Pieno produktų vartojimas pagal amžiaus grupes: gydytojos dietologės patarimai

Pienas ir pieno produktai – svarbus baltymų, riebalų, kalcio, vitamino D šaltinis, reikalingas ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Jame gausu kalio, fosforo, vitaminų A, B2, B3, B12, kasdien užtikrinančių gerą organizmo savijautą.
Mama su dukra geria pieną
Mama su dukra geria pieną / 123RF.com nuotr.

Tačiau skirtingais gyvenimo tarpsniais pieno produktus reiktų vartoti skirtingai – kas rekomenduojama vaikams, paaugliams, o kas – suaugusiesiems, senjorams? Apie tai plačiau papasakojo gydytoja dietologė Lina Barauskienė.

Pasak jos, pieno nauda organizmui neginčijama, tiesiog reiktų pasirinkti tinkamus pieno produktus, jų kiekį. O ir tai, kad pasirinktas maistas priklauso pieno produktų kategorijai, nereiškia, kad jį valgyti itin sveika. Daugelis parduotuvėse siūlomų produktų yra paskaninti naudojant įvairius skonio stipriklius, dažiklius, juose galima rasti ir nemažai pridėtinio cukraus. Todėl vertingiausi produktai – natūralūs, geriausia rinktis natūralų jogurtą, natūralų kefyrą, natūralų pieną.

Asmeninio archyvo nuotr./Lina Barauskienė
Asmeninio archyvo nuotr./Lina Barauskienė

„Jei turime močiutę kaime, kuri gali parūpinti natūralaus karvės pieno – puiku. Jis bus pats tikriausias, jame nebus jokių vaistų ar keistų pašarų liekanų, bereikalingų medžiagų, toks pienas ir jo produktai – patys tikriausi“, – tikino L.Barauskienė.

Tačiau renkantis natūralų, ūkininkų auginamų karvių pieną, svarbu žinoti pieno šaltinį, jo kilmę, priešingu atveju išlieka rizika užsikrėsti įvairiomis ligomis. Išeitis – pasterizuoti pieną pakaitinant jį aukštoje temperatūroje – tokiu būdu užmušamos bakterijos, šiek tiek sumažėja vitaminų, tačiau pagrindinių naudingų medžiagų sudėtis nepakinta.

„Saugesnis būdas – pirkti jau pasterizuotą pieną, jo produktus. Tiesa, natūralus karvės pienas – itin riebus, jo riebumas gali siekti net 6 procentus. Tokį gerti gali anaiptol ne visi – vieni jį sunkiai virškina, kitiems tiesiog per riebu. Todėl parduotuvių lentynose galima rasti kiek lengvesnio, apie 3,5, taip pat – 2,5 procentų riebumo“, – kalbėjo L.Barauskienė.

latedarticles|Taip pat skaitykite:|right}

Gydytoja dietologė primena, kad pagal mitybos rekomendacijas reikėtų rinktis liesesnius pieno produktus, vartoti mažiau gyvulinės kilmės riebalų, kurie dominuoja pieno produktuose. Tačiau tokios rekomendacijos – vyresniems vaikams ir suaugusiesiems, o mažiesiems iki 3 metų amžiaus esą nereiktų riboti riebalų. Jiems reikia visų riebalų, ir sočiųjų ir nesočiųjų, todėl ir maisto produktus jie turi valgyti ir riebesnius ir liesesnius.

„Vaikų iki 3 metų amžiaus maisto medžiagų poreikis kitoks nei suaugusiųjų, riebalai jiems yra pagrindinis energijos šaltinis. Atsižvelgti į etiketėse nurodomą pieno riebumą reiktų suaugusiesiems, kuriems rekomenduojama mažinti riebalinį audinį, tiems, kurie turi lipidų ir kitų medžiagų apykaitos sutrikimą, rezistenciją insulinui, organų suriebėjimą, padidėjusį cholesterolio kiekį, serga širdies ir kraujagyslių ligomis“, – pasakojo medikė.

123RF.com nuotr./Netoleruojant laktozės vis tiek galima valgyti kietą sūrį, sviestą, jogurtą su probiotikais, kefyrą.
123RF.com nuotr./Netoleruojant laktozės vis tiek galima valgyti kietą sūrį, sviestą, jogurtą su probiotikais, kefyrą.

Kalbant apie pačius mažiausius šeimos narius – kūdikius ir vaikus iki vienerių metų – į jų racioną galima įtraukti rauginto pieno produktus, pienu paskaninti košę. Tačiau stiklinę pieno vertėtų siūlyti tik nuo vienerių metų, pienas rekomenduojamas dėl kalcio, vitamino D, yra puikus baltymų šaltinis.

Apskritai vaikams pieno produktų dietologė rekomenduoja vartoti daugiau nei suaugusiesiems – šie turėtų suvalgyti po 3 porcijas per dieną. Viena porcija gali būti ir stiklinė pieno, indelis jogurto ir pan. Suaugusiesiems užtenka 1–2 porcijų per dieną – tai patvirtina ir sveikos mitybos piramidė, kurioje pieno produktai užima viduriniąją dalį mitybos raciono.

„Iš pieno daroma labai daug produktų, juk ir sviestą valgome, ir kavą pienu paskaniname, sūrį renkamės kaip užkandį – dažniausiai net patys nepastebime, kiek pieno produktų suvalgome“, – sako L.Barauskienė.

Tačiau padauginti baltymų taip pat nereikėtų – nuo per didelio jų kiekio gali prasidėti odos bėrimai. Su šia problema neretai susiduria sportininkai, kurie į savo valgiaraštį įtraukia daug baltymų, dar dalį jų gauna naudodami papildus – išrūgų baltymus – baltymų, ypač pieno perteklius sukelia uždegimus, kurie virsta spuogais.

Dietologė pastebi, kad pastaruoju metu vis dažniau keliamas prieštaringas klausimas, ar suaugusiam žmogui pieno produktai apskritai reikalingi? Tačiau tokia diskusija, medikės teigimu, kyla todėl, kad dalis (apie 30% lietuvių, kas ketvirtas žmogus pasaulyje) žmonių netoleruoja laktozės, todėl pienas ir jo produktai sukelia nemalonius negalavimus pilve – kaupiasi dujos, kartais ir viduriuojama.

Kai kurie esą net pajutę simptomus nežino, kad visa tai – dėl laktozės, kiti, išbraukę pieno produktus iš savo valgiaraščio ir pasijutę geriau, nusprendžia, kad pienas esą žalingas ir visiškai jo atsisako.

Yra žmonių turinčių alergiją pieno baltymams, juos gali varginti odos bėrimai, virškinamojo trakto simptomai viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, rėmuo. Kartais net gi sloga ir čiaudulys. Ši alergija labiau būdinga mažiems vaikams.

„Pienas nėra žalingas. Visame pasaulyje keliamas klausimas, ar žmogui reikalingi pieno produktai, ir atsakymas šiandienai yra vienareikšmis – jie iš tiesų reikalingi. Probiotikai užtikrina sveiką žarnyną, o jų gausu kefyre, natūraliame jogurte. Vyresniems žmonėms ir ypač moterims, itin reikalingas kalcis, jo gausu pieno produktuose. Čia svarbiausia – tinkamai pasirinkti, ir bet kuriame amžiuje būtina laikytis kitos taisyklės – mažiau cukraus, mažiau priedų, daugiau natūralumo“, – kalbėjo L.Barauskienė.

„Scanpix“ nuotr./Pienas
„Scanpix“ nuotr./Pienas

Pasak jos, jei žmogus netoleruoja laktozės, jei pučia pilvą, tuomet jis negalės valgyti pieno produktų, kuriuose yra laktozės, o laktozės piene visuomet yra, nebent tai pienas iš kurio laktozė yra pašalinta (pridėjus laktozę skaidančio fermento laktazės). Ir nors šiandien dar yra šalių, kuriose pienas nėra vartojamas būtent dėl to, kad tauta evoliuciškai nėra prisitaikiusi toleruoti laktozę, Lietuvoje daugelis žmonių gali vartoti pieną ir jo produktus.

Mažiau laktozės tėra raugintuose pieno produktuose, tokiuose kaip jogurtas, kefyras ar varškė, jos visai nėra kietuosiuose sūriuose. Bėda tik ta, kad kietieji sūriai yra išskirtinai riebūs, todėl jais reikėtų gardžiuotis su saiku.

Varškė? Šis pasirinkimas geras, tačiau ji dėl pieno baltymo kazeino yra ilgiau virškinama. Taip pat nereiktų pamiršti grūdėtosios varškės – dėl joje esančios grietinėlės ji riebesnė už jogurtą, tačiau sotesnė.

„Manau, kad žmonės labiau linkę svarstyti, ko nevalgyti, o ne ką valgyti. Jeigu mes ko nors atsisakome, turime žinoti, kuo tai pakeisti, o apie tai pagalvojame retai. Pieno produktų spektras – didžiulis, todėl svarbu tiesiog tinkamai pasirinkti“, – kalbėjo ji.

123RF.com nuotr./Pieno produktai
123RF.com nuotr./Pieno produktai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis