„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Po pažeidimų nustatant insultą – naujos diagnozavimo taisyklės

Insulto diagnostikai bus taikomi dar aukštesni reikalavimai – patvirtinti aiškūs, detalūs visų įstaigų veiksmai ir jų seka, kaip turi būti nustatytas ūminis galvos smegenų insultas, kaip ir kur pacientas turės būti pervežamas, kokie tyrimai jam turės būti atlikti. Tai skelbiama Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešime žiniasklaidai.
Gydymo įstaigos
Ligoninė / A.Primost/15min nuotr.

Taip pat nustatyta šių veiksmų kontrolė, kuri padės sumažinti netiksliai ar netinkamai nustatytos diagnozės ar insulto gydymo atvejų bei išsaugoti daugiau žmonių gyvybių, išvengti neįgalumo ir padidinti jų kokybiško gyvenimo po insulto galimybes.

Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakyme, kuris įsigalioja nuo 2020 sausio 1 dienos.

VIDEO: Insultas ir infarktas: kaip juos atpažinti laiku?

Pacientai ne visada gavo tinkamą gydymą

Ministro A.Verygos teigimu, dabartinė situacija, kaip ir kur pacientams yra diagnozuojamas arba bandomas diagnozuoti, o dar blogiau – bandomas gydyti insultas, išties kelia didelį nerimą.

„Nepaisant to, kad ir šiuo metu galioja gana aiškios taisyklės, jog insultai turi būti diagnozuojami ir gydomi tik insulto klasteriams priklausančiose gydymo įstaigose, situacija, deja, yra kiek kitokia. Tai paaiškėjo baigus septynių iš penkiolikos tikrinamų rajoninių ligoninių planinę kontrolę.

Rasta pažeidimų nustatant ir gydant ūminį galvos smegenų insultą. Tai reiškia, kad pacientai ne visada galėjo gauti kokybišką gydymą, kokį gautų insultų klasteriams priklausančiuose centruose, kurie specializuojasi ir geba tai atlikti profesionaliai bei operatyviai. Tokia situacija toliau negali tęstis. Negalime leisti rizikuoti žmonių sveikata ir gyvybėmis. Tad griežtinami reikalavimai dėl pacientų gerovės“, – sako ministras A.Veryga.

Tikėtina, kad įstaigos, neturinčios pakankamų kompetencijų ir reikiamos įrangos šioms paslaugoms teikti, tai darė iš dalies norėdamos gauti daugiau pinigų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, nes insultų diagnozavimas ir gydymas yra gerai apmokama paslauga.

Šiuo metu Lietuvoje yra 6 insulto gydymo centrai – Santaros klinikos, Kauno klinikos, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Klaipėdos jūrininkų ligoninė, Respublikinė Šiaulių ligoninė, Respublikinė Panevėžio ligoninė bei 5 tarpinės pagalbos ligoninės – Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninė, Marijampolės ligoninė, Regioninė Telšių ligoninė, Tauragės ligoninė bei Utenos ligoninė.

Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovės N.Ribokienės teigimu, po patikrinimo pusei iš jų jau skirti įspėjimai dėl teisės aktų reikalavimų nesilaikymo.

„Tikrintose įstaigose nebuvo taikomi koordinuoti, operatyvūs veiksmai ūminiams insultui nustatyti, nebuvo skirtas standartizuotas gydymas pagal šiuolaikinį įrodymais grįstą medicinos mokslą. Deja, tai reiškia, kad pacientai buvo gydomi netinkamai ir negavo laiku būtinų paslaugų. Nebuvo atliekamas kompiuterinės tomografijos tyrimas, gydymo įstaigos nekontaktavo, nesikonsultavo tarpusavyje dėl geriausios gydymo taktikos parinkimo, pacientai iš teritorinių ligoninių nebuvo perkeliami į specializuotas paslaugas teikiančias ligonines, o kai kur neurologai teikė paslaugas, nors ligoninė neturėjo licencijos stacionarinėms neurologijos paslaugoms, tai yra šias paslaugas teikė neteisėtai“, – sako N.Ribokienė.

Prof. Daiva Rastenytė, Insulto integruotos sveikatos priežiūros valdymo komiteto pirmininkė, pažymėjo, kad atnaujintas Aprašas kelia reikalavimus ne tik visų įstaigų ir specialistų koordinuotiems veiksmams įtarus ar diagnozavus ūminį galvos smegenų insultą, bet numato ir šių veiksmų kokybinį vertinimą nustatant kokybės rodiklius.

Tikrintose įstaigose nebuvo taikomi koordinuoti, operatyvūs veiksmai ūminiams insultui nustatyti, nebuvo skirtas standartizuotas gydymas pagal šiuolaikinį įrodymais grįstą medicinos mokslą.

„Didžioji dalis Apraše numatytų kokybės rodiklių buvo stebima Insulto integruotos sveikatos priežiūros komiteto narių bendru sutarimu jau nuo 2014 metų. Nuolatinė rodiklių stebėsena, galimybė pagal atskirus rodiklius palyginti insulto gydymo centrus, tarpinės pagalbos ligonines, GMP stotis, kitas klasterių veikloje dalyvaujančias įstaigas sudarė galimybę joms dalintis gerąja praktika ir patirtimi siekiant suteikti aukščiausius pasaulinius standartus atitinkančias sveikatos paslaugas ūminį insultą patyrusiems pacientams bei pasiekti pasaulinį lygį atitinkančių rezultatų pagal atskirus rodiklius“, – sako prof. D.Rastenytė.

Pasak jos, kokybės rodiklių įtvirtinimas kartu su rodiklių siektinomis reikšmėmis turėtų būti vertinamas kaip ypač didelis ir svarbus žingsnis, siekiant kad mūsų pacientai gautų tik aukščiausios kokybės medicinos paslaugas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daiva Rastenytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Daiva Rastenytė

Kaip bus atliekama diagnostika?

Kaip sakė Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Insulto centro vadovas doc. Aleksandras Vilionskis, siekiant pašalinti Akreditavimo tarnybos rastus sisteminius pažeidimus, nustatytas aiškus insultą patyrusio paciento kelias.

Taigi įsigaliojus šioms naujovėms, greitosios medicinos pagalbos (GMP) dispečeriai, priimdami skambutį, turi turi užpildyti FAST klausimyną: ar nėra nukarusi viena paciento veido pusė (angl. face – veidas), ar jis vienodai gali pakelti, suspausti abi rankas (angl. arms – rankos), ar nėra sutrikusi paciento kalba, ar ji logiška (angl. speech – kalba). Jei bent į vieną klausimą bus gautas teigiamas atsakymas, pas pacientą GMP brigada turi būti siunčiama nedelsiant. Pasitvirtinus pagrįstam ūminio insulto įtarimui, žmogus skubiai (angl. time – laikas) bus siunčiamas į artimiausią insulto gydymo centrą (IGC) arba tarpinės pagalbos ligoninę (TPL). Tik šių gydymo įstaigų gydytojai neurologai atlikę reikiamus tyrimus turi teisę nustatyti diagnozę ir pradėti gydymą.

Į gydymo įstaigą (IGC arba TPL) žmogus turės būti pristatytas ne vėliau kaip per vieną valandą nuo iškvietimo. Be to, GMP medikai turės pranešti gydymo įstaigai apie atvežamą pacientą, kad jam atvykus nedelsiant būtų galima imtis skubių tyrimų ir gydymo.

Pacientui su įtariamu ūminiu smegenų insultu IGC arba TPL galvos smegenų kompiuterinės tomografijos tyrimas turi būti atliktas kuo skubiau (siekiamybė – per 30 minučių), bet ne vėliau kaip per 1 valandą nuo atvykimo. Taip pat turi būti atlikti kiti tyrimai, reikalingi gydymo taktikai ir pakartotinio insulto prevencijai parinkti.

„Patvirtinus diagnozę, jei galima taikyti specializuotą gydymą ir nesant kontraindikacijų, pacientui nedelsiant atliekama intraveninė trombolizė arba mechaninė trombektomija. Taip pat, jei nėra kontraindikacijų ir paciento sveikatos būklė leidžia, per 72 valandas fizinės medicininės reabilitacijos gydytojas turi paskirti reabilitacijos programą“, – sakė doc. A.Vilionskis.

Į gydymo įstaigą (IGC arba TPL) žmogus turės būti pristatytas ne vėliau kaip per vieną valandą nuo iškvietimo.

Prof. Dalius Jatužis, Lietuvos insulto asociacijos prezidentas, teigia, jog specializuoti insultų gydymo centrai, aprūpinti modernia medicinos įranga, skirta diagnozuoti ir gydyti smegenų kraujagyslių ligas, Lietuvoje veikia jau penkerius metus. Juose visą parą dirba specializuotos kvalifikuotų specialistų brigados insultui diagnozuoti ir gydyti. Per gana trumpą laiką pacientų, kuriems buvo atliktas reperfuzinis ūminio insulto gydymas, skaičiai išaugo daugiau nei penkis kartus.

„Džiugu, kad pavyko pagerinti ir insulto gydymo insulto centruose kokybinius rodiklius. Dvi Lietuvos ligoninės šiemet Europos insulto organizacijos (ESO) pirmą kartą buvo apdovanotos Auksiniu insulto centrų veiklos įvertinimu („Angels“ Gold Award). Svarstant pretendentus šiems apdovanojimams vertinami septyni kriterijai, iš esmės dabar įtvirtinti atnaujintame insulto diagnostikos ir gydymo tvarkos apraše, rodantys, kaip efektyviai pacientams, patyrusiems insultą, teikiama pagalba ir kaip užtikrinamas tęstinis tokių pacientų gydymas.

Artėjantys mūsų uždaviniai – kad kuo daugiau Lietuvos žmonių, net gyvenančių atokiose vietovėse, būtų prieinamas savalaikis, modernus, tarptautinius standartus atitinkantis ir Lietuvos insulto centruose taikomas ūminio insulto gydymas. Tam būtina, kad insultas būtų kuo skubiau atpažintas, o pacientas su ūminiu insultu patektų į tinkamą gydymo įstaigą“, – sako prof. D.Jatužis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalius Jatužis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Dalius Jatužis

Tam, kad insulto gydymo centruose ir tarpinės pagalbos ligoninėse paslaugos būtų teikiamos vienodai efektyviai, šių gydymo įstaigų veiklą vertins Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Insulto integruotos sveikatos priežiūros komitetas, pagal nustatytus kokybės rodiklius.

Siekiant, kad galvos smegenų kraujotakos ligos, ypač ūminis insultas, būtų diagnozuojamos operatyviau, o reikalingas gydymas būtų pradėtas kuo greičiau, 6-iems insulto gydymo centrams ir 5 tarpinės pagalbos ligoninėms iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų skirta daugiau nei 24,5 mln. eurų. Už juos kuriama paslaugoms teikti reikalinga infrastruktūra, įsigyjama reikalinga medicininė įranga.

Rajoninėse ligoninėse nustatyti pažeidimai, susiję su ūminio insulto diagnostika ir gydymu

Ligoninės pavadinimas ir pacientų skaičius

Savalaikiai neorganizuotas galvos KT tyrimas

nebuvo kontaktuojama su IGC ar TPL*

Įtarus ūminį insultą pacientai nukreipti į kitą ligoninę (ne IGC ar TPL)

Gyd. neurologas teikė stacionarines paslaugas neturint įstaigos licencijos

VšĮ „Ignalinos rajono ligoninė“ (4)

Ö

Ö

Ö

VšĮ Kaišiadorių ligoninė (6)

Ö

VšĮ Kelmės ligoninė (1)

Ö

Ö

Klaipėdos rajono savivaldybės Gargždų ligoninė (5)

Ö

Ö

Ö

Kretingos rajono savivaldybės VšĮ Kretingos ligoninė (8)

Ö

Ö

Ö

VšĮ Naujosios Akmenės ligoninė (1)

Ö

Ö

* nebuvo kontaktuojama su IGC ar TPL dėl paciento pervežimo (į IGC, TPL ar kitą įstaigą, teikiančią specializuotas paslaugas) ar insulto diagnozės nustatymo bei gydymo taktikos parinkimo.

Insulto gydymo atvejų skaičius ir insulto gydymo atvejo vidutinė kaina 2018 m.

Gydymo įstaigų grupė

Insulto gydymo atvejų skaičius

PSDF lėšų suma, apmokėta įstaigai už insultų gydymą, EUR

Insulto gydymo atvejo vidutinė kaina, EUR

Insulto gydymo centrai (6)

4.462

9.529.168

2.136

Tarpinės pagalbos ligoninės (5)

1.236

1.439.868

1.165

Kitos ASPĮ (46)

4.578

5.208.098

1.138

10.276

16.177.133

1.574

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs