Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Psichikos sveikatos raštingumas: pabaikime su balanos gadyne Lietuvoje

Ar prireikus gebėtumėt suteikti pirmąją pagalbą sau pačiam ar kitam asmeniui? Abejojate, tačiau manote, kad jums labai praverstų pirmosios pagalbos mokymai? Tikra tiesa: šie mokslai nėra sudėtingi ar ilgai trunkantys, o išgelbėti žmogui sveikatą ar net gyvybę – gali!

„Suomiai dabar kaip tik kuria naują modulį vaikams ir jaunimui  nuo 7 iki 18 metų: manau tai labai svarbus dalykas. Mokymai čia organizuojami sniego gniūžtės principu: specialiai parengtas psichologas apmoko instruktorius, o šie skleidžia žinias toliau. Beje, į Suomiją ne vieni važiavome, kartu pakvietėme ir kolegas iš Estijos ir Latvijos, o mūsų kelionę bei bendradarbiavimą parėmė Šiaurės ministrų tarybą, kuriai sinergijos tarp Baltijos šalių stiprinimas ir jų gerovės auginimas yra prioritetas“,  – aiškino nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ vadovė.

Pasirodo, kad psichikos sveikatos sutrikimų stigma Lietuvoje yra kur kas didesnė už pragmatiškumą, – pastebi K.Levickaitė.

Besidomint pirmosios pagalbos psichikos sveikatai programa iškilo elementarus klausimas – kodėl tokio būtino projekto imasi ne valdiška institucija, o nevyriausybinė organizacija?

„Esame lankstesni, labilesni, be to, glaudžiau bendraujame su įvairiomis  bendruomenėmis, galime pritraukti ir kitas organizacijas, verslo struktūras. Tiesą sakant, mane neramina verslo pasyvumas: juk ši programa labai pragmatiška. Sveiki darbuotojai turėtų būti verslo prioritetas. Neretai darbdaviai rūpinasi darbuotojų fizine sveikata, parūpina abonentų į sporto klubą.

Puiku –  tačiau kodėl apie psichikos sveikatos sutrikimų prevenciją kalbama taip nenoriai, kai tyrimai rodo,  kad net ketvirtadalis ilgų nebuvimų darbe yra susiję su psichikos sveikatos sutrikimais?  Regis, darbdavio interesas turėtų būti užkirsti jiems kelią. Tačiau, pasirodo, kad psichikos sveikatos sutrikimų stigma Lietuvoje yra kur kas didesnė už pragmatiškumą“, – pastebi K.Levickaitė.

Psichikos sveikatos sutrikimų stigma Lietuvoje išties labai gaji, jos nėra atsikratę nei patys medikai, nei politikai. Bet ar verta laukti direktyvų iš viršaus dėl jos įveikimo? To sunku tikėtis dėl akivaizdžiai menko sprendimų priėmėjų dėmesio psichikos sveikatai ir politinės valios stokos Lietuvoje. Tačiau nuo visuomenės narių raštingumo taip pat stipriai priklauso, ar mes suvokiame psichikos sveikatą kaip prioritetą ir, ar paskatinsime valstybę imtis reikalingų pokyčių, siekiant įtvirtinti reikalingų paslaugų prieinamumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais