Pomidorai – supermaistas: stiprina širdį, saugo nuo vėžinių susirgimų

Pomidorai – viena populiariausių daržovių visame pasaulyje, panašiai kaip ir bulvė, mus pasiekė tik XVI amžiuje iš Pietų Amerikos. Didžiojoje Britanijoje ilgai laikyta nuodingu dekoratyviniu augalu, šiuo metu ji varžosi su kitomis daržovėmis savo sveikatai naudingomis savybėmis ir net vadinama supermaistu.
Šakšuka – kiaušiniai, iškepti tirštame pomidorų padaže.
Šakšuka – kiaušiniai, iškepti tirštame pomidorų padaže. / 123RF.com nuotr.

Pagal pasaulinę statistiką – pomidorai yra ketvirta pagal populiarumą daržovė po bulvių, salotų ir svogūnų. Nors biologai paprieštarautų, kad iš tikro tai ne daržovė, o vaisius. Tačiau kaip jį bepavadinsi, pomidoro nauda sveikatai šiuo metu niekas neabejoja, o jo populiarumas laikosi ištisus metus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Metų laikų kaita pomidorų pardavimams praktiškai neturi įtakos. Lietuvoje šiuo metu populiariausi paprasti apvalūs, slyviniai pomidorai ir pomidorai ant šakelės. Nors parduodamas daug didesnis jų asortimentas, dažniausiai išaugintas Nyderlanduose, Ispanijoje, Maroke ar Tunise, sezono metu itin populiarūs Lietuvoje išauginti pomidorai“, – sako Indrė Baltrušaitienė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Pomidorus maistui prieš 2,5 tūkst. metų pradėjo vartoti actekai. Daugumoje pasaulio šalių jie iki šiol vadinami panašiai, kaip juos vadino šie indėnai – „tomatl“ arba, išvertus iš actekų, „išpūstas vaisius“. Lietuvių kalboje vartojame iš italų kalbos atėjusį pomidorą, kas itališkai reiškia – aukso obuolys (pomo d‘oro).

Nors šiuo metu tradiciniu pomidoru laikomas maždaug kumščio dydžio raudonas vaisius, jų atradimo pradžioje tai buvo nedidelės geltonos ir gana rūgščios daržovės. Visas dabartinis jų spektras – tai per 500 metų nuo atgabenimo iš Pietų Amerikos išvestos veislės.

Prekybos tinklo maisto ekspertės Vilmos Juodkazienės teigimu, šiandien dėl savo naudingų medžiagų pomidorai yra neatsiejama virtuvės dalis. Net ir tie žmonės, kurie sako, jog nemėgsta daržovių, dažnai patiekalus pagardina pomidorų padažu.

„Šis produktas taip pat naudingas sveikatai, kaip ir pomidorai, nes siekiant išvengti kai kurių ligų, tarp jų ir vėžio, termiškai apdoroti pomidorai yra veiksmingesni, o juk pomidorų padažas ir gaminamas šias daržoves verdant. Termiškai apdorojant pomidorus lengviau įsisavinamas antioksidantas likopenas, kuris mažina organizmo oksidacinį stresą ir taip padeda apsisaugoti nuo vėžinių susirgimų“, – sako V.Juodkazienė.

123RF.com nuotr./Pomidorų pasta
123RF.com nuotr./Pomidorų pasta

Likopenas taip pat padeda stiprinti širdį. Apskaičiuota, kad termiškai apdorotame pomidore likopeno yra apie 60–180 mg/kg, kai šviežiuose produktuose likopeno koncentracija būna 5–10 mg/kg mažesnė.

Taip pat vėžinių susirgimų riziką mažina pomidoruose esantis beta karotenas. Beje, siekiant suvartoti kuo daugiau šios medžiagos, rekomenduojama rinktis vyšninius pomidorus, kur jų koncentracija didžiausia.

Be minėtų antioksidantų, pomidorai taip pat yra puikus vitaminų A, C ir K, folio rūgšties bei kalio šaltinis. Juose gausu tiamino, niacino, vitamino B6, magnio, fosforo ir vario, kurie visi yra būtini gerai savijautai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų