Kiekvienas žmogus gimsta su odoje esančiomis aktyviomis riebalų liaukomis, išskiriančiomis riebalus. Vieno mėnesio naujagimiams jų veikla “užmiega” iki paauglystės pradžios – tuomet riebalų sekrecija vėl suaktyvėja, kadangi yra skatinanama lytiniam brendimui reikalingų hormonų svyravimų. Dažnai šio sekreto kiekis paauglystėje yra itin gausus, o konsistencija – tiršta, taigi tokie riebalai yra linkę “nusėsti” veido T zonoje (kaktoje bei nosyje) ir “kimšti” poras – taip atsiranda juodi ar balti taškeliai – inkštirai. Kenčiančiųjų nuo aknės odoje šios liaukos ir subrendus yra itin jautrios tiek organizme vykstantiems virsmams, tiek aplinkos pokyčiams, o tai lemia per didelę riebalų gamybą.
Labai paplitusi ir neteisinga nuomonė, jog inkštirų ar spuogų turinti oda yra nešvari ar užteršta. Gydytoja lygina įvairias organizmo liaukas – kaip riebalų liaukos gamina riebalus, taip ašarų liaukos sekretuoja ašaras – ir tai neturi nieko bendro su asmens higienos įpročiais. Svarbu suprasti, jog ant veido atsiradę tamsūs taškeliai – tai ore oksidavęsi riebalai, esantys poroje, o ne nešvarumai, dėl to spuogų spaudymas nėra “valymas” ir dažnai tai tik kenkia odai.
Išsiaiškinę spuogų kilmę suprantame, jog nėra stebuklingo vaisto ar tepalo jiems išgydyti – neįmanoma staigiai sustabdyti riebalų liaukų veiklos, kuri, beje, yra būtina sveikai odai. Beje, svarbu atsiminti, jog riebalų sekreciją veikia įvairūs pokyčiai mūsų viduje (pavyzdžiui, jau minėti hormonų svyravimai, mitybos įpročiai, stresas) bei aplinkos veiksniai.
Žinodami savo odos tipą – dažniausiai kenčiantieji nuo aknės turi riebią ar mišrią veido odą – galite rinktis teisingas kosmetikos bei veido priežiūros priemones, padėsiančias kovoti su spuogais. Kokia turėtų būti veido odos priežiūros rutina žmonėms, kovojantiems su akne? Pradėkime nuo prausimo – vaistinėje ieškokite riebiai arba kombinuotai (mišriai) odai derančio prausiklio, kuris turėtų būti naudojamas bent jau vakare, jei yra poreikis – ir ryte. Be abejo, makiažas privalo būti švariai nuvalomas prieš miegą. Svarbu tinkamai pasirinkti kremą, o tai darydami prisiminkite savo odos struktūrą: joje esančios riebalų liaukos primena taures, pripildytas riebalų. Ar į tokias taures papildomai piltumėme aliejų? Vargu, todėl riebios odos priežiūrai rinktis aliejus dermatologė stipriai nerekomenduoja, nebent esate įgudęs veido aliejų žinovas. Derėtų rinktis lengvos tekstūros, riebiai odai skirtas, nekomedogenines (nekemšančias porų) priemones, be to, niekada nebijokite kreiptis į specialistą – kosmetologą ar dermatologą, kuris tikrai padės Jums priimti teisingą sprendimą ieškant idealaus produkto. Plačiai paplitęs mitas, jog riebiai odai drėkinimo nereikia – iš tiesų tokia oda dažnai gali būti netgi dehidratavusi – praradusi drėgmę, taigi nepamirškite naudoti drėkinamojo kremo! Gydytoja primena – turėkite omenyje, jog aknei išgydyti reikia kantrybės ir laiko, taigi nesitikėkite pastebimų rezultatų pernakt.
Straipsnis parengtas su gydytoja dermatovenerologe Asta Dumbliauskiene, Northway medicinos centras (Vilnius).