Vasarą vabzdžių įgėlimai itin aktuali problema – iš slapčiausių kertelių išlindusios vapsvos, širšės arba bitės gali nutūpti ant maisto, įkristi į gėrimus ar įgelti tiesiog einant gatve ar geriant rytinę kavą savo namų balkone.
Pačios agresyviausios yra vapsvos, mat jos įgelti gali net ir dėl menko sudirginimo gindamos savo teritoriją. Įgėlus vapsvai ar širšei, ant odos lieka nedidelė skylutė, kuri staigiai paraudonuoja ir ją pradeda niežtėti; jei įgėlė bitė, įgėlimo vietoje rasite ir geluonį, kuris nuodus leidžia ilgiau nei minutę.
Pajutus deginimo skausmą, labai svarbu atidžiai apžiūrėti žaizdą ir radus geluonį, jį kuo skubiau ištraukti. Anot V. Dubinskienės, geluonį traukdami žmonės daro didžiulę klaidą bandydami jį ištraukti pirštais ar pincetu, mat tai gali tik dar labiau pabloginti padėtį.
„Bitės geluonio jokiu būdu negalima traukti pincetu ar tiesiog pirštais, mat tai darydami suspausite geluonį ir išleisite visus jame esančius nuodus po oda. Kad to išvengtumėte, verčiau naudokite tvirto plastiko kortelę ar bukąją peilio geležtės dalį. Geluonį ištrauksite švelniai ir atsargiai per jį perbraukdami kortelės kraštu ir, jei reikia, kartodami tai keletą kartų“, – pataria sveikatos skyriaus edukologė.
Kokie požymiai byloja, kad prasidėjo alerginė reakcija?
Anot specialistės, įgėlus bitei, alerginė reakcija žmogui gali pasireikšti net ir tada, jei anksčiau į bitės įgėlimus organizmas taip stipriai nesureaguodavo. Tai reiškia, kad alergija visiškai netikėtai gali prasidėti net ir į alergijas visiškai nelinkusiems žmonėms, todėl labai svarbu po įgėlimo stebėti, ar neatsirado šių alergijos požymių:
- oda aplink įgėlimo vietą pradeda raudonuoti, tinti, atsiranda dilgėlinis viso kūno bėrimas;
- iš pradžių padažnėja kvėpavimas, vėliau gali atsirasti švokštimas. Sunkėjant alerginei reakcijai ar bitei įgėlus į liežuvį arba į minkštuosius burnos audinius, šiems ištinus, kvėpuoti pasidaro itin sunku, žmogus gali pradėti dusti;
- sutrinka širdies veikla. Iškart po įgėlimo pulsas stipriai padažnėja, ima daužytis širdis.
- atsiranda viduriavimas, pykinimas.
Pasireiškus bet kuriems iš šių simptomų, vertėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją, mat labai tikėtina, kad žmogui prasidėjo alerginė reakcija.
Kaip suteikti pirmąją pagalbą ir palengvinti įgėlimo skausmą?
Pastebėjus pirmuosius alergijos simptomus, pirmiausia derėtų kviesti greitąją pagalbą, o belaukiant medikų žmogui reikėtų kiek įmanoma palengvinti alergijos simptomus. Čia svarbi kiekviena sekundė, mat prasidėjus stipriai alerginei reakcijai, žmogų vos per keletą minučių gali ištikti anafilaksinis šokas, kuris neretai baigiasi mirtimi.
„Pirmiausia svarbu įvertinti žmogaus būklę ir surasti vabzdžio įgėlimo vietą. Įgėlus bitei, kaip jau minėjau, reikia atsargiai ištraukti bitės geluonį ir, jei įmanoma, įgeltą galūnę kiek pakelti, o ant įgėlimo vietos reikėtų uždėti šaltą kompresą, tam puikiai tiks ir iš šaldymo kameros ištraukti maisto produktai. Palaikykite juos ant skaudamos vietos ne mažiau kaip 10 minučių, šaltis kiek palengvins įgėlimo skausmą ir sumažins tinimą.
Jei patinimas pradeda plisti ir simptomai sunkėja, juo labiau, jei žmogus pradeda dusti, vertėtų pasidomėti, ar jis neturi adrenalino švirkšto ar kitos gydytojų paskirtos šio vaisto formos. Pasistenkite kuo greičiau jam duoti šių vaistų arba kuo skubiau jį nugabenkite į ligoninę. Jei žmogui sunku kvėpuoti, padėkite jam atsisėsti ir, kiek įmanoma, pasistenkite jį nuraminti“, – sako Sveikatos skyriaus edukologė Vida Dubinskienė.
Prevencinės priemonės nuo vabzdžių įgėlimų
Poilsiaujant gamtoje, svarbu imtis tam tikrų atsargumo priemonių, siekiant išvengti vabzdžių įgėlimų. Tai ypač aktualu alergiškiems žmonėms ir mažiems vaikams. Ypatingų atsargumo priemonių, anot V. Dubinskienės, imtis reikėtų valgant ar iškylaujant lauke, mat vabzdžiai mėgsta nutūpti ant kvapnių ir saldžių maisto produktų: įvairių vaisių, pyragų, šokoladų ar gėrimų. Čia svarbu išlikti budriems ir prieš valgant ar sėdant ant kokio paviršiaus, reikėtų iš pradžių pasižiūrėti, ar aplinkui nėra vabzdžių.
Specialistė pataria įvairius skysčius gamtoje gerti iš stiklinės taros – taip lengvai pastebėsite, jei į gėrimą yra įkritęs vabzdys, ir vengti įvairius gėrimus gerti iš tamsių butelių ar skardinių, mat taip visiškai netyčia bitė ar vapsva gali patekti į burną ir įgelti į liežuvį. Įgėlimas šioje vietoje, pasak V. Dubinskienės, ypač pavojingas, nes prasidėjus alerginei reakcijai ir pradėjus tinti liežuviui, žmogus labai greitai gali uždusti.