„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pirmą kartą Lietuvoje implantuota naujos kartos dirbtinė aorta

Pirmą kartą Lietuvoje, Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, 76 metų vyrui implantuota naujos kartos dirbtinė aorta. Operacija atlikta birželio 29-ąją. Pasak sudėtingai operacijai vadovavusio Respublikinės Panevėžio ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjo dr. Andriaus Pranculio, ši procedūra nuo šiol leis padėti net ir sunkiausia aortos aneurizmos forma sergantiems pacientams.
Respublikinėje Panevėžio ligoninėje 76 metų vyrui implantuota naujos kartos dirbtinė aorta.
Respublikinėje Panevėžio ligoninėje 76 metų vyrui implantuota naujos kartos dirbtinė aorta. / Panevėžio ligoninės nuotr.
Temos: 1 Aorta

„Aortos stentavimai Panevėžyje ir visoje Lietuvoje atliekami jau ne vienerius metus. Šis atvejis išskirtinis, nes buvo panaudotas visiškai kitokio principo naujos kartos stentas – pacientui buvo implantuota naujos kartos dirbtinė aorta „Nellix“, o tarpas aplink ją užpildytas dirbtine medžiaga, kad visas kraujas tekėtų būtent pro jos, naujos aortos, spindį.

Priešingai nei iki šiol, naujos kartos aorta yra itin patikimai pritvirtinama, todėl išvengiama komplikacijų, kurios pasitaikydavo naudojant senos kartos stentus. Be to, šiuo metodu ne tik išjungiama aortos aneurizma, bet ir užgydomas aortos maišas“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas dr. Andrius Pranculis. Jis priduria, kad po šios operacijos gerų rezultatų gali tikėtis net ir tie pacientai, kurių aortos sienelė pažeista ir išsiplėtusi nuo pat inkstų arterijų.

Operacija truko 2 val., operacinėje dirbo 6 žmonių komanda. Šiuo metu operuotasis jaučiasi gerai.

Vyko 3 etapais

Tokio tipo operacija vyksta keliais etapais. Pirmiausia pacientas yra nuskausminamas, per arteriją kirkšnyje įvedamas vamzdelis (kateteris) iki aortos ir suleidžiama kontrastinė medžiaga, kad rentgeno aparatas tiksliai parodytų ir išmatuotų paciento aortos ilgį, storį bei inkstų arterijų atsišakojimo vietą. Pagal tai tiksliai parenkamas dirbtinės aortos ilgis.

Antras procedūros žingsnis – dirbtinės aortos įkišimas per kateterį kirkšnyje. Dirbtinė aorta yra suspausta, kad tilptų į kateterį, gydytojai arterijas ir aortą mato per angiografą. Kai nauja aorta įstumiama iki reikiamos vietos, ji išplečiama.

Aortos aneurizma – tai aortos, stambiausios žmogaus arterijos, sienelės susilpnėjimas ir pavojingas išsiplėtimas, kuomet gresia jos plyšimas ir iškyla rimtas pavojus gyvybei. 

Trečiame procedūros etape tarpas aplink naują aortą užpildomas sintetine medžiaga iki reikiamo tūrio ir slėgio. Dirbtinė aorta patikimai įtvirtinama, kraujas pradeda tekėti tik pro ją. Kraujo spaudimas nebeslegia susidėvėjusios paciento aortos sienelės ir nebėra pavojaus, kad sienelė plyš.

Aortos aneurizma – tai aortos, stambiausios žmogaus arterijos, sienelės susilpnėjimas ir pavojingas išsiplėtimas, kuomet gresia jos plyšimas ir iškyla rimtas pavojus gyvybei. Aortos aneurizmos plyšimas sudaro apie 5 proc. visų staigių mirčių, o tai yra beveik tiek pat žmonių, kaip ir nuo prostatos vėžio bei tik šiek tiek mažiau nei nuo krūties vėžio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“