Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Porų psichologas – apie svarbiausias priežastis, kodėl subyra santykiai

Jeigu pora savo vestuvių dieną tvirtina visą amžių būsianti kartu, dar nereiškia, kad tie du beprotiškai įsimylėję žmonės pamažu nenukeliaus skyrybų link – maždaug per 13,5 metų. Tiek vidutiniškai trunka statistinės šeimos gyvenimas iki tos dienos, kai abiem norisi sutartinai išrėkti, kad nekenčia vienas kito.
Susipykusi pora
Susipykusi pora / Vida Press nuotr.

Porų psichologas Mykolas Truncė, ne vienus metus besigilinantis į skyrybų priežastis, tvirtina, kad šis procesas yra lėto ir laipsniško sutuoktinių atitolimo pasekmė. Kalbant paprasčiau – du žmonės kasdien vienas kitą atstumia po „milimetrą“, kol atstumas tampa pernelyg didelis tolesniam šeimyniniam gyvenimui, santykiai galutinai pašlyja ir buvę mylimieji ima dalytis daiktus.

Skyrybų priežastys

Vienos Vokietijos agentūros apklausti vyrai ir moterys nurodė šias pagrindines jų skyrybų priežastis:

  • „Mes nutolome vienas nuo kito.“ – 37 proc.
  • „Buvome pernelyg skirtingi.“ – 30 proc.
  • „Vienas dėl partnerio stengėsi labiau nei kitas.“ – 26 proc.
  • „Turėjome skirtingą artumo ir laisvės poreikį.“ – 25 proc.
  • „Negalėjome susikalbėti.“ – 23 proc.
  • „Vienas iš mūsų buvo neištikimas.“ – 21 proc.
  • „Nebebuvo lytinio gyvenimo.“ – 19 proc.
  • „Nebeturėjome bendrų tikslų.“ – 17 proc.
  • „Nebeliko abipusės paramos.“ – 16 proc.
  • „Vienas iš mūsų susirado ir įsimylėjo kitą žmogų.“ – 15 proc.

Anot M.Truncės, vienos minimos priežastys, dėl kurių poros tvirtina išsiskyrusios, iš tiesų yra tik pasekmė kitų. Tarkim, sutuoktiniai teigia buvę pernelyg skirtingi. Galiausiai jie suvokė, kad turi skirtingus tikslus, artumo ir laisvės supratimą. Kai partnerių nebesieja bendras tikslas, nebelieka abipusės paramos ir iškyla nesusikalbėjimo problema. Ši tampa pagrindine nutolimo vieno nuo kito priežastimi, o tada jau pakvimpa skyrybomis.

Vida Press nuotr./Poros terapija
Vida Press nuotr.

Su sunkumų turinčiomis poromis dirbantis psichologas įsitikinęs, kad iš visų išvardytų skyrybų priežasčių galima išskirti vieną svarbiausią – žmonių negalėjimą susikalbėti. Jos atsiradimą lemia nesuvokimas, kad esame pernelyg skirtingi.

Bendravimas nesuvokiant lyčių skirtumų visada baigiasi nuoskaudomis ir įžeidimais, šie naikina emocinį ryšį ir didina santykių problemas.

Labai dažnai vyrai ir moterys nesupranta vieni kitų, bet elgiasi vieni su kitais kaip su tokiais pačiais: moterys mėgina kalbėtis su vyrais lyg su draugėmis, vyrai įsivaizduoja, kad, jų akimis, visiškai normalus elgesys atrodys toks ir moterims.

Deja, bendravimas nesuvokiant lyčių skirtumų visada baigiasi nuoskaudomis ir įžeidimais, šie naikina emocinį ryšį ir didina santykių problemas.

Svarbiausia – emocinis ryšys

Darnios šeimos pagrindas – emocinis ryšys. Nuo to prasideda dviejų nepažįstamų žmonių bendravimas. Vėliau užsimezga seksualinis ryšys, iš jo gimsta vaikai – trečia vyro ir žmonos jungiamoji grandis. Po truputį atsiranda ir kitų: bendrų namų kūrimas, finansiniai įsipareigojimai, bendri šeimos tikslai ir uždaviniai. Tačiau be emocinio ryšio viso to nebūtų – jis svarbiausias. Jeigu šis bendraujant kuriamas ryšys ima trūkinėti, kyla pavojus visai santuokai.

Mus visada veikia žodžiai, kuriuos girdime iš artimo žmogaus. Jeigu tie žodžiai geri ir palaikantys, jie žadina teigiamas emocijas. Menkinantys, žeminantys, skaudinantys žodžiai kelia neigiamus jausmus. „Mes nenorime būti žeminami ir jaustis blogai, todėl pradedame kovoti su sutuoktiniu, kuris mums kelia blogas emocijas, – aiškina M.Truncė. – Atsilygindami už pažeminimą irgi pasakome ką nors skaudaus. Kadangi sutuoktinį gerai pažįstame, žinome, kas jį labiausiai žeidžia, tuo ir kertame. Taip ima suktis vienas kito įžeidimų ratas, kuriame abu šeimos nariai jaučiasi pažeminti, įskaudinti ir abiejų širdyse ima augti emocinio atstūmimo jausmas. Būtent pokalbiai ir elgesys bendraujant daugiausia lemia, ką savo partneriui jaučiame. Jei teigiamas emocijas – emocinė trauka auga, jei neigiamas – didėja emocinis atstūmimas, artinantis santuokos pabaigą.“

Vida Press nuotr./Pora barasi
Vida Press nuotr.

Partneriškai meilei būtinos sąlygos:

  • saugumas,
  • supratimas,
  • priėmimas,
  • nuspėjamumas.

Kai šios sąlygos pažeidžiamos, meilė ir emocinė trauka dingsta. Kai mūsų nesupranta ar nenori suprasti, kai mūsų nepriima ar nenori priimti, pasijuntame nesaugūs – ir dėl savo atsivėrimo, ir dėl to, kad partnerio reakcija visiškai kitokia, nei tikėjomės.

Ko nemokame

1. Neįvertiname lyčių ypatybių. Žmona kalbasi su vyru kaip su drauge, vyras su žmona – lyg su kitu vyru. Nemokėdami atsižvelgti į skirtingas prigimtines savybes, sutuoktiniai žeidžia vienas kitą patys to nenorėdami.

2. Nepastebime vertybinių skirtumų. Tyrimais nustatyta, kad patvaresnės ir laimingesnės yra tos santuokos, kur partneriai turi daugiau panašumų. Jei sutuoktinių vertybės skiriasi, kyla vidinių prieštaravimų, žmonės menkina vienas kitą – taip mažina emocinę trauką ir didina emocinį atstūmimą.

3. Negerbiame sutuoktinio. Tik pagarba sutuoktiniui ir pripažinimas, kad jis turi savo – kitokį – pasaulio matymą, sudaro sąlygas bendraujant kurti emocinę trauką.

4. Nemokame spręsti konfliktų. Kai kiekvienas sutuoktinis kovoja už savo pozicijas ir savo nuomonę, nemokėjimas spręsti konflikto taip, kad abi pusės laimėtų, didina emocinį atstūmimą. Paklauskite savęs: noriu būti teisi ar laiminga? Žmogaus norą būti teisiam diktuoja egoizmas. Siekis surasti abiem pusėms priimtiną sprendimą yra grįstas šeimos interesų, o ne vieno iš sutuoktinių gerovės viršenybe.

Vida Press nuotr./Sutuoktuvių žiedas
Vida Press nuotr./Sutuoktuvių žiedas

Patarimai moterims, kaip elgtis su vyrais

1. Norėdama pasikalbėti su vyru paskelbkite pokalbio tikslą. Jei vyras nežino tikslo, jaučiasi neturintis pakankamai informacijos, yra nepatenkintas tokia situacija ir vengia kalbėtis.

2. Kantriai laukite, kol vyras nuspręs. Nelįskite ir nesiaiškinkite, nes mėginimus aiškintis jis supranta kaip jo gebėjimo tvarkyti reikalus menkinimą ir kėsinimąsi į jo teisę priimti sprendimus. Duokite jam laiko kiekvienai užduočiai įveikti.

3. Pritarkite vyrui ir skatinkite jį veikti. Tai suteiks jam jėgų padaryti dar daugiau.

4. Neribokite vyro laisvės, neriškite jo prie savęs tiesmukai. „Uždarytas“ namie vyras menksta. Vyrui reikia namų, šeimos, bet išėjęs jis atsigauna, nurimsta ir grįžta atgal, jeigu yra laukiamas.

Vida Press nuotr./Pora
Vida Press nuotr.

Patarimai vyrams, kaip elgtis su moterimis

1. Priimkite moterį, kad ir kokia nenuosekli ji būtų. Moteriai viskas egzistuoja vienu metu. Priklausomai nuo nuotaikos, ji gali iš pradžių sakyti „taip“, paskui „ne“ ir jausis teisi abiem atvejais.

2. Sudarykite sąlygas moteriai išreikšti savo jausmus, išlieti emocijas. Stenkitės ją suprasti ir užjausti – už tai ji atsilygins keleriopai.

3. Moterys linkusios sutirštinti spalvas. Nepriimkite to už gryną pinigą. Jei moteris stovėdama priešais drabužių spintą sako neturinti, ką apsirengti, tai nereiškia, kad spinta tuščia.

4. Moteriai svarbus procesas, o ne rezultatas. Jai labiau rūpi, kaip ji jautėsi, o ne tai, ką pasiekė.

5. Moteriai labiausiai reikia žinoti, kad ji – ne viena, kad šalia yra artimas žmogus, mylintis ją ir pasirengęs visada ateiti į pagalbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?