnarių ligas gydantys specialistai pastebi, kad pavasarį ženkliai padaugėja dėl įvairių sąnarių problemų besikreipiančių pacientų. Nors mokslinių tyrimų patvirtinančių meteorologinių veiksnių įtaką sąnarių būklei stinga, tačiau praktikoje pastebima, kad žmonės, sergantys lėtinėmis sąnarių ligomis, jaučia artėjančius oro pasikeitimus.
Pavasario darbai be sąnarių skausmo
Pavasario darbai be sąnarių skausmo / Partnerio nuotr.

Judėti reikia visus metus

„Tačiau vien orų permainomis paaiškinti pagausėjusį pacientų skaičių vargu ar galėtumėme. Žiemą dažniau laiką leidžiame ramiai namuose, mažiau judame, valgome kaloringesnį maistą, neretai priaugame kelis kilogramus svorio. Ir štai atėjus pavasariui, prasidėjus sodo, daržo darbams, staiga atsiranda sąnarių ar nugaros skausmai. Natūralu, kad kelis žiemos mėnesius mažiau judėjus ir staiga pradėjus ravėti, genėti, kasti ar karučiais žemes vežti, pradeda skaudėti sąnarius, paūmėja lėtinės sąnarių ligos“, – teigia gydytoja reumatologė dr. Eglė Tertelienė.

Partnerio nuotr./Gydytoja reumatologė dr. Eglė Tertelienė
Partnerio nuotr./Gydytoja reumatologė dr. Eglė Tertelienė

Kaip išvengti sąnarių skausmo?

„Visų pirmą savo pacientams rekomenduoju mankštintis ir judėti visada, nepriklausomai nuo metų laiko. Net ir žiemos vakarais galima išeiti pasivaikščioti, slidinėti lygumų slidėmis, lankyti baseiną ar tiesiog mankštintis namuose. Jeigu mankštai ir judėjimui šaltuoju metų periodu motyvacijos pritrūko, atėjus pavasariui, fizinį krūvį didinti palengva. Vos atšilus orui, pradėti vaikščioti, kas kelias dienas didinant nueinamus atstumus. Vėliau galima pradėti važinėti dviračiu. Atėjus laikui sodo ir daržo darbams, stengtis juos paskirstyti per ilgesnį laiką. Suprantama, kad darbų daug ir visada trūksta laiko, tačiau per trumpą laiką atliekant daug pasikartojančių judesių (ravint, kasant, dažant, kapojant, grėbiant), dažnai tai baigiasi sąnarių ar sausgyslių uždegimu, smulkiųjų plaštakų sąnarių ar juosmeninės stuburo dalies sąstingiu“, – dalinasi savo pastebėjimais gydytoja reumatologė dr. Eglė Tertelienė.

Kas labiausiai kenkia?

Labiausiai sąnariams ir aplinkiniams audiniams kenkia ilgai atliekami monotoniški judesiai. Todėl dienos eigoje reikėtų keisti darbo pobūdį, daryti pertraukas. Dirbant lysvėse reikėtų vengti darbo pasilenkus ar atsitūpus. Geriausia padėtis, siekiant išvengti nugaros ar kelių sąnarių skausmų – klūpėjimas keturiomis.

Kaip tausoti sąnarius darbo metu?

Labai svarbu pasirūpinti keliais. Tam puikiai tinka specialūs antkeliai, kurių galima įsigyti bet kurioje statybinių medžiagų parduotuvėje. Tokie paminkštinti antkeliai apsaugo kelio sąnarius nuo drėgnos, šaltos žemės, grumstukų ar akmenukų, jais patogu ropoti tarp lysvių. Genėti, dažyti ar skinti vaisius rekomenduočiau saugiai pasilypėjus, nes ilgiau dirbant pakėlus rankas gali atsirasti kaklinės stuburo dalies ar pečių sąnarių skausmai. Jeigu reikia nešti didesnius svorius, tai yra juodžemį dirvai ar vandenį laistymui, pageidautina svorį paskirstyti abiem rankoms vienodai, nešti po mažesnį svorį per kelis kartus, kad būtų kuo mažesnė apkrova stuburui ir stambiesiems sąnariams.

Mityba – labai svarbi

Gerai sąnarių būklei užtikrinti ne mažiau svarbi ir mityba. Reikėtų stengtis valgyti kuo daugiau daržovių, vaisių, natūraliai pagamintos mėsos ir žuvies. Svarbu, kad maistas būtų kuo mažiau perdirbtas, vengti rafinuotų angliavandenių, aliejų, hidrintų riebalų, vartoti kuo mažiau pridėtinio cukraus. Labai svarbu, kad žmogus neturėtų antsvorio ir nutukimo, nes kuo didesnis kūno svoris, tuo greičiau dėvisi stambieji sąnariai – klubai, keliai, čiurnos.

Gydytojos rekomendacija

Osteoartrito, paprasčiau tariant, sąnarių dėvėjimosi gydymui ir profilaktikai taip pat rekomenduojami vaistai. Nereceptinis vaistas, kurio veiklioji medžiaga yra neesterifikuotas avokadų/sojų aliejus, o efektyvumas yra įrodytas klinikiniais tyrimais – Piascledine. Apibendrinus klinikinio tyrimo rezultatus, 50 % pacientų po 6 mėnesių Piascledine vartojimo nurodė nejaučiantys jokio skausmo, 57,6 % pacientų nebereikėjo nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir analgetikų, taip pat stebėtas statistiškai reikšmingas sąnario funkcijos pagerėjimas.

Kiek laiko vartoti?

Piascledine yra saugus vartoti ilgą laiką – malšina skausmą ir uždegimą, stabdo padidėjusį kolageno irimą, skatina kolageno gamybą sąnariuose, bei turi struktūrą modifikuojantį poveikį. Piascledinas vartojamas po 1 tabletę per dieną, užgeriant stikline vandens. Pageidaujama vartojimo trukmė – 6 mėnesiai.

„Pavasaris – malonus laikas, kuomet esame darbingai nusiteikę ir nenorime, kad sąnarių skausmai trukdytų mums džiaugtis šiuo nuostabiu metų laiku. Dirbkite saugiai, mankštinkitės ir būkite sveiki!”, – linki gydytoja reumatologė dr. Eglė Tertelienė.

PIASCLEDINE® 300 mg kietosios kapsulės N30. Nereceptinis vaistinis preparatas. Veikliosios medžiagos, stiprumas: 100 mg neesterefikuoto avokadų aliejaus, 200 mg neesterefikuoto sojų aliejaus. Terapinės indikacijos: papildomas klubo ir kelio sąnarių osteoartrito simptomų gydymas bei pagalbinis periodontito gydymas. Vartojimo būdas ir dozavimas: vartoti per burną. Piascledine® skirtas tik suaugusiesiems. Rekomenduojama gerti po 1 kapsulę per dieną, ją nuryti valgant, nesukramtytą, užgerti vandeniu. Gydymo pradžioje gali reikėti kartu vartoti gydytojo išrašytų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) ir (arba) analgetikų, kurių dozė, sustiprėjus Piascledine® poveikiui, tikriausiai bus mažinama. Kontraindikacijos: vartoti negalima, jeigu yra alergija bet kuriai veikliajai arba pagalbinei šio vaisto medžiagai; jeigu yra alergija riešutams (pvz., žemės arba graikiniams). Specialūs įspėjimai: žinoma, kad sojai alergiškiems pacientams sojų maisto produktai sukelia alergines reakcijas, netgi sunkią anafilaksiją. Pacientams, kurie yra jautrūs žemės riešutų baltymams, yra didesnė rizika pasireikšti sunkioms reakcijoms į sojų preparatus.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti taip, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt. Reklamos teksto parengimo data 2021-05-24.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kištukiniai lizdai su USB jungtimi: ekspertas pataria, ką reikia žinoti prieš perkant
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas