Pavasario saulė ypač pavojinga akims: gali netgi nudegti ragena

Atšilus orams, dažnas pradeda labiau rūpintis kūno linijomis, aktyviau judėti, lepinti žiemos metu išsausėjusią odą, bet retai pagalvoja, kad kasdienės priežiūros reikalauja ir akys. Mūsų akis visais metų laikais, o ypač pavasarį, veikia įvairūs dirgikliai: ryški pavasarinė saulė, sausas oras ir užteršta aplinka. Dėl šių dirgiklių dažniau jaučiame akių nuovargį, jos ašaroja, sausėja, atsiranda uždegiminiai susirgimai.
Saulės akiniai
Saulės akiniai / Shutterstock nuotr.

Kodėl reikia dėvėti akinius

Būtent todėl, pasirodžius pirmiesiems pavasario saulės spinduliams būtina dėvėti tamsius akinius, apsaugančius akis nuo UV spindulių, kitaip jos ims perštėti, ašaroti ar rausti. Jei jaučiate, kad akys bijo šviesos ar matote patinusius vokus, tai ženklas, kad vystosi uždegimas, kuris gali peraugti ir į ragenos nudegimus, teigiama pranešime žiniasklaidai.

„Tamsiuoju metų laiku akys atpranta nuo šviesos ir prasidėjus pavasariui ne iš karto prisitaiko prie naujų sąlygų. Kadangi saulė padidina akių jautrumą, šiuo metų laiku derėtų ir atidžiai rinktis akių kosmetiką, kuri nesukeltų alergijų“, – teigė „Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė.

Dar viena svarbi taisyklė – kasdienis akių drėkinimas. Akių sausėjimą gali lemti labai daug priežasčių. „Tam įtakos turi vyresnis amžius, menopauzė, rūkymas, kai kurių medikamentų, pavyzdžiui, kontraceptikų, antihistamininių preparatų, vaistų nuo slogos ar kosulio, vartojimas, tad rekomenduočiau kasdien akis drėkinti dirbtinėmis ašaromis“, – patarė vaistininkė.

Įtaką daro ir maistas

Be apsaugos nuo saulės priemonių ir drėkinimo, pavasarį reikėtų pasirūpinti, kad gautume pakankamai akims naudingų vitaminų.

„Vitaminai E ir C yra būtini akies gleivių gamybai, palaiko akies drėgmę, lėtina senėjimą. Vitaminas A padeda akies tinklainei skirti šviesą, tamsą ir spalvas. Vitaminas D gerina natūralų regėjimo aštrumą bei stiprumą. Per didelis akių jautrumas šviesai gali reikšti vitamino B2 trūkumą, kuris reikalingas akių junginei. Omega-3 riebalų rūgštys stabdo akių sausėjimą, reguliuoja akispūdį, neleidžia atsirasti opoms ragenoje“, – vardijo R.Ramaškienė.

Pasak specialistės, reikalingų vitaminų ar mikroelementų galima gauti valgant vaisius ir daržoves, kuriuose yra daug vitaminų A ir E. Tai gali būti morkos, apelsinai, pomidorai, bulvės ar obuoliai.

Pavyzdžiui, mėlynių uogos ir jose esantys aktyvūs komponentai sustiprina tinklainės kapiliarus, saugo akis nuo žalingo aplinkos poveikio, padeda palaikyti tinklainės ir regos nervo mitybą. Karotinoidai ir liuteinas, medžiagos, kurių gausu geltonos, raudonos ir oranžinės spalvos vaisiuose ir daržovėse, kiaušinio trynyje, žaliose lapinėse daržovėse, grūduose, pristabdo kataraktos, senatvinio aklumo, glaukomos progresavimą.

Didžiausias priešas – prietaisų ekranai

Šiandien bene pats didžiausias akių priešas yra mobilieji telefonai ir kompiuterių ekranai, į kuriuos mūsų akys būna nukreiptos didžiąją dalį dienos. Jei visą dieną dirbate kompiuteriu, itin svarbu stebėti laiką ir nuolat duoti akims pailsėti darant pertraukėles. Rekomenduojama išlaikyti bent 70 cm atstumą nuo monitoriaus ir daryti pertraukėles kas 45–60 minučių.

„Kompiuteriu saugu dirbti ne ilgiau kaip tris valandas per dieną. Taip pat monitoriaus nereikėtų statyti priešais langą – papildomi šviesos atspindžiai dar labiau dirgina akis“, – tikino vaistininkė.

Pertraukėlių metu pamankštinkite akis, pažvelgdami aukštyn, žemyn, į šalis ir į tolį. Pasirūpinkite ir geru apšvietimu, geriausia, kad lempa būtų kairėje pusėje.

Leidžiant laiką prie telefono, galioja tos pačios taisyklės, tačiau telefone šriftas dar smulkesnis ir kur kas labiau kenkia regėjimui, todėl kuo mažiau laiko praleisime prie jo, tuo akys bus sveikesnės. Nuo ilgo žiūrėjimo iš arti vystosi trumparegystė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai