„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pradedančiojo rebusas: grupinės mankštos ar individualūs užsiėmimai – kaip išsirinkti?

Pradėję žvalgytis į sporto klubų ar sveikatingumo centrų grafikus natūraliai keliame sau klausimą: kokio pobūdžio treniruotes rinktis? Pirminis klausimas visuomet būna šis – ar turėčiau sportuoti individualiai, ar rinktis iš bendrų grupinių mankštų pasiūlos, o gal sportuoti kartu su specialistu?
Treniruotė
Treniruotė / Vida Press nuotr.

Naujoko dilema

„Žmogų, kuris pirmą kartą atėjo į sporto ar į treniruoklių salę, galima iškart atpažinti, – pastebi „Kardiolitos” klinikų kineziterapeutė Svetlana Zaikova. – Ne visi „naujokai“ pasinaudoja trenerių patarimais, jie mano, kad patys sugebės išaiškinti, kaip reikia dirbti su treniruokliais, „pamėgdžios“ kitus lankytojus arba paskaitys instrukcijas, kurios yra ant kiekvieno treniruoklio.“

Kineziterapeutė Svetlana Zaikova / Kardiolitos nuotr.
Kineziterapeutė Svetlana Zaikova / Kardiolitos nuotr.

Jos teigimu, tokia treniruočių taktika yra vyraujanti, tačiau tiems, kurie nori sutaupyti laiko bei nori išvengti galimų traumų, rekomenduojama susirasti trenerį ar kitą judesio specialistą. „Natūralu, jog mankštinantis individualiai mankštas vedančio trenerio dėmesys bus žymiai didesnis, nei mankštinantis grupėje“, – įsitikinusi kineziterapeutė.

Išskirtinis dėmesys yra ypač svarbus tiems, kurie dar nėra pakankamai susipažinę su judesio specifika, ir kuriems reikia profesionalo stebėsenos bent jau pirmus kelis mėnesius, kol susiformuoja mankštinimosi įgūdžiai.

Argumentai už ir prieš

„Grupinio užsiėmimo pliusas yra tai, kad sportuojant kompanijoje ar žmonių grupėje yra didesnė motyvacija stengtis ir neatsilikti“, – teigia S. Zaikova. Be to, grupinių pasirinkimų spektras yra labai platus – nuo aerobikos, pilateso, jogos iki cross fit'o, insanity treniruočių ir t.t.

Mankštinantis individualiai mankštas vedančio trenerio dėmesys bus žymiai didesnis, nei mankštinantis grupėje.

Visos šios treniruotės yra tinkamos, jeigu jų metu jaučiamės gerai, ir mūsų kūnas nereikalauja papildomo trenerio dėmesio. Tačiau kineziterapeutė atkreipia dėmesį, jog žmonių fizinės galimybės skiriasi, ir jeigu „silpnesnis“ pradės vytis „stipresnį“, tai gali sukelti neigimų pokyčių žmogaus sveikatai.

„Deja, bet grupiniai užsiėmimai retai kada skirstomi pagal žmonių amžių, diagnozes ar pagal fizinį pajėgumą. Gal tai viena iš priežasčių, kodėl grupiniai užsiėmimai nėra tokie efektyvūs ir netinka individualių problemų sprendimui“, – įsitikinusi specialistė.

Kodėl svarbus specialisto dėmesys?

Svarbu pastebėti, kad bendros grupinės mankštos metu treneris fiziškai nespėja pamatyti visų klaidų ir jų pataisyti. „Pasirinkę individualią treniruotę galime būti tikri, jog pratimai bus parinkti saugūs ir nesukels skausmo ar diskomforto. Juolab kad individualių treniruočių metu galima nevaržomai konsultuotis su specialistu, o bendrų mankštų metu tai – reta praktika“, – pastebi specialistė.

S. Zaikovos teigimu, specialistų akis mato truputį kitaip, o rankos jaučia raumenų įtampą ar pakitusį tonusą. Naudojant įvairias priemones individualaus užsiėmimo metu kineziterapeutas ar treneris gali parinkti būtent jums geriausius sprendimus.

„Dar vienas individualių užsiėmimų pliusas yra tas, jog specialistas gali atlikti tam tikrus testus ir palyginti pradinius rezultatus su dabartiniais. Tai labai teigiamai veikia sportuojančių žmonių motyvaciją. Be abejo, geriausias motyvas turi būti jūsų asmeninė sveikata ir neskausmingo judėjimo laisvė“, – teigia kineziterapeutė.

Pasirinkę individualią treniruotę galime būti tikri, jog pratimai bus parinkti saugūs ir nesukels skausmo ar diskomforto.

S.Zaikova pastebi, jog visuomenėje vyrauja klaidingi užsiėmimo efektyvumo vertinimo kriterijai: „Daug kas galvoja, kad jei neišliejo prakaito per užsiėmimą – treniruotė buvo neveiksminga. Bet tai – ne visada teisinga.“

Jos teigimu, atliekant tikslingus pratimus po treniruotės turime jaustis žvaliai ir energingai, ir jėgų turi užtekti dar vienai tokiai pat treniruotei. Specialistės požiūriu, valanda grupinių treniruočių ar savarankiško darbo savo efektyvumu retai pranoksta valandą, praleistą su tinkamai apmokytu treneriu.​

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs