Skaitmeninis, vadinamasis CAD/CAM (angliškai šifruojasi computer-aided design/computer-aided manufacturing, – red.), protezavimas – šiuolaikiškas ir modernus būdas turėti sveikus ir gražius dantis. O tobulos šypsenos rezultatą dabar galima pasiekti greičiau nei bet kada – estetinės medicinos ir odontologijos „Medwell“ klinikos specialistai pasirūpins, kad iš čia išeitumėte norėdami plačiai šypsotis.
Lietuvoje skaitmenis protezavimas – karšta naujiena, šalyje yra vos kelios klinikos, besinaudojančios išmaniais šios technologijos įrenginiais. Tiesa, dažniausiai klinikose galima rasti kurį nors vieną iš trijų prietaisų, o „Medwell klinika“ turi viską: ir skenerį, kuriuo nuskenuoja dantis, ir frezavimo įrenginį, kuris iš specialių bemetalės keramikos blokelių iškart išfrezuoja jau kompiuteriu sumodeliuotą danties formą, ir, galiausiai, reikalingą įrangą dantų dažymui, spalvos jiems suteikimui – nesvarbu, ar prireiktų baltesnio, rudesnio, skaidresnio.
„Turint tik skenerį, procesai užtrunka ilgiau – tuomet užsakymą reikia siųsti į laboratoriją. Mes viską turime vietoje, todėl viskas daug paprasčiau. Skaitmeninio protezavimo technologija – itin išmodernėjusi, ji labai greitai vystosi. Gamyboje tai labai didelis progresas, didelis šuolis į priekį, skaitmeninės technologijos labai palengvina ir pagreitina tiek gydytojų, tiek dantų technikų darbą“, – sakė klinikos odontologė Žaneta Boverytė-Vaitekūnė.
„Medwell“ naudojama įranga pagaminta Vokietijoje, tačiau ir kitos šalys šioje srityje neatsilieka – prietaisas jau kurį laiką pristatinėjamas pasaulinio lygio odontologų konferencijose.
Šią procedūrą jau spėjo pamėgti ne tik klientai, bet ir patys odontologai. Kaip tikina Ž.Boverytė-Vaitekūnė, ji pati negali atsidžiaugti įrenginiu, šis darbą esą ne tik palengvina, bet ir gerokai pagreitina. O ir dirbti juo maloniau – pacientai nejaučia jokio diskomforto, apie kurį kalbėdavo naudojant iki tol įprastą metodą, kai reikia imti atspaudus.
„Skanerio kamera – manevringa, jos burnoje beveik nejusti. O ir atliekami darbai tampa labai tikslūs – kompiuterio ekrane dantį galima išdidinti kone šimtą kartų, stambiu planu matosi šlifavimo ribos, kontaktų stiprumas ir cemento tarpas matuojamas mikrometrais. Būtent dėl šio priežasties restauraciją galima atlikti labai preciziškai“, – sakė gydytoja.
Pasak odontologės, ši procedūra – tiesiausias kelias į gražią, estetiškai atrodančią šypseną. Ir visai nesvarbu, ar tvarkomas vienas dantis, ar visi, klinikoje dirbantys specialistai pažada – akivaizdūs rezultatai po procedūrų maloniai nustebins.
Priekiniams dantims restauruoti klinikoje naudojamos laminatės – itin natūraliai atrodančios keraminės plokštelės, savo tvirtumu nenusileidžiančios emaliui. „Laminatėmis atkuriame nukramtytus, sutrupėjusius dantis, taip pat tuos, kuriuose matosi plombos. Jomis taip pat galima ištiesinti kreivus dantis, pailginti ar paplatinti juos ir taip sukurti tobulą šypseną“, – pasakojo Ž.Boverytė-Vaitekūnė.
Skaitmeninio protezavimo technologija – taip pat idealus sprendimas tiems, kurių dantų vainikas jau sutvarkytas su labai didelėmis plombomis. Tačiau plombos jautriai reaguoja į karštį ir šaltį, dėl terminių pokyčių jos plečiasi ir vėl susitraukia, todėl laikui bėgant tarp danties ir plombos atsiranda mikrotarpai ir antrinis kariesas.
To galima išvengti naudojant keraminę restauraciją, kuriai temperatūrų skirtumai neturi įtakos. Keraminis protezavimas ypač rekomenduojamas kelias atvejais. Vienas tokių – kai yra didelės plombos ar smarkiai nudilę dantys, tuomet atliekamas mikroprotezavimas dalinėmis karūnėlėmis, užklotas.
Bemetalė keramika rekomenduojama ir norint padaryti karūnėles, kai vainikas labai suiręs, taip pat kai ant implantų daromos prisukamos karūnėlės. Jas, esant poreikiui, vėliau galima vėl atkurti ir koreguoti.
Siekiantiems tobulos šypsenos odontologijos kabinete tereiks užtrukti vos kelias valandas – dėl naujų, modernių skaitmeninių technologijų vieną dantį protezuoti pavyksta vieno apsilankymo metu, maždaug per 4 valandas galima pagaminti iki 4 dantų, o per dvi dienas – sutvarkyti visus dantis.
„Po vieno vizito jau galima išeiti su nauju dantimi: nebereikia laukti, kol bus uždėta karūnėlė, nebereikia nešioti laikino protezo, jis neatsiklijuoja, nelūžta. Ši paslauga ne tik itin kokybiška, bet ir labai greitai atliekama, o tai ypač patrauklu tiems, kurie planuoja laiką, daug keliauja, galbūt net negyvena Lietuvoje, o grįžta atostogų, pavyzdžiui, Velykoms – per porą dienų galime sutvarkyti visus dantis“, – tikino odontologė.
Ir nors protezavimo rinką dar prieš 5–10 metų buvo užkariavusi metalo keramika, gydytoja džiaugiasi vis daugiau dėmesio sulaukiančios bemetalės keramikos populiarumu. Iš jos pagaminti dantys atrodo itin natūraliai, yra labai tvirti.
„Šios medžiagos privalumai – estetika, tvirtumas, naudojant ją tarp dantų ir restauracijos neatsiranda mikrotarpų. Ji ilgai tarnauja, apsaugo danties audinį, kadangi danties nereikia šlifuoti, tik išvalyti skylę, defektą – tai minimali invazija. Minusas gal tik toks, kad ji šiek tiek brangesnė, tačiau skirtumas nėra didelis, o rezultatai – akivaizdžiai geresni. Juolab kad ir pačiam pacientui maloniau, ir estetika geresnė, ir gydytojui smagiau atlikti procedūrą, viskas daug greičiau ir paprasčiau“, – kalbėjo Ž.Boverytė-Vaitekūnė.
Dar vienas skaitmeninės odontologijos privalumas – holivudinės šypsenos pasimatavimas. Kitaip tariant, jei klientas dar tik svarsto apie estetinį dantų protezavimą, o gal šiuo metu neturi galimybės pasinaudoti tokia paslauga – jis gali pamatyti realų vaizdą, kaip dantys atrodys jau atlikus procedūrą.