Diegliukai – požymis, kad naujagimio žarnynas „mokosi“
„Šeimos medicinos centro“ vaikų ligų gydytoja Laima Bulikaitė paaiškina, jog pilvo skausmai atsiranda naujagimio žarnynui bandant „susidraugauti“ su šio pasaulio bakterijomis ir maistu. Kūdikis gimsta su praktiškai sterilia virškinimo sistema – ir ji turi prisitaikyti virškinti mamos pieną, įvairius kitus produktus. Virškinti mamos pieną pirmosiomis gyvenimo dienomis jam yra kiek lengviau, tačiau tuomet itin svarbu tampa, ką valgo mama.
„Diegliukai atsiranda dėl, sakyčiau, žarnyno nebrandumo, kūdikiui dar trūksta virškinimo fermentų. Ir jie gali pasireikšti nuo poros savaičių amžiaus iki 5-6 mėnesių. Kadangi niekas negali pasakyti, kiek jie truks – tai labai priklauso nuo kūdikio organizmo – tėvams sakau, kad iki 6 mėnesių. Įprastai trunka iki 3 mėnesių, tačiau nustačius ilgesnį terminą, tėvai supranta, kad reikia nenuleisti rankų, nemesti to, ką darė esant stipresniems diegliukams“, – sako pašnekovė.
Diegliukų trukmė priklauso nuo to, kaip greitai kūdikio žarnynas užsipildo gerosiomis bakterijomis, kiek jis turi laktobakterijų, kiek – virškinamojo trakto fermentų.
Gydytojos teigimu, išsiaiškinta, jog didesnė tikimybė patirti pilvo diegliukus yra mažesnio svorio kūdikiams, turintiems rūkančius tėvus, gimę Cezario pjūvio metu.
„Taip pat vaikas reaguoja ir į tėvelius: jei jie yra jautrūs, dirglūs, nervingi – vaikas taip pat dirgsta. Diegliukus lemia ir jo paties nervų sistema“, – sakė L.Bulikaitė.
Kaip mamos mityba veikia procesus kūdikio žarnyne?
Dar viena dažna dieglių priežastis – prarytas oras. Pasak gydytojos, kūdikis per daug oro priryja, kai nėra teisingai laikomas žindymo metu, taip pat tėvai nepasistengia, kad vaikas atsirūgtų. Iš stemplės aukštyn neišėjęs oras keliauja virškinimo traktu žemyn.
„Oras patenka į žarnyną ir tuomet kyla daug bėdų. Tokiais atvejais vaikas sudirgsta antroje dienos pusėje ir tai persikelia į naktį. Maitinimo padėtis turėtų būti taisyklinga ir jei vaikas maitinamas mišinukais – stenkitės, kad jis nepersivalgytų. Džiaugiamės, kai vaikas valgus, labai godžiai viską valgo – tačiau tokiu atveju jis prisivalgo daugiau oro“, – atskleidė L.Bulikaitė.
Kai vaikas nesiskundžia apetitu, vertėtų jam kas kažkiek laiko duoti pailsėti, atsirūgti. Maitinant pieno mišinuku tarp maitinimų reikėtų duoti atsigerti nesaldinto vandens.
„Po maitinimo reikėtų ilgesnį laiką – apie 20 minučių, palaikyti kūdikį vertikalioje padėtyje – kad oras iš spranduko išeitų į viršų“, – kalbėjo vaikų gydytoja.
Maitinančios krūtimi turėtų vengti jau minėto kofeino, vynuogių, razinų, varškės, pieno, sūrio, kopūstų, pupelių, aštrių ir riebių patiekalų, saldžių arbatų, saldumynų – šių produktų poveikį pajus ir vaikas.
„Taip pat labai svarbi ir emocinė atmosfera – kaip jaučiasi mama? Paprastai vaikučiai labai jaučia tėvų emocijas. Kokias emocijas jie gauna – tokias ir atiduoda. Ir tuomet verkimo, irzlumo problema tampa dar didensnė“, – perspėjo vaikų gydytoja.
Jos teigimu, kai vaikas valgo iš buteliuko, kyla tos pačios problemos – vaikas prisivalgo oro. Tačiau jau sukurti čiulptukai, kurie nuorina buteliuko turinį.
Problemai spręsti sukurtas specialus buteliukas
Siekdama išspręsti pilvo dieglių problemą bendrovė „Philips“ sukūrė naujovišką buteliuką su anga „AirFree“. Dėl šios angos kūdikis gerdamas nuryja mažiau oro, o tai mažina dujų kiekį jo žarnyne, refliuksą.
Naujoji anga „AirFree“ įrengta buteliukuose „Philips Avent“ ir yra inovacija kūdikiams maitinti. Ji skirta palengvinti bendrąsias maitinimo problemas, tokias kaip kolika (ūmaus skausmo priepuolis), refliuksas (atpylimas) ir dujos. Ši anga išlaiko žinduką pilną pieno, o ne oro.
Buteliukas taip pat turi integruotą vožtuvą, kuris yra lankstomas kūdikio maitinimo metu. Tai vėlgi leidžia išlaikyti orą buteliuke, bet apsaugoti, kad jis nebūtų prarytas.
Dėl „AirFree“ angos kūdikį galima maitinti tiek kūdikį laikant horizontaliai, tiek vertikaliai. Maitinimas tampa patogesnis tiek kūdikiui, tiek mamai. „Philips Avent“ buteliuko žinduko forma ir briaunuota tekstūra padeda jam nesusispausti vaikui valgant. Buteliukas yra iš vos kelių dalių, todėl jį lengva valyti ir surinkti. Šie buteliukai gali „augti“ kartu su kūdikiu, nes sukurta skirtingo srauto žindukų ir skirtingo dydžio buteliukų. Daugiau sužinoti galite paspaudę ČIA.
Jei kūdikis patiria diegliukus, galima išbandyti įvairias pozicijas, kurios leistų dujoms pasišalinti iš žarnyno: tai gulėjimas ant nugaros, vaiko nešiojimas vertikalioje padėtyje, pilvuko masažas pagal laikrodžio rodyklę, kojyčių prilenkimas prie pilvo, gulėjimas ant pilvuko. Galima naudoti ir šiltus kompresus. Jei nepadeda šie veiksmai, gali būti skiriami vaistai su semetikonu ir gerosiomis žarnyno bakterijomis.
„Gali būti skiriami mišinukai su gerosiomis žarnyno bakterijomis“, – sakė L.Bulikaitė.
Jos teigimu, išimtiniais atvejais, kai kūdikis neima mamos krūties, negali jos žįsti arba mama serga kokia nors krūties liga, į buteliuką gali būti pilamas mamos pienas.