Po Kalėdų medikai skalambija pavojų: seniai nematė atvejų, kai petardos taip sudraskė plaštakas

Tiek Kauno, tiek Vilniaus medikai teigia, kad pacientų srautais keturios poilsio dienos nebuvo išskirtinės, tačiau nerimą sukėlė, kad į Kauno klinikas pateko trys vienas su kitu nesusiję asmenys, susižeidę labai pavojingomis petardomis. Vienas iš nukentėjusiųjų – paauglys, dviem iš jų – nutraukti nykščiai.
Petardos
Petardos / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Pavojingos pirotechnikos įsigijo per „Facebook'ą“

Kauno klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovas dr. Rytis Rimdeika teigė, kad šie atvejai medikams buvo netikėti.

„Jau keletą metų tokių sudėtingų ir bjaurių atvejų, kad visiškai sudraskytos plaštakos, nebuvo. Mes jau manėme, kad valstybė kontroliuoja parduodamų petardų stiprumą ir tie, kurie nemoka tais sprogmenimis naudotis, negali jų įsigyti. Tačiau paaiškėjo, kad žmonės pavojingų petardų gali įsigyti „Facebook'e“.

Kadangi mes privalome pranešti apie sprogmenų aukas policijai, pastaroji apie šiuos atvejus informuota ir turėtų aiškintis, ar petardos buvo parduodamos teisėtai. Bet, mano nuomone, jos yra per galingos, nes sukelia labai intensyvius sprogimus.

To pasekmė – turime tris žmones, du suaugusius ir vieną paauglį, tarpusavyje nesusijusius, bet nukentėjusius labai panašiai, kai petardos sprogo žmonių rankose“, – teigė R.Rimdeika.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Naujametiniai fejerverkai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Naujametiniai fejerverkai

Pasak jo, internete yra instrukcijos, kad šias petardas reikia įdėti į kokią nors duobę, kad skristų tiesiai, o ne kur nors į šoną, nes jos sprogsta labai galingai. Internete galima pamatyti vaizdų, kaip jos sprogsta – paprastai žmonės padega ir skubiai nuo jų bėga. Šiuo atveju žmonės nespėjo padėti, kadangi tų petardų laikas nuo padegimo iki sprogimo labai trumpas.

„Paprastai prekybos centruose parduodamos petardos ilgiau dega iki tol, kol sprogsta. Žmogus spėja atsitraukti. Šiuo atveju yra kitaip. Žinoma, internetą sunku kontroliuoti, bet vis dėlto narkotikų ar ginklų internete negalima laisvai pardavinėti. Reikėtų kontroliuoti ir petardų pardavimą, kadangi jų paliekamos pasekmės žiaurios“, – sakė medikas.

Su kokio lygio sužalojimais nuo petardų susiduria medikai

„Sužalojimai nuo petardų būna be galo skirtingi. Plaštakose yra įvairių struktūrų, jos turi paodį, nervus, kraujagysles, sausgysles, kaulus. Vien vienas pirštas turi tris kaulus, du nervus, dvi kraujagysles ir keletą sausgyslių. Taigi mikrochirurgui tenka parodyti daug išradingumo, norint surinkti plaštaką iš naujo. Kai vyksta galingas sprogimas, o šie sprogimai pakankamai galingi, plaštaka labai stipriai sudraskoma, ir tenka amputuoti pirštus.

Jei ant odos patenka sprogstamosios medžiagos dalelių, jos tarsi „įsišauna“ į rankas ar veidą ir pasilieka kaip tatuiruotės.

Porai pacientų suplėšyti nykščiai, kurie neatstatomi, o tai labai sutrikdo plaštakos funkciją. Žmogus tampa dalinai nedarbingas ir susigadina savo gyvenimą, kadangi be nykščio plaštaka didele dalimi yra neveiksni. Žmogus negali sučiupti, sugriebti, raktu atsirakinti durų, sagos užsisegti ir pan.“, – vardijo plastikos mikrochirurgas.

Pasak pašnekovo, sužalojimai priklauso nuo sprogmens galingumo. Yra sprogmenų, kurie nėra galingi ir kuriuos galima sąlyginai pavadinti „saugiais“. Jie gali sukelti rankos nudegimus, apdeginti veidą, tačiau nudegimas gali būti paviršinis ir praeiti be jokių liekamųjų pasekmių. Jei ant odos patenka sprogstamosios medžiagos dalelių, jos tarsi „įsišauna“ į rankas ar veidą ir pasilieka kaip tatuiruotės.

„Dėl plėštinių žaizdų gali likti randai. Jei randas ant rankos, nieko tokio, o ant veido jis gali sukelti ir kitų nemalonių pasekmių, pavyzdžiui, išversti akies voką taip, kad akis neužsimerkia, gali būti pažeistas ir pats akies obuolys. Taigi sužalojimai priklauso nuo sprogmens, kaip jis buvo laikytas, sprogo rankoje ar jo dalelė atlėkė ir pataikė į žmogų“, – teigė R.Rimdeika.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rytis Rimdeika
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Rytis Rimdeika

Geriausiai apsaugo šoko terapija

Apie 2000 m. medikai buvo paskelbę sveikų rankų deklaraciją. Tai buvo akcija, kurios metu jie per žiniasklaidą visuomenei rodė pirotechnikos susprogdintas rankas. Į šią akciją sureagavo valdžios institucijos ir reglamentavo, kokio lygio sprogmenys gali būti pardavinėjami prieinamai, o kokius gali įsigyti tik profesionalai.

„Jei saugumo taisyklių nežinantys žmonės įsigyja profesionalams skirtų sprogmenų, be abejonės, atsitinka bėda. Situacija jau buvo visai neblogai pasitaisiusi, tačiau šių metų atvejai rodo, kad riba tarp saugios ir nesaugios pirotechnikos šiandien vėl šiek tiek išsitrynusi ir reikia čia papildomo dėmesio.

Labai raginu, kad suaugusieji šiomis dienomis prižiūrėtų paauglius, ypač berniukus. Mat jie gali būti prisipirkę ko nežino, todėl gali ir namus padegti, ir aplinkinius sužaloti. Taigi šiuo laikotarpiu reikia labai kontroliuoti paauglių užsiėmimus,ką jie planuoja daryti“, – įspėjo pašnekovas.

123RF.com nuotr./Vaistai
123RF.com nuotr./Vaistai

Toksikologai susidūrė su vaistų perdozavusiais pacientais

Vilniaus medikai, laimei, su panašiais incidentais kol kas nesusidūrė, o ir traumų skaičius esą buvo įprastas. Įprastos ir traumos.

Per keturias dienas ligonių, kuriuos reikėtų guldyti į stacionarą dėl apsinuodijimo alkoholiu nebuvo, nors priėmimo gydytojai darbo turėjo daug su pacientas, kurie kreipėsi dėl alkoholio vartojimo. Kita vertus, jų visada būna, kiekvieną dieną. Būna, kad žmonės kreipiasi po dviejų–trijų savaičių alkoholio vartojimo, taigi tai net negali sieti su šventėmis. Didesnio pacientų antplūdžio dėl alkoholio laukiame, kaip ir kasmet po Naujųjų metų šventės. Kalėdos nepasižymi dideliu alkoholio perdozavimu“, - teigė Respublikinės universitetinės Vilniaus ligoninės klinikinės toksikologijos gydytojas Vytautas Karvelis.

Pasak jo, šiek tiek padidėjo pacientų, apsinuodijusių medikamentais, srautas, t. y. žmonės, geriantys psichotropinius vaistus dėl depresijos, kitų psichologinių sutrikimų, tiesiog jų šiek tiek perdozavo. Tai būtų galima sieti su šventine depresija, apie kurią prieš šventes specialistai visada įspėja.

Tokie pacientai guldomi į stacionarą ir juos atveža artimieji, pastebėję pastarųjų būklę. Mat jų sąmonė būna tokia prislopinta, kad patys jie net ir nesugebėtų išsikviesti pagalbos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų