Registruotas ketvirtasis donoras šiais metais – jo organai padės pasveikti sunkiai sergantiems

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad sekmadienį, sausio 23 d., Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo registruotas ketvirtas efektyvus donoras šiais metais.
Donorystė
Donorystė / 123RF.com nuotr.

Mirusiojo artimieji sutiko padovanoti jo organus donorystei ir taip padėti sunkiai sergantiems žmonėms grįžti į kokybišką ir normalų gyvenimą. Atlikus reikalingus tyrimus paaiškėjo, kad transplantacijai yra tinkami abu vyro inkstai ir ragenos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Inkstai bus transplantuoti dviems recipientams Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose, o ragenos – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose.

Potencialūs ir efektyvūs donorai

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo registruota 114 potencialių donorų, iš kurių 52 tapo efektyviais donorais.

Potencialūs donorai – tai žmonės, kurių gyvybė užgeso reanimacijoje ištikus smegenų mirčiai arba nustojus plakti širdžiai. Ne visi potencialūs donorai tampa efektyviais, nes kai kuriais atvejais atlikus tyrimus paaiškėja, kad žmogaus organai yra netinkami transplantacijai arba potencialaus donoro artimieji nesutinka padovanoti organų donorystei. 2021 m. tokie atsisakymai sudarė 26,5 proc.

Donoru žmogus gali tapti tik tada, kai jam reanimacijoje yra konstatuojama smegenų mirtis. Tai tokia būklė, kuomet kraujotaka smegenyse nutrūksta ir jos atkurti nebepavyksta, tačiau kiti organai, prijungti prie medicininės aparatūros, dar gali funkcionuoti.

Praėjusiais metais buvo fiksuoti ir šeši neplakančios širdies donorystės atvejai. Tai būklė, kuomet sustoja žmogaus kvėpavimas, nutrūksta kraujotaka ir sustoja žmogaus širdis. Konstatavus mirties faktą, kiti organai specialiais medicininiais aparatais yra aprūpinami krauju, maistinėmis medžiagomis ir deguonimi, tam, kad ilgesnį laiką būtų išlaikomas jų gyvybingumas. Neplakančios širdies donorystės atveju širdis transplantacijai jau nėra tinkama.

Svarbu paminėti, kad mirštantis žmogus visuomet yra gaivinamas įvairiais būdais ir diskusija apie donorystę prasideda tik tuomet, kai žmogaus atgaivinti neįmanoma. Smegenų mirtis – tai nėra koma iš kurios žmogus dar galėtų pabusti ir ši būklė yra konstatuojama gydytojų konsiliumo metu.

Svarbiausia – žmonių geranoriškumas

Šiuo metu Lietuvoje organų ir audinių transplantacijos laukia 321 žmogus: 74 laukia inksto, 2 – kasos-inksto komplekso, 36 – širdies, 6 – plaučių, 5 – širdies-plaučių komplekso, 46 – kepenų, 152 – ragenų transplantacijos. Į šį sąrašą patenka ir 5 vaikai.

Donorystė – tai savanoriškas ir neatlygintinas organų, audinių ar ląstelių dovanojimas kitam žmogui, kartu dovanojant galimybę gyventi. Tai reiškia, visi donorystės procesai priklauso tik nuo pačių žmonių gerumo ir pritarimo donorystei.

Šiuo metu donorais Lietuvoje gali tapti visi pilnamečiai asmenys, kurie išreiškia sutikimą ir gauna donoro kortelę, kuri yra jų altruistiško pasirinkimo simbolis. Šiandien Lietuvoje donoro korteles turi kiek daugiau nei 39 tūkst. žmonių, daugiausia jų – 18-30 metų amžiaus.

Potencialiai vienas donoras gali išgelbėti net 7 žmonių gyvybes, todėl labai svarbu apie tai pasikalbėti su savo artimaisiais, išreikšti jiems savo norą tapti organų donoru net ir turint donoro kortelę, nes būtent jie netekties akimirką turės priimti svarbų sprendimą.

Visi norintys prisidėti prie donorystės ir įsigyti Donoro kortelę gali užpildyti prašymą internetu – ntb.lt svetainėje, taip pat visose gydymo įstaigose ir „Eurovaistinės“ vaistinėse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų