Kaip sakė Nacionalinio transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vadovė Rasa Pekarskienė, žmonėms labai svarbu suprasti, kad už organų donorystės procesą Lietuvoje (ir pasaulyje) yra atsakingos iškart kelios grandys. Tai – ne tik organų donorais po smegenų mirties tampantys žmonės ir jų artimieji, bet ir transplantacijų koordinatoriai, sudėtingas operacijas atliekantys transplantologai, greitosios pagalbos gydytojai ir, žinoma, sraigtasparnių pilotai, gabenantys organus ne tik iš Kauno į Vilnių, bet ir tolimesnėmis distancijomis.
Vienas donoras gali išgelbėti iki 9 gyvybių arba pagerinti gyvenimo kokybę tiek ligonių.
Tais atvejais, kai reikia pergabenti transplantuojamą širdį, brangi kiekviena minutė. Todėl labai svarbu, kad visos išvardytos grandys dirbtų sklandžiai, kad donoro organas pasiektų operacinę laiku, geros būklės. Nes nuo to priklauso operacijos sėkmė.
Renginyje Nemuno saloje dalyvavo ne tik medikai ir oro pajėgų atstovai. Čia susirinko ir nemažai žmonių, gyvenančių su transplantuotais organais. Kauniečia turėjo progą pabendrauti su šiais žmonėmis, taip pat gali pasirašyti Donoro kortelei.
Papildyta: organus gabena du sraigtasparniai
Šeštadienio vidurdienio dangus buvo debesuotas, oro sąlygos nebuvo ypač palankios, tačiau abu sraigtasparniai leidosi sutartu laiku numatytoje vietoje. Smalsuolių dėmesį traukė du galingi orlaiviai. Juk ne kasdien galima apžiūrėti, kas ir kaip gabena donorų organus iš vienos ligoninės į kitą. Renginio metu susirinkusieji galėjo apžiūrėti sraigtasparnių įrangą, kuri yra naudojama gelbėti žmonėms. Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės sraigtasparnių eskadrilės lakūnas instruktorius kapitonas Robertas Kvedaras pasakojo, kokius gelbėjimo darbus dirba šio sraigtasparnio ekipažai: talkina gesinant gaisrus, gelbsti žmones vandenyje. Skraidindami donorinius organus, stengiasi viską atlikti kokybiškai: „Pirmiausia koncentruojamės į tiesioginį savo darbą – kad viskas būtų padaryta saugiai, kokybiškai ir laiku“.
Tai – ypatinga atsakomybė, viskas yra suderinama taip, kad mums patikėta užduotis būtų įvykdyta tinkamai.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos Aviacijos rinktinės štabo bendrųjų reikalų skyriaus vyresnioji specialistė Monika Striukaitė pasakojo, kaip yra gabenami donoriniai organai: „Be valstybės sienos sausumoje ir vandenyje apsaugos darbų, narkotikų ir kontrabandos prevencijos, atliekame ir ypač kilnią misiją – gabename donorinius organus. Tai – ypatinga atsakomybė, viskas yra suderinama taip, kad mums patikėta užduotis būtų įvykdyta tinkamai“.
Renginyje dalyvavo asociacijos, vienijančios transplantacijos laukiančius ir su persodintais organais gyvenančius žmones, „Kauno gyvastis" nariai. Jie noriai dalinosi savo mintimis: kaip gyvena žmogus iki transplantacijos ir po jos: žmonės gali auginti savo atžalas, dirbti, gyventi visavertį gyvenimą. Žmonės, gyvenantys po transplantacijos, jaučia begalinį dėkingumą donorų artimiesiems, dovanojusiems naują gyvenimą.
Donoro kortelei pasirašė ir Kauno savivaldybės pareigūnas ir „Žalgirio“ arenos direktorės pavaduotoja
Renginyje dalyvavę ir dėl organų donorytės apsisprendę miesto gyventojai ir jo svečiai pasirašė sutikimus donoro kortelei gauti. Vienas jų – Kauno miesto savivaldybės Socialinių, sveikatos ir šeimos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Kazimieras Nausėda: „Mano vienas bičiulis sirgo širdies liga, tačiau donorinio organo nesulaukė. Todėl žinau donorystės situaciją ir šiandien pasirašau sutikimą donoro kortelei gauti. Visuomenė turi apie tai kalbėti, domėtis“. „Žalgirio“ arenos direktorės pavaduotoja Giedrė Mikaitienė, taip pat pasirašiusi sutikimą donorystei, džiaugėsi, kad tokie renginiai visuomenei suteikia daugiau informacijos apie sudėtingą sritį – organų donorystę.
Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM suorganizavo parodomąjį donorinių organų perdavimą sraigtasparnių ekipažams. Kaukiant greitosios pagalbos ir policijos automobilių sirenoms, biuro transplantacijų koordinatoriai, nešini specialiais organams gabenti skirtais konteineriais, lipo į orlaivius. Sraigtasparniai, stebimi susirinkusių žmonių, pakilo į dangų.
Džiugu, kad vis daugiau žmonių domisi, kalbasi apie organų donorystę, nes transplantacijos negali vykti be visuomenės pritarimo: jeigu žmonės nepritars donorystei, jei nebus donorinių organų – nebus ir persodinimo operacijų. Pritarti organų donorystei – reiškia išeinant dovanoti viltį gyventi kitiems.
Kitą šeštadienį, rugsėjo 28 d., 12 val. tokia pati akcija rengiama Panevėžyje prie PC "Babilonas".
Renginio bendraminčiai:
Farmacinės kompanijos "Novartis" atstovybė Lietuvoje
Kauno miesto savivaldybė
„Žalgirio“ arena
Valstybės sienos apsaugos tarnyba
Karinės oro pajėgos
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato policijos ekipažai ir patrulių komanda
LSMUL Kauno klinikų greitosios pagalbos automobilio ekipažas
Pacientų asociacija „Kauno gyvastis“
PPC Akropolis
Renginio informacinis rėmėjas – naujienų portalas www.15min.lt.